Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Podle europoslance Mikuláše Peksy je odpovědností předsedy vlády zajistit, aby ministři úřadovali a konali to, pro co občané ve volbách hlasovali.
Prezident Miloš Zeman podle Frekvence 1 na úterním jednání v Lánech doporučil Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) na twitteru uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.
Podle Peksy by Piráti na nominaci měli trvat. "Při vší úctě k prezidentskému úřadu soudím, že dle ústavy panu prezidentovi po tom, kdo má být ministrem zahraničí, nic není. Česká republika je parlamentní demokracie a je odpovědností předsedy vlády zajistit, aby ministři úřadovali a konali to, pro co občané ve volbách hlasovali," poznamenal.
"Jestli kvůli tomu pan premiér bude muset podat ústavní žalobu na pana prezidenta, je to z mého pohledu zcela v pořádku a nutné, má-li mít alespoň základní respekt svých koaličních partnerů," dodal Peksa, který byl proti vstupu Pirátů do vlády.
Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulovalo se o tom, že tím, ke komu je prezident kritický, je právě Lipavský. Bývalý pirátský poslanec se v úterý na opakované otázky novinářů k záležitosti konkrétně nevyjádřil, situaci nekomentoval ani Hrad.
Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka řekl, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.
"Prezident nemá žádné právo brát si republiku za rukojmí. Už takto zdržuje jmenování legitimní vlády opírající se o jasnou sněmovní většinu. Česká republika je parlamentní, nikoliv prezidentskou demokracií. Premiér Fiala by se měl projevit jako silný a zásadový premiér, který stojí za vládou práva," uvedl místopředseda strany Vojtěch Pikal. Podle něho by Piráti neměli ustupovat z nominace Lipavského.
Místopředseda Pirátů Radek Holomčík nemá informace z úterního jednání, na nominaci Lipavského ale trvá. "Jan Lipavský je dobrý kandidát na ministra zahraničí. Nevidím důvod nominaci měnit. O dalším postupu není potřeba spekulovat," uvedl bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Na nominaci trvá i první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
"Jan Lipavský je vhodný a kompetentní kandidát na ministra zahraničních věcí. Vystudoval mezinárodní teritoriální studia. Čtyři roky odváděl skvělou práci jako místopředseda zahraničního výboru a také člen meziparlamentní skupiny přátel. Má za sebou nespočet zahraničních misí a širokou síť kontaktů v diplomatickém prostředí. Nevidím žádný důvod, proč by pan Lipavský nemohl být ministrem," napsal ČTK šéf jihočeských Pirátů Lukáš Kolářík.
Podle něj je možné, že Zeman má výhrady k jinému kandidátovi. "Ústava hovoří jasně a nedává panu Zemanovi žádný manipulační prostor. Pokud na návrh premiéra nejmenuje některého z ministrů, měl by pan Fiala využít všechny možnosti, které má, aby jasně ukázal, že kompetence vybírat ministry své vlády má on," dodal.
Také podle bývalého poslance Františka Navrkala je nutné trvat na nominaci Lipavského. Obsah úterní schůzky se Zemanem nezná. "Pokud by Zeman postupoval v rozporu s ústavou, je namístě iniciovat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu," dodal.
Bývalý poslanec Ondřej Polanský ČTK napsal, že není zatím příliš co komentovat, protože nikdo zatím neudělal žádný krok. "Na tahu je teď prezident a podle jeho (ne)konání se uvidí, jaká bude reakce," sdělil. Bližší informace nemá, čerpá je výhradně z médií.
Česko od neděle zpracovává smutnou informaci o smrti Aničky Slováčkové, která prohrála dlouhý a nelítostný boj se zákeřnou rakovinou. Ještě před pár týdny to nevypadalo, že by konec měl nastat tak brzy. Jak vypadaly poslední hodiny jejího života?
Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů.
Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích.
I Hollywood se v uplynulém týdnu rozloučil s jednou z výrazných osobností. Na apríla zemřel slavný herec Val Kilmer, bylo mu 65 let. Na CinemaConu v Las Vegas se k úmrtí kolegy a kamaráda poprvé vyjádřil Tom Cruise.
V českém šoubyznyse se v uplynulých dnech definitivně potvrdil jeden rozchod. Eva Feuereislová dala kopačky Jaromíru Soukupovi a tohle rozhodnutí si nemůže vynachválit.
Česko zasáhla v závěru uplynulého víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 29 let zemřela po statečném boji s rakovinou Anička Slováčková. Nejbližší s ní byli do poslední chvíle a jeden z nich, konkrétně tatínek Felix Slováček, se v průběhu noci s milovanou dcerou dojemně rozloučil.
Počasí se tento týden začne pozvolna oteplovat. Po krátké mrazivé epizodě denní maxima vyrostou podle ČHMÚ.cz až nad 20 stupňů.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.