Co bude s Pásmem Gazy? Izrael se neplánuje stáhnout

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák , newsbox.cz 29. listopadu 2024 11:01
Sdílej:

Izraelský ministr Avi Dichter, člen izraelské bezpečnostní rady a ministr pro potravinovou bezpečnost, uvedl, že izraelská armáda zůstane v Pásmu Gazy po mnoho let. Uvedl to server The Guardian.

Jejím hlavním úkolem bude bojovat proti novým rekrutům Hamásu a zároveň zajistit distribuci humanitární pomoci obyvatelům této hustě obydlené oblasti. Dichterovy komentáře potvrzují rostoucí obraz dlouhodobého nasazení izraelských vojáků v Gaze bez jakéhokoliv okamžitého plánu na jinou správu nad územím se 2,3 milionu obyvatel a na zahájení obnovy infrastruktury.

Dichter ve svém prohlášení uvedl, že izraelská armáda bude muset v Pásmu Gazy působit podobně jako na Západním břehu Jordánu, kde vojáci provádějí pravidelné vojenské operace a kontrolují klíčové oblasti. Jako příklad zmínil nově vybudovaný koridor Netzarim, vojenskou zónu, která propojuje pobřeží Středozemního moře s východní hranicí Pásma Gazy.

Tento koridor byl vytvořen demolicí budov, které mohly sloužit jako potenciální kryt pro bojovníky Hamásu. Podle svědectví nedávno demobilizovaných izraelských vojaků byly v této oblasti zbořeny všechny stavby vyšší než pas dospělé osoby, aby se vytvořily podmínky pro rozsáhlou vojenskou infrastrukturu.

Během 70 dní zde izraelská armáda vybudovala sérii vojenských základen a nových cest. Použití výbušnin bylo tak intenzivní, že některé jednotky hlásily nedostatek materiálu. Tento postup podle Dichtera odpovídá strategickému cíli dlouhodobé kontroly oblasti, který zahrnuje jak fyzickou přítomnost, tak znemožnění Hamásu znovu získat schopnosti ohrožovat Izrael.

Izraelské útoky v Gaze pokračují a zdravotníci ve čtvrtek hlásili smrt nejméně 21 Palestinců při náletech na severu a jihu Pásma Gazy. Mezi obětmi byli civilisté včetně dětí, kteří zahynuli při zásahu izraelských stíhaček na domy a silnice poblíž nemocnic a mešit.

V Nuseiratu, jednom z historických uprchlických táborů v Gaze, byly nálety obzvláště intenzivní, přičemž byly zničeny mnohapatrové budovy a zasažena infrastruktura v okolí. Zdravotníci z nemocnice al-Awda potvrdili nejméně 11 mrtvých v této oblasti.

Izraelská vojenská kampaň v Gaze si podle místních øadů vyžádala již přes 44 200 obětí, většinou civilistů, a přiměla prakticky celou populaci k alespoň jednomu vysídlení. Rozsáhlá část Pásma Gazy je v troskách a obyvatelé trpí nedostatkem základních potřeb a humanitární pomoci. Izrael je obviňován z toho, že má v úmyslu trvale vysídlit obyvatele určitých oblastí Gazy, aby je podrobil dlouhodobé kontrole. Izraelská vláda tato obvinění popírá.

Premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že Hamás musí být zcela zničen a že Izrael si musí zachovat trvalou kontrolu nad částmi Pásma Gazy. Netanjahu také odmítá návrhy, aby se moci v Gaze ujala reformovaná Palestinská autonomie, avšak nepředložil žádný jiný detailní plán pro správu tohoto území. To vyvolává otázky ohledně budoucího vedení oblasti a obnovy zničené infrastruktury.

Dichter připustil, že by mohly být najaty soukromé bezpečnostní společnosti na ochranu humanitárních konvojů proti rabování, což by mohlo být pilotním opatřením pro budoucí správu. Také navrhl, že by roli správce mohla převzít izraelská armáda. 

Témata:
Stalo se