Covid je sezónní virus, nárůst počtu nakažených je přirozený, tvrdí lékař

Nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem je podle imunologa Vojtěcha Thona z Masarykovy univerzity v Brně přirozený, protože jde o sezónní virus. Důležité je podle něj chránit několik stovek tisíc neočkovaných lidí, pro které je nemoc covid-19 velkým rizikem, protože mohou začít ve vážném stavu plnit nemocnice. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je stále asi 400.000 lidí ve věku nad 60 let, kteří nebyli očkovaní ani nemají záznam o nákaze.

Covid-19, ilustrační foto

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo v pondělí zachyceno téměř 1350 nových pozitivních případů. "Je to přirozené. Nový koronavirus se postupně stává sezónním virem. Není nic mimořádného, že právě v sezóně podzimu a zimy tu bude a bude narůstat. A pokud budeme testovat, tak ho budeme zachytávat," řekl Thon.

Podle něj bude pro vývoj na podzim a v zimě důležité, jak si nákazou česká populace prošla v minulosti. Díky tomu, že se velká část populace s virem setkala, část podle Thona opakovaně, a další byli očkováni, je ČR v unikátní příznivé situaci. Podle dat ministerstva bylo dosud 1,7 milionu zachycených případů, Thonova studie na 30.000 osobách ukázala, že zhruba dalších 28 procent lidí bez pozitivního PCR testu mělo protilátky.

Zvyšující se počty tak podle něj jsou nižší než v dřívější vlně, ale zároveň nedochází k závažným průběhům. "Bohužel několik set tisíc lidí populace, která je riziková, nebylo doočkováno. Pokud se to nepodchytí, nedá se jim správná léčba, mohou začít plnit nemocnice a přecházet do těžkého stavu, pokud nebyli s virem v kontaktu," uvedl. Lidem, kteří nemoc už prodělali, podle něj stačí jedna dávka očkování.

Podle dostupných dat se nakazilo zhruba 7000 lidí po dokončeném očkování, v září 2400 a v říjnu zatím 1700. Tvoří tak v září a říjnu kolem 20 procent nových případů. "V podstatě teď ztrácíme informaci, protože se cíleně netestují lidé, kteří jsou očkovaní, ale my víme, že jsou také infikováni a nákazu dál mohou přenášet," dodal.

Podobně se vyjadřují další odborníci. Více nakažených nemusí podle nich znamenat více vážně nemocných, pokud se neobjeví varianta viru nereagující na protilátky. Připomínají, že protiepidemická opatření musí dál dodržovat i očkovaní lidé.

"Plošný lockdown by už nastat neměl, pokud do situace nezasáhne nová velmi riziková mutace. Stejně tak by už na větším území nemělo nastat zaplnění intenzivních lůžek a omezení poskytované zdravotní péče," řekl dříve ČTK epidemiolog a poradce ministra Rastislav Maďar.

Podle predikcí ÚZIS bude na konci října při současné rychlosti šíření viru zhruba 2000 nových případů denně a v nemocnicích najednou zhruba 500 hospitalizovaných. V pondělí jich bylo 373.

Poslaneckou sněmovnu nejspíš povede Pekarová Adamová

19.10.2021 20:23 Aktualizováno Kandidátkou koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post předsedkyně nové…

Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO budou i Brabec a Havlíček

19.10.2021 20:16 Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel…

Babiš a vláda by už neměli činit klíčová rozhodnutí, míní Fiala

19.10.2021 19:55 Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) by už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet,…

Vondráček nebude za ANO jednat o složení sněmovních orgánů

19.10.2021 19:52 Aktualizováno Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s…

Plaga odmítá Vojtěchův návrh s nošením roušek při školní výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci, píší média v zahraničí

19.10.2021 19:11 Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média…

Velká Británie ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s covidem od března

19.10.2021 18:38 Británie dnes ohlásila 223 nových úmrtí pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejhorší…

Vojtěch přišel s novými opatřeními. V práci respirátory, v restauracích…

19.10.2021 17:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Mynář neodstoupí a Babišem se odvolat nenechá. Podle právníka ale nemá na…

19.10.2021 17:41 Aktualizováno Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář neodstoupí. V dnešním prohlášení uvedl, že…

Tempel má být ihned propuštěn, rozhodl ÚS

19.10.2021 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Související:

Nejnovější

reklama