Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a plynové elektrárny by měly mít povoleny vyšší emisní limity. To jsou podle serveru HN.cz jedny z připomínek Česka k návrhu tzv. taxonomie, tedy návrhu nových pravidel pro ekologické investice.
Garantem pro dokument s připomínkami české strany, který bude poslán do Bruselu, je podle serveru ministerstvo průmyslu a obchodu. K návrhům na dočasné zařazení energie vyráběné z jádra a zemního plynu mezi zelené investice se mohou státy EU či nevládní organizace vyjádřit do pátku.
Evropská komise na přelomu roku představila návrh, který za určitých podmínek zařazuje jádro a plyn mezi přechodové zdroje energie, což má k jejich podpoře přilákat soukromé investory. Brusel vyslyšel volání řady zemí včetně Česka, které chtějí jádro či plyn využívat jako náhradní zdroj při odstavování neekologických uhelných elektráren či tepláren. Server HN.cz dnes uvedl, že české úřady posílají do Bruselu k návrhu taxonomie 11 komentářů, které by měly zvýhodnění investic do jádra a plynu více rozvolnit.
Česko chce třeba vypustit limity pro zvýhodnění jádra. "Česká republika žádá o vypuštění ustanovení, která naznačují přechodný charakter jaderné energetiky, zejména lhůty pro povolení provozu stanovené do roku 2045 pro nové elektrárny a do roku 2040 pro stávající elektrárny," stojí podle serveru v dokumentu pro Brusel.
České straně vadí také lhůta pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva do roku 2050. Podle Česka nebude z nových jaderných elektráren dokončených po roce 2040 ještě dost radioaktivního odpadu, který by zamířil rovnou do úložiště, píše HN.cz. Stačilo by tak podle ČR mít do roku 2050 pouze stavební povolení k výstavbě úložiště.
Volnější termíny chce Česko také pro zařazení plynových elektráren mezi zvýhodněné ekologické investice. Podle EU to mohou být jen zařízení, která budou od 1. ledna 2026 využívat alespoň 30 procent obnovitelných nebo nízkouhlíkových plynů, od 1. ledna 2030 alespoň 55 procent a zcela na ně přejdou do 31. prosince 2035. Česko chce do návrhu doplnit větu, že tento harmonogram platí, pouze pokud "existují účinné plány nebo závazky schválené řídícím orgánem, které odrážejí možnosti místního trhu a dostupnost technologií," píše HN.cz. "Obáváme se také, že v následujících pěti letech můžeme mít nedostatek vodíku nebo biometanu," uvádí české úřady v připomínkách.
Česko rovněž píše komisi, že jeden z požadovaných limitů na vypouštění emisí neumožňuje v ČR stavět plynové elektrárny pro vykrývání stability sítě. Jde o limit 550 kilogramů oxidu uhličitého na výrobu jedné kilowatthodiny za dobu dvacetiletého provozu. Česko navrhuje zvýšení limitu na 750 až 1350 kilogramů.
Evropská komise chce návrh taxonomie formálně schválit během několika týdnů od přijetí připomínek. Poté budou mít členské země a Evropský parlament čtyři až šest měsíců na to, aby jej případně odmítly. Návrh by neprošel v případě, že by se proti němu vyslovilo nejméně 20 zemí s nejméně 65 procenty obyvatel EU nebo alespoň 353 europoslanců. To je podle dosavadních vyjádření politiků nepravděpodobné.
Izrael naznačil, že poslední návrh příměří, s nímž souhlasí palestinské hnutí Hamás, nepřijme. Aby souhlasil s klidem zbraní, požaduje propuštění všech 50 zbývajících rukojmích, ať už jsou naživu nebo po smrti.
Agáta Hanychová asi nebude na tento víkend vzpomínat úplně v dobrém. Užívá si sice pobyt v zahraničí, ale byla tam svědkem tragédie. Prozradila to na instagramovém profilu. Italská média odhalila, co se přesně na pláži, kde se influencerka nacházela, stalo.
Jízdou vozidla, které nemá na dálnici co dělat, se od úterý zabývají středočeští policisté. Na sociálních sítích se totiž objevily záběry formule, která jela po dálnici D4.
Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří.
Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci letních prázdnin. Veronika Khek Kubařová ve středu odhalila, že je už několik dní maminkou novorozeného syna. Gratulace se k sympatické herečce jen hrnou.