Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
O dva dny později obvinil Francii a Nizozemsko z „represe“ a pokračující koloniální nadvlády, což vyústilo v diplomatickou roztržku, kdy francouzská ministryně pro ekologickou tranzici Agnès Pannier-Runacherová zrušila svou účast.
Tyto přímé útoky jsou v třicetileté historii klimatických jednání OSN neobvyklé a vyvolaly otázky ohledně skutečného závazku Ázerbájdžánu k plnění role hostitelské země, napsal server Politico.
Evropský šéf zahraniční politiky Josep Borrell označil Alijevovy výroky za „nepřijatelné“ a varoval, že by mohly podkopat klíčové klimatické cíle konference i důvěryhodnost ázerbájdžánského předsednictví.
Alijevovy poznámky na středečním setkání lídrů ostrovních států zahrnovaly obvinění Francie a Nizozemska z „brutálního potlačování hlasů“ jejich zámořských území, jako jsou Mayotte a Curaçao.
Tyto komentáře získaly významný potlesk od zástupců malých ostrovních států, kteří ocenili, že Alijev upozornil na otázky sebeurčení, jež jsou pro ně klíčové. Nicméně zástupci Francie a Nizozemska jeho výroky ostře odmítli a označili je za zneužití klimatického summitu pro osobní politickou agendu.
Ázerbájdžán měl na přípravu COP29 méně než rok, což je výrazně méně než obvyklé dva roky. Zpoždění vzniklo kvůli geopolitickému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které ovlivnilo výběr hostitelské země.
Několik diplomatů vyjádřilo obavy o schopnost ázerbájdžánského předsednictví vést tak rozsáhlá jednání. I když ázerbájdžánští vyjednavači projevili odhodlání, otázkou zůstává, zda mají dostatečnou politickou podporu své vlády.
Hlavním úkolem letošního summitu je dosažení dohody o novém cíli dlouhodobého financování klimatických opatření, který má nahradit současný závazek 100 miliard dolarů ročně.
Rozvojové země požadují výrazné navýšení financí, aby pokryly své potřeby, které odhadují na biliony dolarů. Vyspělé státy naopak trvají na tom, že jakékoliv zvýšení financí je možné jen tehdy, pokud přispějí i bohaté rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína nebo státy Perského zálivu.
Poslední návrh textu jednání má přes 30 stránek, což podle diplomatů naznačuje komplikovaná jednání. Evropský šéf delegace Jake Werksman na tiskové konferenci uvedl, že je EU „velmi znepokojena“ stavem vyjednávání.
Přestože Alijevovy výroky vyvolaly diplomatické napětí, zástupci EU a další diplomaté zdůraznili, že COP29 musí zůstat místem pro svobodná jednání o klimatických opatřeních. Ázerbájdžánské předsednictví je podle nich povinno zajistit inkluzivní proces a podpořit plnou účast všech stran, což je nezbytné pro dosažení dohody.
Celkově panuje mezi diplomaty nejistota ohledně schopnosti Ázerbájdžánu úspěšně završit summit. Vzhledem k napjatým mezinárodním vztahům a rozděleným prioritám zůstává otázkou, zda bude COP29 schopen splnit své ambiciózní cíle.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.