Na ploše kábulského letiště a kolem rozjezdových drah se v úterý po příletu druhé českého evakuačního speciálu již žádní Afghánci nepohybovali, od letadel je oddělili koaliční vojáci. Na letišti se přistává bez radaru. Uvedl to český armádní pilot. Jeho vyjádření ČTK poskytla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Česká armáda již do Kábulu vypravila tři evakuační lety, druhý z nich v úterý večer přivezl do Prahy 87 lidí. Jeho pilot, jehož jméno armáda nechce zveřejňovat, popsal situaci, se kterou se musí posádky evakuačních letadel vypořádat.
Oproti předchozím zprávám už podle něj při příletu českého letadla byla letištní plocha bez lidí, kvůli kterým bylo předtím letiště uzavřeno. Kvůli obavám z Tálibánu se totiž na plochu dostaly tisíce Afghánců, kteří se snažili dostat do letadel. Někteří při zoufalých pokusech opustit Kábul přištli o život. Podle českého pilota Afghánce od plochy oddělila koaliční vojska, která kolem plochy vytvořila tzv. perimetr, který proniknutí na dráhu zabraňuje.
Pilot poznamenal, že oproti jeho předchozím cestám do Afghánistánu byl na letišti výrazně vyšší letový provoz. "Provoz nad letištěm je řízen jen procedurálně," uvedl. Znamená to, že se přistává bez radaru.
Alianční letadla podle pilota vykládala množství amerických vojáků, kteří letiště zabezpečují, oproti tomu na palubu nakládala Afghánce. Podotkl, že na letišti je nedostatek paliva. Evakuační lety tak musí počítat s tím, že nebudou moct natankovat. České stroje proto na zpáteční cestě mají mezipřistání v ázerbájdžánském Baku.
Podle pilota mělo české letadlo reservovaný na letišti dvouhodinový slot, pobyt se ale protáhl skoro na šest hodin. "Měli jsme štěstí a nabrali jsme na palubu všechny," poznamenal. Do Prahy byl v jeho stroji přepraven velvyslanec Jiří Baloun, příslušníci jednotky Vojenské policie Kamba, která velvyslance a ambasádu střežila, i Afghánce s rodinami. Poznamenal, že mezi dětmi byla i mimina. Mnoho pasažérů letělo poprvé v životě. Dodal, že zpáteční let přes Baku byl bez problémů.
Armáda dnes na svém webu uvedla, že k evakuaci využila obou svých strojů Airbus A-319CJ. Tento dvoumotorový proudový dopravní a přepravní letoun umožňuje transport ve VIP verzi 42 osob, v tzv. Economy variantě přepraví až 98 cestujících. "Přestavbu mezi oběma verzemi zvládne technický personál do 24 hodin," uvedla armáda.
Letoun může vyvinout maximální rychlost 925 kilometrů v hodině, cestovní rychlost je 840 až 870 kilometrů za hodinu. Při počtu 98 cestujících je dolet 6480 km, při přepravě 42 osob je 8660 kilometrů.
Jeden z letounů, který nese evidenční číslo 2801, je pojmenovaný na počest generála Karla Janouška. Druhý stroj s evidenčním číslem 3085 nese jméno generála Josefa Ocelky. Letoun má stříbrnou barvu, národní vlajku po celém trupu letadla a státní symbol lva na směrovce.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.