Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
O dva dny později obvinil Francii a Nizozemsko z „represe“ a pokračující koloniální nadvlády, což vyústilo v diplomatickou roztržku, kdy francouzská ministryně pro ekologickou tranzici Agnès Pannier-Runacherová zrušila svou účast.
Tyto přímé útoky jsou v třicetileté historii klimatických jednání OSN neobvyklé a vyvolaly otázky ohledně skutečného závazku Ázerbájdžánu k plnění role hostitelské země, napsal server Politico.
Evropský šéf zahraniční politiky Josep Borrell označil Alijevovy výroky za „nepřijatelné“ a varoval, že by mohly podkopat klíčové klimatické cíle konference i důvěryhodnost ázerbájdžánského předsednictví.
Alijevovy poznámky na středečním setkání lídrů ostrovních států zahrnovaly obvinění Francie a Nizozemska z „brutálního potlačování hlasů“ jejich zámořských území, jako jsou Mayotte a Curaçao.
Tyto komentáře získaly významný potlesk od zástupců malých ostrovních států, kteří ocenili, že Alijev upozornil na otázky sebeurčení, jež jsou pro ně klíčové. Nicméně zástupci Francie a Nizozemska jeho výroky ostře odmítli a označili je za zneužití klimatického summitu pro osobní politickou agendu.
Ázerbájdžán měl na přípravu COP29 méně než rok, což je výrazně méně než obvyklé dva roky. Zpoždění vzniklo kvůli geopolitickému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které ovlivnilo výběr hostitelské země.
Několik diplomatů vyjádřilo obavy o schopnost ázerbájdžánského předsednictví vést tak rozsáhlá jednání. I když ázerbájdžánští vyjednavači projevili odhodlání, otázkou zůstává, zda mají dostatečnou politickou podporu své vlády.
Hlavním úkolem letošního summitu je dosažení dohody o novém cíli dlouhodobého financování klimatických opatření, který má nahradit současný závazek 100 miliard dolarů ročně.
Rozvojové země požadují výrazné navýšení financí, aby pokryly své potřeby, které odhadují na biliony dolarů. Vyspělé státy naopak trvají na tom, že jakékoliv zvýšení financí je možné jen tehdy, pokud přispějí i bohaté rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína nebo státy Perského zálivu.
Poslední návrh textu jednání má přes 30 stránek, což podle diplomatů naznačuje komplikovaná jednání. Evropský šéf delegace Jake Werksman na tiskové konferenci uvedl, že je EU „velmi znepokojena“ stavem vyjednávání.
Přestože Alijevovy výroky vyvolaly diplomatické napětí, zástupci EU a další diplomaté zdůraznili, že COP29 musí zůstat místem pro svobodná jednání o klimatických opatřeních. Ázerbájdžánské předsednictví je podle nich povinno zajistit inkluzivní proces a podpořit plnou účast všech stran, což je nezbytné pro dosažení dohody.
Celkově panuje mezi diplomaty nejistota ohledně schopnosti Ázerbájdžánu úspěšně završit summit. Vzhledem k napjatým mezinárodním vztahům a rozděleným prioritám zůstává otázkou, zda bude COP29 schopen splnit své ambiciózní cíle.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.