ČEZ v administrativních budovách sníží teplotu o dva až čtyři stupně Celsia

Energetická společnost ČEZ sníží v nadcházející topné sezoně teplotu vytápění ve svých administrativních budovách o dva až čtyři stupně Celsia. Polostátní firma tvrdí, že tím odhadem uspoří až 15 procent spotřeby energií. Zároveň pokračuje ve snižování energetické náročnosti, do zateplení a dalších energetických úspor investuje v průměru 45 milionů korun ročně.

ČEZ

Do roku 2027 firma plánuje uspořit dalších minimálně 15 procent všech energií. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Snižovat teplotu vytápění v budovách plánuje v případě nouze i ministerstvo průmyslu.

ČEZ má ve své správě 113 administrativních budov různé velikosti, od tří několikapatrových budov centrály v Praze, přes call centra a zákaznická centra, až po malé stavby s jen několika kancelářemi. Teplotu v budovách bude ČEZ snižovat i na základě doporučení vlády. Zatímco v kancelářích a v zákaznických centrech, kde lidé sedí po celý den, se teplota sníží na 20 stupňů, v chodbách a na schodištích klesne na 18 až 15 stupňů. V některé prostorách, například v garážích nebo skladech, se vytápění omezí, nebo se přestanou vytápět úplně. Budovy ve výrobních areálech elektráren se budou řídit vlastním nařízením.

"Silně vnímáme situaci lidí v naší zemi a jejich obavy z nadcházející zimy, zda bude dost tepla i pro domácnosti. A proto i my sami se snažíme energiemi neplýtvat a jako největší energetická společnost v republice také lidem radíme, jak na to. Snížení teploty v budovách má okamžitý úsporný efekt a nevyžaduje žádné dodatečné investice. Navíc nepůjde o žádný dramatický pokles - stále se budeme řídit vyhláškami a doporučeními například Světové zdravotnické organizace," uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. Cílem Evropské komise je snížit spotřebu plynu v evropských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

ČEZ se díky dlouhodobému snižování energetické náročnosti podařilo za posledních pět let snížit spotřebu o 16 procent. Ročně do úspor energií investuje v průměru 45 milionů korun. Jedná se zejména o zateplování budov, výměny oken, modernější systémy měření a regulace, instalace úspornějšího osvětlení, ale třeba i výměnu kancelářských elektrospotřebičů za energeticky méně náročné. U osmi vybraných budov rovněž ČEZ nainstaloval teplená čerpadla, na střechách tří administrativních budov a v areálech jaderných a vodních elektráren provozuje fotovoltaické elektrárny.

Témata: ČEZ

Průměrná mzda loni nominálně stoupla, ale reálně poklesla

05.03.2024 15:34 Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce…

Související:

Nejnovější