Čeští europoslanci podpořili jádro a plyn v zelených investicích. Přínos ukáže až čas

Téměř všichni čeští europoslanci dnes při klíčovém hlasování o pravidlech označovaných jako taxonomie podpořili dočasné zařazení energie z jádra a plynu mezi zelené investice. Většina z nich se snažila lobbovat u svých kolegů v obavách z možného úspěchu námitky prosazované zejména levicovými frakcemi.

Alexandr Vondra

O tom, jak velký bude mít taxonomie skutečně dopad na budoucnost energetiky, podle poslanců rozhodne zejména to, zda se jí budou finanční instituce a investoři skutečně řídit.

Cílem dokumentu, který prosazovala většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře zdrojů, kterými chce řada států nahrazovat uhlí či ropu. Čeští europoslanci z vládních i opozičních stran se k hlasování postavili nebývale jednotně. "V případě Česka téměř 40 procent domácností bere energii vyrobenou v jaderných elektrárnách, to je pro mě ten hlavní důvod," vysvětlila místopředsedkyně EP Dita Charanzová z liberální frakce svou podporu pro taxonomii. Stejně jako ona hlasovalo i dalších pět poslanců zvolených za opoziční hnutí ANO.

Proti námitce, jejíž přijetí by patrně taxonomii nadobro poslalo k ledu, bylo i pět českých členů nejpočetnější lidovecké frakce patřících do stran vládní koalice. "Teprve se ukáže, jak účinný tento nástroj bude, podle toho, jaké budou preference investorů,“ poznamenal Luděk Niedermayer (TOP 09). Nová pravidla žádné investice nezakazují ani neslibují jejich veřejnou podporu a mají být pouze návodem. Podle Niedermayera bude klíčové, jak se k nim postaví banky či zda je budou respektovat lidé, kteří chtějí někam vložit své peníze. Význam má ale podle něj taxonomie v tom, že zabrání „greenwashingu“ neboli zavádějícímu označování některých klimaticky nešetrných zdrojů či projektů za ekologické.

Pravidla získala podporu také čtyř europoslanců ODS patřících do konzervativní frakce, která jako jediná námitku proti taxonomii odmítla jednomyslně. "Kdyby to dneska dopadlo z našeho pohledu špatně, tak by to zásadně ovlivnilo ten tendr," řekl po hlasování Alexandr Vondra s odkazem na nedávno zahájené výběrové řízení na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, na kterou by pro firmy mohlo být bez taxonomie složitější sehnat peníze. Vondra dodal, že jeho frakce prosadila, aby se o taxonomii hlasovalo po jménech a výsledek byl u jednotlivých poslanců dohledatelný. To podle něj změnilo rozhodnutí například části francouzských liberálních poslanců ze strany prezidenta Emmanuela Macrona, který je stoupencem jádra.

Získat hlasy se ve své socialistické frakci snažila Radka Maxová, jejíž politický klub patřil k hlavním iniciátorům námitky. "Bude-li EU investovat do jaderného sektoru, bude garantovat bezpečnost dodávek energie, která je v současné době tak cenná," prohlásila poslankyně

Pro jádro a plyn hlasovali dnes i dva čeští poslanci patřící do nacionalistické frakce a komunistka Kateřina Konečná, která tak učinila jako jediná ze své krajně levicové ekologické frakce.

Výjimkou mezi českými zákonodárci EP tak byla pouze trojice pirátských poslanců, které stejně jako celý jejich klub zelených námitku podpořilo. "Ve chvíli, kdy tady máme jasnou strategii, jak se od ruského plynu co nejdříve odstřihnout, nedává smysl budoucí investice směřovat právě (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi," zdůvodnil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa nesouhlas s podporou plynu. Jádro jemu ani jeho kolegům nevadí, ale odděleně o obou zdrojích hlasovat nešlo.

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 17:55 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v New Yorku.…

Večer budou obnoveny dodávky ropy do České republiky

12.08.2022 17:18 Aktualizováno Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

FBI při razii v Trumpově sídle pátrala po dokumentech o jaderných zbraních

12.08.2022 15:43 Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

12.08.2022 13:44 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Související:

Nejnovější