Čína blokuje na síti Weibo účty kritiků vládní politiky boje proti covidu

Čína zablokovala nebo zrušila na sociálních sítích účty více než tisícovky kritiků vládní politiky boje proti koronaviru. Vláda v Pekingu tři roky uplatňovala politiku nulového covidu, která byla založená na přísných uzávěrách, opakovaném plošném testování obyvatelstva na covid a cestovních restrikcích. Po pouličních protestech Čína v prosinci náhle zrušila téměř všechna opatření, což vedlo k rychlému šíření nákazy a přeplnění nemocnic.

Ilustrační fotografie.

Firma Weibo, která provozuje čínskou obdobu twitteru, uvedla, že zaznamenala 12.854 porušení pravidel, včetně útoků na experty, akademiky a zdravotnické pracovníky, a vydala dočasné či trvalé zákazy pro 1120 účtů. Kontrolu nad internetem v zemi má vládnoucí čínská komunistická strana, která nepřipouští žádné otevřené kritiky a omezuje svobodu projevu, připomíná agentura AP.

Kritika koronavirové politiky se týkala především dlouhých lockdownů, při nichž obyvatelé Číny nemohli opouštět své domovy několik týdnů, přičemž mnohdy jim nebyly adekvátně zajištěny dodávky potravin a lékařská péče. Uživatelé internetu rovněž vyjadřovali rozhořčení nad tím, že lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus, a jejich kontakty, byli převáženi do přeplněných karanténních center, kde často vládly špatné hygienické podmínky.

Nyní se Čína potýká se silnou covidovou vlnou, kterou ovšem oficiální čísla nezachycují. Národní zdravotnická komise dnes podle agentury AP oznámila, že za posledních 24 hodin byla v zemi zaznamenána tři nová úmrtí pacientů s koronavirem, čímž se jejich počet od začátku pandemie zvýšil na 5267. Potvrzených případů nákazy Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel, registruje od začátku pandemie 482.057, píše AP. Pro srovnání - Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie více než 100 milionů infekcí a přes milion úmrtí.

O rozsahu stávající epidemie covidu v Číně ale podle AP vypovídají čísla zveřejňovaná některými místními vládami. Provincie Če-ťiang na východě země například v úterý uvedla, že denně registruje kolem milionu nových případů. Obavy, že Peking podhodnocuje své covidové statistiky, vyjádřila již i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Navzdory nynější koronavirové krizi se čínská vláda chystá v neděli zrušit většinu opatření na svých hranicích, včetně nutnosti karantény či PCR testů při příjezdu do země. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.

Čínská metropole Peking rovněž v pátek ohlásila, že přestane ve školách ve městě vyžadovat negativní test na koronavirus, až po novoročních prázdninách začne 13. února zase vyučování. Školy budou mít možnost přejít na on-line výuku v případě epidemie, mají ale nařízen rychlý návrat k prezenční výuce, jakmile to bude možné.

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější