Čína a Afghánistán sdílí přibližně 75 kilometrů společné hranice. V měřítku obou zemí je to sice zanedbatelných pár kilometrů, Pekingu by ovšem mohly přinést mnohé obtíže, píše server Politico. Po nástupu radikálního islamistického hnutí Tálibán k moci v Kábulu se teď Peking obává, že by hnutí mohlo právě přes tuto hranici podporovat separatisty z řad muslimských Ujgurů, kteří jsou trnem v oku čínských představitelů.
Čína v posledních dnech s velkou chutí komentovala konec působení svého rivala, Spojených států, v Afghánistánu. Státní média neopomněla škodolibě varovat Tchaj-wan, že také odtamtud Američané jednoho dne utečou a Pekingu se otevře cesta k začlenění ostrova pod svou vládu. Změna režimu v Afghánistánu ale pro Čínu nepřináší jen pozitiva.
Pro Čínu představují noční můru islamistické teroristické útoky. Od 90. let došlo v Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang na západě Číny u hranic s Afghánistánem k četným atentátům. Podle Pekingu je v "tisících případů" financoval Tálibán, píše Politico. V posledních letech Peking v oblasti zavedl velmi přísnou politiku vůči muslimským Ujgurům, včetně věznění a nucené sterilizace.
Čína připsala několik smrtelných útoků za posledních 20 let ujgurské separatistické skupině Islámská strana Východního Turkestánu (ETIM). Ta byla v letech 2004 až 2020 na seznamu teroristických organizací Spojených států, Peking ji považuje za vysoce nebezpečnou dosud a byla také předmětem jednání čínského ministra zahraničí Wang Ia se spoluzakladatelem Tálibánu Abdul Ghaním Barádarem.
"Doufáme, že afghánský Tálibán se jasně distancuje od všech teroristických organizací včetně ETIM a bude proti nim rozhodně a účinně bojovat, aby odstranil překážky, hrál pozitivní roli a vytvořil podmínky umožňující bezpečnost, stabilitu, rozvoj a spolupráci v regionu," řekl čínský ministr na setkání na konci července.
Zatímco většina čínských zahraničních angažmá má ekonomickou motivaci, v případě Afghánistánu jsou to výhradně politicko-bezpečnostní důvody, domnívá se londýnský odborník na terorismus Raffaello Pantucci. V sousedním Pákistánu naopak Čína ve velkém investuje do infrastrukturálních projektů.
"Čína bude téměř jistě spolupracovat s vládou vedenou Tálibánem na jejích ekonomických projektech, rozsah spolupráce ale zatím není zřejmý," domnívá se Andrew Small z amerického výzkumného ústavu German Marshall Fund. "Není jasné, zda je Čína připravena na velké ekonomické závazky, dokud nebude politická a bezpečnostní situace dlouhodobě stabilní, a není ani zřejmé, zda chce z Afghánistánu vedeného Tálibánem udělat své centrum regionální infrastruktury," dodává Small.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.