Čína se v rámci svých strategií proti terorismu a extremismu dopustila v Sin-ťiangu, kde žije muslimská menšina Ujgurů, závažných porušení lidských práv. Uvádí to dlouho očekávaná zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Podle ní vyšetřovatelé získali "věrohodné důkazy" o mučení, které by mohlo představovat "zločiny proti lidskosti".
Peking zprávu odmítl a tvrdí, že text používá lži a dezinformace. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyjádřil naději, že Čína se bude doporučeními ze zprávy řídit.
Zpráva vysoké komisařky z její květnové cesty do čínské oblasti byla podle diplomatů připravena ke zveřejnění již delší dobu. Její úřad tak ale učinil až ve středu večer, jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu Bacheletové.
Podle zprávy se čínské úřady dopustily v letech 2017-2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu. Znepokojení vzbuzují zejména pracovní tábory, které kvůli přísným podmínkám pobytu tvoří "živnou půdu" pro diskriminaci a porušování práv. Zařazení do táborů či pracovních programů podle zprávy OSN vykazuje znaky náboženské a etnické diskriminace. Rozsah nelegálního a diskriminačního věznění členů menšiny by mohl představovat až zločiny proti lidskosti.
V této souvislosti OSN čínské úřady vyzvala, aby okamžitě podnikly kroky k propuštění "všech, které svévolně zbavily svobody" a přestaly se zastrašováním ujgurské menšiny. Zpráva neuvádí, kolik osob čínská vláda zadržuje, podle lidskoprávních organizací by v táborech mohlo být více než milion lidí. Čína odmítá, že v táborech Ujgury mučí a tvrdí, že se uskutečňuje jejich rekvalifikace.
Šéf OSN Guterres vyzval Čínu, aby se řídila doporučeními ze zprávy. Zpráva "potvrzuje to, co generální tajemník o Sin-ťiangu říká už nějakou dobu: že lidská práva mají být respektována a že má být respektována ujgurská komunita", řekl dnes novinářům Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.
Čínská diplomatická mise v Ženevě zprávu zkritizovala, podle ní je založena na presumpci viny a využívá lži a dezinformace. Peking uvedl, že zpráva vychází především z informací protičínských sil a "vědomě opomíjí" čínské vládní informace. Podle čínské diplomacie, která odmítala jeho zveřejnění, je dokument "fraškou zosnovanou některými západními zeměmi a protičínskými silami". V Sin-ťiangu, jak tvrdí Peking, díky vládním strategiím panuje "sociální stabilita, ekonomický rozvoj, kulturní prosperita a náboženská harmonie". Už pět let se tam nestaly žádné teroristické útoky, stojí v prohlášení.
Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů snažící se reprezentovat společné zájmy Ujgurů, zprávu OSN uvítal a vyzval k rychlé mezinárodní reakci. "Jde o zásadní obrat, pokud jde o mezinárodní reakci na ujgurskou krizi," citovala BBC jednoho ze zástupců organizace Omera Kanata. "Navzdory usilovnému popírání čínské vlády nyní OSN oficiálně uznala, k jakým hrůzným zločinům dochází," dodal.
Ujgurská komunita v Turecku ale podle agentury Reuters vyjádřila nad zprávou zklamání. Podle jejích zástupců, které agentura oslovila, přišla zpráva pozdě a měla být vůči Pekingu ostřejší. "Čína zabíjí naše mladé lidi, nechává naše děti osiřelé, takže to, co teď dělají (Spojené národy), není dostatečné," řekla Mukerrem Abitogluová, jedna ze zhruba 50.000 Ujgurů žijících v Turecku, kde je největší ujgurská diaspora mimo Střední Asii.
Evropská komise v reakci na zprávu odsoudila porušování lidských práv v Číně. "Nyní posuzujeme obsah zprávy a včas vydáme reakci," uvedl mluvčí EK. "EU dál vyzývá Čínu, aby dodržovala své závazky stran lidských práv podle vnitrostátního a mezinárodního práva," dodal.
Německo dnes vyzvalo Peking, aby okamžitě "umožnil všem obyvatelům Sin-ťiangu plně uplatňovat jejich lidská práva", propustil všechny zadržené a umožnil nezávislé vyšetřování. Podle německého ministerstva zahraničí zpráva potvrzuje, že "existuje důvod k velkým obavám".
Bacheletová již dříve uvedla, že čelila tlakům z obou stran - aby zprávu nezveřejnila i aby ji zveřejnila a odmítla, že by byla příliš nakloněná Číně. "Vést dialog a snažit se věci lépe pochopit neznamená záležitosti tolerovat, odvracet od nich zrak či zavírat nad nimi oči," uvedla.
Podle agentury AFP zpráva nepřináší nové poznatky o situaci v Sin-ťiangu. Potvrzuje ale mnohé dřívější informace nevládních organizací, které tak díky "puncu oficiálnosti" OSN získají na váze a věrohodnosti. Text neobsahuje slovo genocida, z níž Čínu viní některé západní země včetně USA.
Bílý dům vyzval Čínu k ukončení krutostí proti Ujgurům
Bílý dům dnes vyzval Čínu, aby skoncovala s krutostmi vůči Ujgurům a umožnila přístup do oblasti Sin-ťiang, kde tato menšina žije. Bílý dům tak reagoval na zprávu vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, podle níž vyšetřovatelé situace v Sin-ťiangu získali důkazy o mučení. Zprávu uvítal šéf americké diplomacie Antony Blinken a požaduje, aby Peking nesl za "genocidu" odpovědnost.
Podle zprávy se čínské úřady dopustily v letech 2017-2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu a získané důkazy mohou svědčit o spáchání zločinů proti lidskosti.
Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová řekla, že USA zprávu uvítaly. "Vyzveme Čínu, aby ty krutosti okamžitě zastavila," sdělila. USA budou také požadovat nezávislé vyšetřování a zajištění přístupu do Sin-ťiangu.
Podle Blinkena musí být Čína pohnána k odpovědnosti. "Ta zpráva posiluje a potvrzuje naše vážné obavy, že se čínské úřady dopouštějí na muslimské ujgurské menšině genocidy a zločinů proti lidskosti," sdělil Blinken.
USA budou podle něj nadále požadovat, aby za to čínské úřady nesly odpovědnost. "Vyzýváme je, aby propustily nespravedlivě zadržované a aby umožnily nezávislým vyšetřovatelům přístup do Sin-ťiangu, do Tibetu a napříč Čínou," žádal šéf americké diplomacie.
Počínání Číny na základě vydané zprávy odsoudila Evropská unie, a vyjádřilo se k ní několik zemí i generální tajemník OSN António Guterres. Podle Číny je zpráva založená na lži a desinformaci.
První předpověď počasí na Štědrý den od Českého hydrometeorologického ústavu přináší zklamání pro milovníky sněhu. I když v noci očekáváme mráz, během dne by teploty měly stoupat nad nulu, což šance na bílé Vánoce značně snižuje.
V Česku byl poprvé diagnostikován vzácný případ difylobotriózy způsobené střevní tasemnicí škulovcem širokým. Infekci si přivodil muž konzumací syrových jiker štiky z Lipna. Podle odborníků je pravděpodobnost nákazy u lidí minimální.
Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí.
Tanečník Martin Prágr (30) se ocitl v těžké situaci těsně před finále StarDance. Jeho taneční partnerka Marta Dancingerová (33) tak možná nebude mít jistotu, že se Martin zúčastní posledního kola soutěže, protože se potýká se zánětem krčních mandlí, jenž mu komplikuje běžné fungování, včetně polykání, jak informoval web Aha!.
Vánoce máme už za měsíc od nadcházející neděle, takže přípravy nepochybně probíhají i v řadách britské monarchie. Sváteční hostiny se v posledních letech neúčastní princ Harry a jeho manželka Meghan. Byly však i roky, kdy u stolu chyběli princ William a jeho žena Kate.
Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky.
Jsou ženy, které jsou toho názoru, že je třeba držet při sobě. I Dara Rolins si myslela, že existuje jistá sounáležitost. Jenže jedna zkušenost z letošního roku ji přinutila změnit názor.
Ruská provokace v Baltském moři vyvolala ostrou reakci Německa. Ministryně zahraničí Annalena Baerbock nařídila posílit dohled poté, co ruská loď zaútočila na vrtulník Bundeswehru během mise.