ČEZ v administrativních budovách sníží teplotu o dva až čtyři stupně Celsia

Energetická společnost ČEZ sníží v nadcházející topné sezoně teplotu vytápění ve svých administrativních budovách o dva až čtyři stupně Celsia. Polostátní firma tvrdí, že tím odhadem uspoří až 15 procent spotřeby energií. Zároveň pokračuje ve snižování energetické náročnosti, do zateplení a dalších energetických úspor investuje v průměru 45 milionů korun ročně.

ČEZ

Do roku 2027 firma plánuje uspořit dalších minimálně 15 procent všech energií. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Snižovat teplotu vytápění v budovách plánuje v případě nouze i ministerstvo průmyslu.

ČEZ má ve své správě 113 administrativních budov různé velikosti, od tří několikapatrových budov centrály v Praze, přes call centra a zákaznická centra, až po malé stavby s jen několika kancelářemi. Teplotu v budovách bude ČEZ snižovat i na základě doporučení vlády. Zatímco v kancelářích a v zákaznických centrech, kde lidé sedí po celý den, se teplota sníží na 20 stupňů, v chodbách a na schodištích klesne na 18 až 15 stupňů. V některé prostorách, například v garážích nebo skladech, se vytápění omezí, nebo se přestanou vytápět úplně. Budovy ve výrobních areálech elektráren se budou řídit vlastním nařízením.

"Silně vnímáme situaci lidí v naší zemi a jejich obavy z nadcházející zimy, zda bude dost tepla i pro domácnosti. A proto i my sami se snažíme energiemi neplýtvat a jako největší energetická společnost v republice také lidem radíme, jak na to. Snížení teploty v budovách má okamžitý úsporný efekt a nevyžaduje žádné dodatečné investice. Navíc nepůjde o žádný dramatický pokles - stále se budeme řídit vyhláškami a doporučeními například Světové zdravotnické organizace," uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. Cílem Evropské komise je snížit spotřebu plynu v evropských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

ČEZ se díky dlouhodobému snižování energetické náročnosti podařilo za posledních pět let snížit spotřebu o 16 procent. Ročně do úspor energií investuje v průměru 45 milionů korun. Jedná se zejména o zateplování budov, výměny oken, modernější systémy měření a regulace, instalace úspornějšího osvětlení, ale třeba i výměnu kancelářských elektrospotřebičů za energeticky méně náročné. U osmi vybraných budov rovněž ČEZ nainstaloval teplená čerpadla, na střechách tří administrativních budov a v areálech jaderných a vodních elektráren provozuje fotovoltaické elektrárny.

Témata: ČEZ

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,7 procenta

30.09.2022 10:25 Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu …

Polsko uvalilo sankce na exportní divizi ruského Gazpromu

29.09.2022 19:55 Polsko uvalilo sankce na firmu Gazprom Export, která je exportní divizi ruské státní plynárenské…

Program státních záruk má exportérům pomoci s dopady války na Ukrajině

29.09.2022 17:13 Exportérům má s dopady války na Ukrajině pomoci program státních záruk. Za investiční úvěry nebo…

ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

29.09.2022 16:13 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.…

Na zvyšování úrokových sazeb ČNB už reagují i velké banky

29.09.2022 14:26 Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat…

Kvůli masivnímu zdražování třetina firem zvýšila platy plošně, další…

29.09.2022 13:16 Téměř třetina tuzemských firem reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy…

V Evropě jsou kvůli cenám energií v ohrožení tisíce firem

29.09.2022 12:56 ysoké ceny plynu a elektřiny představují bezprostřední existenční riziko pro tisíce firem v Evropě,…

Trussová kroky po kterých prudce oslabila britská libra

29.09.2022 11:42 Británie čelí velmi obtížnému ekonomickému období a vláda musela zahájit okamžité kroky k…

Německá ekonomika v příštím roce klesne o 0,4 procenta, letos ale poroste

29.09.2022 11:21 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos i přes všechny dopady ruské invaze na Ukrajinu vykáže růst…

Odklon od Ruska může podle Světové banky u produkce energie trvat roky

29.09.2022 11:01 Odklon od Ruska může u produkce energie ve světě trvat roky, varoval šéf Světové banky (SB) David…

Související:

Nejnovější