Český průmysl v únoru meziročně klesl o 0,3 procenta, dál ho brzdí výroba aut

Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 procenta z lednového revidovaného růstu o 1,2 procenta. Stále ho brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta.

Ilustrační foto

Meziroční výsledky českého průmyslu se v posledních měsících pohybují na úzké hranici mezi růstem a klesáním. V listopadu rostl o 1,3 procenta, v prosinci klesl o 1,6 procenta, v lednu pak rostl o 1,2 procenta. "Průmyslová produkce již několikátý měsíc v řadě v podstatě stagnuje. Ve většině odvětví výroba mírně rostla, v automobilovém průmyslu zůstala v poklesu," uvedl ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Automobilový průmysl si v únoru proti loňskému roku pohoršil o 9,3 procenta. Potýká se například s přetrvávajícím nedostatkem dílů. "Vliv problémů u výrobců automobilů se v únoru opět projevil i v navazujících odvětvích, např. výrobě pryžových a plastových výrobků," sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Produkce pryžových a plastových výrobků klesla o 2,7 procenta.

O téměř sedm procent horší výsledek než loni v únoru vykázala také produkce energií. "Teplé počasí ovlivnilo pokles ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, vysoká srovnávací základna pak ve farmaceutickém průmyslu," dodala Doležalová.

Většina dalších odvětví ale rostla. Například výroba ostatních nekovových minerálních výrobků si polepšila o více než 15 procent. "Produkce se zvýšila jak ve sklářském průmyslu, tak ve výrobě stavebních hmot," podotkli statistici. Dvouciferný růst zaznamenala také třeba výroba nápojů, oděvů či nábytku nebo ostatní zpracovatelský průmysl.

Hodnota nových zakázek vzrostla o 5,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,1 procenta, tuzemské o 4,9 procenta. "Růst hodnoty nových zakázek v řadě odvětví byl výrazně ovlivněn dynamickým růstem cen," uvedl ČSÚ. V automobilovém průmyslu se ale zakázky meziročně snížily o pět procent.

Počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému únoru snížil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 5,1 procenta.

Analytici: Český průmysl stagnuje, růst tlumil pokles výroby automobilů

Situace českého průmyslu se v únoru nezměnila, růst tlumil pokles výroby automobilů. Další vývoj bude záležet na situaci na Ukrajině, průmysl by zasáhlo především zastavení dodávek energií z Ruska. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK.

"Produkce meziročně mírně poklesla, čímž zůstala nepříliš vzdálená výsledkům v předchozích třech měsících. I pohled na výrobu jednotlivých odvětví průmyslu ukázal na vcelku stabilní vývoj," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Upozornil, že dlouhodobě nepříznivá situace zůstala ve výrobě aut a navazující výrobě pryží a plastů. Meziroční pokles výroby motorových vozidel se v únoru prohloubil, řekl. Předstihová čísla včetně nových objednávek podle něj naznačují další útlum výroby v nejbližších měsících, ale žádnou velkou tragédii.

"Některé příčiny poklesu byly spíše jednorázové, jako například dopad teplejšího počasí na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Slušný byl růst nových zakázek, tam ale k opticky dobrému výsledku napomohl výrazný růst cen komodit a ostatních nákladů," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci, a to zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů, podotkl.

Další vývoj průmyslové výroby bude poznamenán eskalací konfliktu na Ukrajině, potvrdila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Vzhledem k přerušení některých dodávek do průmyslu z této oblasti lze podle ní v březnu čekat ještě výraznější propad českého průmyslu. "Rizikem jsou i lockdowny v Číně, které mohou opět narušit dodavatelské řetězce, které se začátkem letošního roku již začínaly narovnávat. Pozitivní je, že objednávkové knihy zůstávají plné a poptávka se zatím zdá být silná," dodala.

"V průmyslu, který poslední měsíce stagnuje, což potvrdily také únorové výsledky, se začínají navíc začnou odrážet dopady ruské invaze na Ukrajinu. Již nyní jsou průmyslové firmy silně ovlivněny komplikacemi v dodávkách vstupů, které odebíraly z Ukrajiny i Ruska. Ačkoli se podniky snaží hledat jiné dodavatele, změna kontraktů je časově i finančně náročná. Kvůli chybějícímu materiálu jsou společnosti tlačeny ke zdražování, a to se promítá do cen pro koncové spotřebitele. Některé podniky dokonce musí omezovat svou výrobní činnost," komentuje ve stanovisku zaslaném serveru newsbox.cz Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

"Zatímco indexy podnikatelských nálad, ať již se jedná o konjunkturální průzkum či indexy PMI, ukazovaly pro začátek letošního roku solidní sentiment mezi průmyslovými podniky, tak ruská agrese na Ukrajině vyhlídky pro postupné oživování výrobní aktivity jednoznačně zhoršují. Velkým problémem pro podniky zůstávají na začátku roku vstupní ceny, což jasně potvrzuje velmi vysoký růst cen průmyslových výrobců. S válkou na Ukrajině se bohužel proinflační riziko jednoznačně zvyšuje a s tím i vyhlídky na letošní vývoj průmyslu," uvedl ve stanovisku, které má server newsbox.cz k dispozici, Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Témata: průmysl

Rusko válku a sankce nezvládá. Ekonomika se hroutí

01.07.2022 16:32 Pokud jako důkaz dopadů západních sankcí na ruskou ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou největší…

Schodek státního rozpočtu na konci června klesl na 183 miliard

01.07.2022 15:25 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy…

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu

01.07.2022 15:20 Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad…

Volvo postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut

01.07.2022 12:19 Aktualizováno Švédská automobilka Volvo Cars postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut.…

Inflace v eurozóně byla opět rekordní, v červnu zrychlila na 8,6 procenta

01.07.2022 11:23 Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta.…

Michl chce dosáhnout cenové a finanční stability, prioritou bude snížení…

01.07.2022 11:20 Aktualizováno Guvernér České národní banky Aleš Michl, který do funkce nastoupil dnes, se přihlásil ke dvěma…

OKD prodlouží těžbu uhlí nejméně do konce roku 2023

30.06.2022 16:06 Aktualizováno Společnost OKD prodlouží těžbu uhlí přinejmenším do konce roku 2023. Má dostatek energetického i…

Obchody zůstanou na červencové svátky otevřené, nápor čekají před nimi

30.06.2022 13:32 Obchody budou na státní svátky 5. a 6. července většinou otevřené. Tyto dny nejsou mezi vybranými v…

Česká ekonomika stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta

30.06.2022 09:57 Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta.…

Český audiovizuální průmysl měl loni obrat 12 miliard, hrozí mu propad

30.06.2022 09:19 Český audiovizuální průmysl dosáhl v roce 2021 rekordního obratu téměř 12 miliard korun. Překonal…

Související:

Nejnovější