Čína zablokovala nebo zrušila na sociálních sítích účty více než tisícovky kritiků vládní politiky boje proti koronaviru. Vláda v Pekingu tři roky uplatňovala politiku nulového covidu, která byla založená na přísných uzávěrách, opakovaném plošném testování obyvatelstva na covid a cestovních restrikcích. Po pouličních protestech Čína v prosinci náhle zrušila téměř všechna opatření, což vedlo k rychlému šíření nákazy a přeplnění nemocnic.
Firma Weibo, která provozuje čínskou obdobu twitteru, uvedla, že zaznamenala 12.854 porušení pravidel, včetně útoků na experty, akademiky a zdravotnické pracovníky, a vydala dočasné či trvalé zákazy pro 1120 účtů. Kontrolu nad internetem v zemi má vládnoucí čínská komunistická strana, která nepřipouští žádné otevřené kritiky a omezuje svobodu projevu, připomíná agentura AP.
Kritika koronavirové politiky se týkala především dlouhých lockdownů, při nichž obyvatelé Číny nemohli opouštět své domovy několik týdnů, přičemž mnohdy jim nebyly adekvátně zajištěny dodávky potravin a lékařská péče. Uživatelé internetu rovněž vyjadřovali rozhořčení nad tím, že lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus, a jejich kontakty, byli převáženi do přeplněných karanténních center, kde často vládly špatné hygienické podmínky.
Nyní se Čína potýká se silnou covidovou vlnou, kterou ovšem oficiální čísla nezachycují. Národní zdravotnická komise dnes podle agentury AP oznámila, že za posledních 24 hodin byla v zemi zaznamenána tři nová úmrtí pacientů s koronavirem, čímž se jejich počet od začátku pandemie zvýšil na 5267. Potvrzených případů nákazy Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel, registruje od začátku pandemie 482.057, píše AP. Pro srovnání - Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie více než 100 milionů infekcí a přes milion úmrtí.
O rozsahu stávající epidemie covidu v Číně ale podle AP vypovídají čísla zveřejňovaná některými místními vládami. Provincie Če-ťiang na východě země například v úterý uvedla, že denně registruje kolem milionu nových případů. Obavy, že Peking podhodnocuje své covidové statistiky, vyjádřila již i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Navzdory nynější koronavirové krizi se čínská vláda chystá v neděli zrušit většinu opatření na svých hranicích, včetně nutnosti karantény či PCR testů při příjezdu do země. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.
Čínská metropole Peking rovněž v pátek ohlásila, že přestane ve školách ve městě vyžadovat negativní test na koronavirus, až po novoročních prázdninách začne 13. února zase vyučování. Školy budou mít možnost přejít na on-line výuku v případě epidemie, mají ale nařízen rychlý návrat k prezenční výuce, jakmile to bude možné.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.