Vláda bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalovat bude nařízení, které data časových přechodů stanovuje. Letní čas by měl stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu.
Změny času měly v EU skončit původně v roce 2019, členské státy se ale na jednotném čase nedohodly. Následující termín zrušení časového střídání byl letos.
"Další jednání k této problematice od prosince 2019 nepokračují a není jisté, zda a kdy budou pokračovat," uvedlo v podkladech k navrhovanému nařízení ministerstvo práce.
Podle dosavadní evropské směrnice začíná letní čas v členských zemích poslední březnovou neděli a končí poslední neděli v říjnu. Podle chystaného nařízení tak letní čas příští rok potrvá od 27. března do 30. října, v roce 2023 od 26. března do 29. října, v roce 2024 od 31. března do 27. října, v roce 2025 od 30. března do 26. října a v roce 2026 od 29. března do 25. října. Ministerstvo práce v podkladech k předpisu píše, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na pět let je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu.
Letní čas se zaváděl původně kvůli snížení spotřeby energie. Podle podkladů pro vládu analýzy z některých států ukázaly, že úspory jsou minimální. Podle zjištění Evropské komise z roku 2007 většina dotázaných unijních zemí uváděla, že letní čas nemá významnější vliv ani na zemědělství, dopravu či cestovní ruch. Někteří experti navíc poukazují na dopady časových posunů na lidské zdraví. Výzkumu biorytmů se věnovala například bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Mluvila o tom, že přechod na letní čas s "chybějící hodinou" způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Někteří lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá.
Evropská komise před třemi lety kvůli sílící kritice střídání času uspořádala takzvané veřejné konzultace. Podle ministerstva práce dorazilo 4,6 milionu odpovědí. Po zrušení změn času se tehdy vyslovilo 84 procent respondentů. Komise poté předložila návrh směrnice, podle níž se čas měl měnit naposledy v roce 2019. Shoda na jednotném čase není.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní. Expertky z Akademie věd ČR na únorovém semináři v Senátu uvedly, že kvůli zdraví by byl vhodnější zimní čas. Při letním čase by se v zimě rozednívalo až kolem 09:00 a řada lidí by podle vědkyň své biologické hodiny neměla s tímto nastavením seřízené, což by mohlo vést k civilizačním chorobám, nižší produktivitě i příjmům či ke zhoršení studijních výsledků. Zastánci letního času naopak poukazují na to, že se život změnil a velká část lidí už nemusí začít pracovat se svítáním, naopak mohou po práci využít delší denní světlo k relaxaci a sportu.
K vydání nařízení s termíny střídání času zmocňuje vládu zákon z roku 1946. Trvale se přechod na letní čas v tehdejším Československu zavedl v roce 1979. Od té doby kabinety určují data začátku a konce. Dosud poslední nařízení pokrývá pět let od roku 2017 do letoška.
Češi mají za pět utkání ve skupině mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku stejný počet výher. V sobotním duelu s Kazachstánem triumfovali 8:1 zásluhou hattricku jubilanta Romana Červenky a dvougólových střelců Matěje Stránského a Adama Klapky.
Mohou se princové William a Harry ještě někdy usmířit? Spousta lidí by si to přála, ale podle některých expertů bude hledání společné řeči po nedávných výrocích Harryho zase složitější. Dokonce jdou zvěsti o tom, že William nepozve bratra na svou budoucí korunovaci.
Rusové přednesli na pátečním jednání v Istanbulu požadavky, které Ukrajina nemůže přijmout. Naznačují to informace zahraničních médií. Americký prezident Donald Trump se přesto opřel do ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a prohlásil, že se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nakonec dohodne.
Štefan Margita letos oslaví 69. narozeniny, takže se pomalu chystá na konec veleúspěšné umělecké kariéry. Než k němu dojde, střihne si operní pěvec ještě jeden velký koncert. A podle všech indicií si zazpívá i s Hanou Zagorovou.
Dominika Gottová si vybrala vlastní životní cestu a žije ve Finsku, tedy daleko od zbytku rodiny legendárního zpěváka Karla Gotta. V Česku má tři nevlastní sestry, ale vztahy s nimi nejsou nejlepší. Nejstarší dcera mnohonásobného Slavíka to otevřeně přiznala.
Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce.
Rodinu má Veronika Arichteva na prvním místě nejen v těžkých chvílích, které ji potkaly v uplynulých dnech, když zemřel její otec. Sympatická herečka to opět všem dokázala ve čtvrtek.
Starostové a nezávislí se v sobotu sešli na volebním sněmu, který se koná jen několik měsíců před parlamentními volbami. Hnutí do nich povede ministr vnitra Vít Rakušan, který jasně obhájil předsednický post. Stranickou dvojkou bude i nadále ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Radek Banga v pátek na sociální síti oznámil radostnou novinku. S manželkou Veronikou se po třinácti letech od svatby dočkali prvního potomka. Už dopředu se vědělo, že čekají holčičku. Jaké jméno dcera dostala?
Stále neporažení Češi, kteří obhajují zlato, odpoledne nastoupí do pátého zápasu ve skupinové fázi mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku. Dnes ani v dalších utkáních ale nemohou počítat s další posilou z NHL. O osudu Tomáše Hertla rozhodli kluboví šéfové.
Byl to ve čtvrtek týden od chvíle, co Česko zasáhla smutná zpráva o smrti Jiřího Bartošky. Nyní už vrcholí přípravy na poslední rozloučení s legendárním hercem a prezidentem karlovarského filmového festivalu. To bude mít i neveřejnou část.
V Česku panuje podezření na přítomnost člověka nakaženého ebolou. Za přísných podmínek byl v pátek večer převezen americký občan z Tábora do pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Výsledky klíčových testů by měly být známé dnes.