Česko bude v rámci předsednictví v Radě EU s podporou Slovenska požadovat větší zapojení dalších zemí do ochrany vnější schengenské hranice. Na briefingu ke čtvrtečnímu jednání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem ohledně řešení ilegální migrace a kontrol na česko-slovenské hranici to dnes řekl předseda české vlády Petr Fiala (ODS). Obě země chtějí v příštích dnech dělat kroky pro zprůchodnění hranice pro občany EU, kontroly ale zatím budou pokračovat.
"Pro zmírnění migrace je klíčová ochrana maďarsko-srbské hranice. Česko je na jaře připraveno zdvojnásobit počet policistů působících na hranici ze 40 na 80," řekl Fiala. Česká a slovenská policie také podle něj budou koordinovat svoji činnost na hranici i formou společných hlídek zejména na železnici.
Kontroly na společných hranicích zavedené na konci září Českou republikou kvůli převážně syrským migrantům proudícím přes Slovensko a ČR do Německa podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v České televizi zůstanou i po 12. prosinci, dokdy mají zatím fungovat. O jejich dalším prodloužení ale budou jednat experti obou zemí.
"Budeme společně Česká republika i Slovensko postupovat, vyvíjet úsilí vůči dalším členským státům, abychom společně posílili a pomohli na maďarsko-srbských hranicích," řekl Heger. Maďarsko podle něj nemůže mít dostatek kapacit, neboť je to nad síly jedné země. Cílem podle předsedy slovenské vlády je eliminovat nelegální migraci, aby občané mohli mít zpět komfort, který Schengen přináší, a to volný pohyb mezi zeměmi.
Česko a Slovensko podle Fialy intenzivně pracují na nové podobě mezinárodní smlouvy o policejní spolupráci, která mimo jiné umožní rychlejší výměnu informací či další formy spolupráce. Ministerstva vnitra obou zemí budou společně vyhodnocovat situaci, informovat se navzájem o přijímaných opatřeních a snažit se činit společná opatření ke zklidnění situace a co nejrychlejšímu návratu k normálnímu režimu na hranicích. Policejní prezidenti a ministři vnitra, kteří společně ve čtvrtek též jednali, mají podle Hegera k tomuto připravit konkrétní akční plán.
Česká vláda opakovaně rozhodla o prodloužení kontrol. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise.
Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje tzv. readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.