COP27 v Egyptě začal. Svět míří do klimatického pekla, řekl Guterres

Lidstvo má na výběr - spolupracovat při řešení dopadů globálního oteplování, nebo zahynout. V úvodním projevu k účastníkům klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu to dnes řekl generální tajemník OSN António Guterres. Státníci se ve svých projevech věnovali nejčastěji přechodu ekonomik k čistějším zdrojům energie a ohlašovali závazky svých zemí k ochraně klimatu.

Ilustrační fotografie.

Podle českého premiéra Petra Fialy, který na konferenci zastupuje Česko, je Evropská unie na cestě k tomu, aby se do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem, a snahou evropských zemí je přesvědčit ostatní státy, aby tento směr následovaly. "Já stále vidím větší a silnější vědomí i u zemí, které nepatří k západnímu demokratickému světu, že je třeba se více věnovat ekologické politice a důsledkům klimatických změn," řekl Fiala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že klimatické cíle nesmějí být obětovány kvůli válce na Ukrajině. Vyzval země, aby přešly od uhlí k jiným zdrojům a pomohly v tomto směru také chudším státům. "Musíme své ekonomiky přeorientovat na jiné zdroje než uhlí. Musíme chudším státům pomoci, aby to učinily také co nejrychleji," sdělil prezident.

Britský premiér Rishi Sunak slíbil, že Británie splní slib z loňské klimatické konference, jímž se zavázala k ochraně lesů. Nad rámec slíbených 1,5 miliardy liber uvolní dalších 90 milionů (2,5 miliardy korun). Ochrana lesů je podle Sunaka jeden z nejúčinnějších způsobů, jak splnit závazek z pařížské klimatické konference, kde se před sedmi lety státy zavázaly, že se teplota nezvýší o více než 1,5 stupně nad úroveň před průmyslovou revolucí.

S velmi důrazným projevem vystoupil na úvod konference Guterres, když řekl, že je svět na cestě do klimatického pekla. "Lidstvo má na výběr: buď spolupracovat, nebo zahynout. Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda," prohlásil.

Konference má trvat 14 dní a koná se v době ruské války proti Ukrajině, obecně se zvyšující inflace a nedostatku energie.

Podle generálního tajemníka OSN je "nepřijatelné, skandální a sebedestruktivní", že jiné krize, zejména válka na Ukrajině, odsunuly boj za klima "do pozadí".

Guterres vyzval k uzavření dohody mezi nejbohatšími a nejchudšími ekonomikami s cílem urychlit odklon od fosilních paliv. "Dvě největší ekonomiky - USA a Čína - nesou zvláštní odpovědnost za to, aby spojily úsilí k vytvoření této dohody," řekl generální tajemník.

S finančními sliby mezi prvními přišly fond amerického miliardáře Jeffa Bezose a nadace Billa a Melindy Gatesových. Bezosův fond do roku 2030 daruje jednu miliardu dolarů (24 miliard Kč) na ochranu přírody a biologické rozmanitosti. Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytne 1,4 miliardy dolarů (34 miliard Kč) malým zemědělcům v Africe a v Asii, aby se mohli lépe přizpůsobit změnám klimatu.

Belgie je po Dánsku a Skotsku teprve třetí, kdo se zavázal přispět rozvojovým zemím na vyrovnání ztrát a škod způsobených změnami klimatu. Belgie poskytne 2,5 milionu eur (asi 60 milionů korun) Mosambiku, sužovanému extrémními klimatickými jevy, jako jsou cyklony, sucho a záplavy.

Světová meteorologická organizace (WMO) v den zahájení konference zveřejnila zprávu, podle níž se oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje - posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví.

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Sasko chce delší kontroly na hranicích s Českou republikou

06.12.2023 15:38 Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců,…

V EU panuje velké riziko teroristických útoků do Vánoc, tvrdí eurokomisařka

06.12.2023 09:47 Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro…

Zelenskyj odvolal plánovaný projev před americkým Senátem

05.12.2023 21:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro…

Rusové nasadili ve válce na Ukrajině přes 100 tisíc vězňů

05.12.2023 18:00 Rusko od začátku invaze na sousední Ukrajinu naverbovalo přes sto tisíc trestanců. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější