Čína se podle OSN dopustila vážných porušení lidských práv v Sin-ťiangu

Čína se v rámci svých strategií proti terorismu a extremismu dopustila v Sin-ťiangu, kde žije muslimská menšina Ujgurů, závažných porušení lidských práv. Uvádí to dlouho očekávaná zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Podle ní vyšetřovatelé získali "věrohodné důkazy" o mučení, které by mohlo představovat "zločiny proti lidskosti".

OSN

Peking zprávu odmítl a tvrdí, že text používá lži a dezinformace. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyjádřil naději, že Čína se bude doporučeními ze zprávy řídit.

Zpráva vysoké komisařky z její květnové cesty do čínské oblasti byla podle diplomatů připravena ke zveřejnění již delší dobu. Její úřad tak ale učinil až ve středu večer, jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu Bacheletové.

Podle zprávy se čínské úřady dopustily v letech 2017-2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu. Znepokojení vzbuzují zejména pracovní tábory, které kvůli přísným podmínkám pobytu tvoří "živnou půdu" pro diskriminaci a porušování práv. Zařazení do táborů či pracovních programů podle zprávy OSN vykazuje znaky náboženské a etnické diskriminace. Rozsah nelegálního a diskriminačního věznění členů menšiny by mohl představovat až zločiny proti lidskosti.

V této souvislosti OSN čínské úřady vyzvala, aby okamžitě podnikly kroky k propuštění "všech, které svévolně zbavily svobody" a přestaly se zastrašováním ujgurské menšiny. Zpráva neuvádí, kolik osob čínská vláda zadržuje, podle lidskoprávních organizací by v táborech mohlo být více než milion lidí. Čína odmítá, že v táborech Ujgury mučí a tvrdí, že se uskutečňuje jejich rekvalifikace.

Šéf OSN Guterres vyzval Čínu, aby se řídila doporučeními ze zprávy. Zpráva "potvrzuje to, co generální tajemník o Sin-ťiangu říká už nějakou dobu: že lidská práva mají být respektována a že má být respektována ujgurská komunita", řekl dnes novinářům Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.

Čínská diplomatická mise v Ženevě zprávu zkritizovala, podle ní je založena na presumpci viny a využívá lži a dezinformace. Peking uvedl, že zpráva vychází především z informací protičínských sil a "vědomě opomíjí" čínské vládní informace. Podle čínské diplomacie, která odmítala jeho zveřejnění, je dokument "fraškou zosnovanou některými západními zeměmi a protičínskými silami". V Sin-ťiangu, jak tvrdí Peking, díky vládním strategiím panuje "sociální stabilita, ekonomický rozvoj, kulturní prosperita a náboženská harmonie". Už pět let se tam nestaly žádné teroristické útoky, stojí v prohlášení.

Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů snažící se reprezentovat společné zájmy Ujgurů, zprávu OSN uvítal a vyzval k rychlé mezinárodní reakci. "Jde o zásadní obrat, pokud jde o mezinárodní reakci na ujgurskou krizi," citovala BBC jednoho ze zástupců organizace Omera Kanata. "Navzdory usilovnému popírání čínské vlády nyní OSN oficiálně uznala, k jakým hrůzným zločinům dochází," dodal.

Ujgurská komunita v Turecku ale podle agentury Reuters vyjádřila nad zprávou zklamání. Podle jejích zástupců, které agentura oslovila, přišla zpráva pozdě a měla být vůči Pekingu ostřejší. "Čína zabíjí naše mladé lidi, nechává naše děti osiřelé, takže to, co teď dělají (Spojené národy), není dostatečné," řekla Mukerrem Abitogluová, jedna ze zhruba 50.000 Ujgurů žijících v Turecku, kde je největší ujgurská diaspora mimo Střední Asii.

Evropská komise v reakci na zprávu odsoudila porušování lidských práv v Číně. "Nyní posuzujeme obsah zprávy a včas vydáme reakci," uvedl mluvčí EK. "EU dál vyzývá Čínu, aby dodržovala své závazky stran lidských práv podle vnitrostátního a mezinárodního práva," dodal.

Německo dnes vyzvalo Peking, aby okamžitě "umožnil všem obyvatelům Sin-ťiangu plně uplatňovat jejich lidská práva", propustil všechny zadržené a umožnil nezávislé vyšetřování. Podle německého ministerstva zahraničí zpráva potvrzuje, že "existuje důvod k velkým obavám".

Bacheletová již dříve uvedla, že čelila tlakům z obou stran - aby zprávu nezveřejnila i aby ji zveřejnila a odmítla, že by byla příliš nakloněná Číně. "Vést dialog a snažit se věci lépe pochopit neznamená záležitosti tolerovat, odvracet od nich zrak či zavírat nad nimi oči," uvedla.

Podle agentury AFP zpráva nepřináší nové poznatky o situaci v Sin-ťiangu. Potvrzuje ale mnohé dřívější informace nevládních organizací, které tak díky "puncu oficiálnosti" OSN získají na váze a věrohodnosti. Text neobsahuje slovo genocida, z níž Čínu viní některé západní země včetně USA.

Bílý dům vyzval Čínu k ukončení krutostí proti Ujgurům

Bílý dům dnes vyzval Čínu, aby skoncovala s krutostmi vůči Ujgurům a umožnila přístup do oblasti Sin-ťiang, kde tato menšina žije. Bílý dům tak reagoval na zprávu vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, podle níž vyšetřovatelé situace v Sin-ťiangu získali důkazy o mučení. Zprávu uvítal šéf americké diplomacie Antony Blinken a požaduje, aby Peking nesl za "genocidu" odpovědnost.

Podle zprávy se čínské úřady dopustily v letech 2017-2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu a získané důkazy mohou svědčit o spáchání zločinů proti lidskosti.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová řekla, že USA zprávu uvítaly. "Vyzveme Čínu, aby ty krutosti okamžitě zastavila," sdělila. USA budou také požadovat nezávislé vyšetřování a zajištění přístupu do Sin-ťiangu.

Podle Blinkena musí být Čína pohnána k odpovědnosti. "Ta zpráva posiluje a potvrzuje naše vážné obavy, že se čínské úřady dopouštějí na muslimské ujgurské menšině genocidy a zločinů proti lidskosti," sdělil Blinken.

USA budou podle něj nadále požadovat, aby za to čínské úřady nesly odpovědnost. "Vyzýváme je, aby propustily nespravedlivě zadržované a aby umožnily nezávislým vyšetřovatelům přístup do Sin-ťiangu, do Tibetu a napříč Čínou," žádal šéf americké diplomacie.

Počínání Číny na základě vydané zprávy odsoudila Evropská unie, a vyjádřilo se k ní několik zemí i generální tajemník OSN António Guterres. Podle Číny je zpráva založená na lži a desinformaci.

Témata: Čína | OSN

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější