ČR musela reagovat na zvýšenou migraci, kontroly na hranicích fungují, řekl Fiala

Česká republika musela reagovat na situaci v souvislosti s novou migrační trasou, opatření funguje. Ke kontrolám na hranicích se Slovenskem to po dnešním jednání vlády řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ve čtvrtek večer bude v Praze jednat mimo jiné s předsedou slovenské vlády Eduardem Hegerem, podle kterého nynější situace na česko-slovenské hranici nemůže pokračovat. Benefitem schengenského prostoru je volný pohyb, řekl dnes Heger novinářům.

Petr Fiala

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který se má čtvrtečního jednání také zúčastnit, nečeká, že výsledkem bude okamžité zrušení kontrol na hranicích. Řekl to dnes na konferenci Sdružení místních samospráv.

ČR kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a pak opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Kabinet je minulý týden prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní pak budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise.

Fiala uvedl, že z obnovení kontrol na hranici se Slovenskem vláda nemá radost, musela ale reagovat na situaci v souvislosti s novou migrační cestou, kterou využívali především syrští uprchlíci a převaděči. "Opatření, které jsme udělali, skutečně funguje," konstatoval premiér. Migrační trasa je jím oslabena, a česká včasná reakce podle Fialy navíc vedla k tomu, že i jiné státy začaly plnit své úkoly a věnují se tomu, aby migrace po dané trase byla ztížena.

Také Rakušan hraniční kontroly hájil. Nemyslí si, že výsledkem čtvrtečního jednání se slovenskou stranou bude "nějaké akutní zrušení znovuzavedených kontrol". "V době, kdy jsme zaváděli kontroly, tak Česká republika evidovala až 350 ilegálních migrantů denně na svém území. Slovenská republika v té době evidovala 150 ilegálních migrantů týdně," řekl český ministr vnitra. Tato disproporce podle něj ukazuje, jakým způsobem se k nelegální migraci stavěla Česká republika a jakým Slovensko. "A že bohužel ty migrační proudy ze Slovenska do České republiky proudily bez nějakých větších zásahů na té slovenské straně," dodal.

Fiala považuje za důležité o věci jednat. Proto se ve čtvrtek sejdou jak premiéři Česka a Slovenska, tak ministři vnitra a policejní prezidenti obou zemí. Podle ministerského předsedy budou hovořit i o tom, v jakém časovém horizontu lze dospět k jinému řešení, než jsou hraniční kontroly.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) připomněl, že od noci na pondělí policie zdvojnásobila kapacitu odbavování nákladních vozidel na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Kúty. Podle ministra to výrazně přispělo ke zkrácení čekací doby.

Česká policie od znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem podle pondělních informací zajistila v celé zemi 8840 lidí při nelegální migraci a 91 převaděčů. Podmínky pro vstup do ČR nesplnilo 1587 lidí, na Slovensko vrátila 2841 lidí.

Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Jeho český protějšek Vít Rakušan (STAN) naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Lékaři: Počet diabetiků v Česku roste o 30.000 ročně

08.12.2022 14:21 Diabetiků v ČR přibývá asi 30.000 každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři…

Podíl předčasných důchodců od roku 2010 vzrostl na 29 procent

08.12.2022 14:03 Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent…

Poslanci zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany ukrajinských uprchlíků

08.12.2022 12:37 Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o…

Nezaměstnanost v listopadu stagnovala

08.12.2022 12:18 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v…

Chorvatsko bude přijato do Schengenu, Bulharsko a Rumunsko snad také, míní…

08.12.2022 10:52 Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu…

Související:

Nejnovější