Daň z neočekávaných zisků zvýší nejistotu firem, tvrdí komora

Zavedení daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) zhorší předvídatelnost daňového systému v Česku a firmy na to mohou reagovat přirážkou ve svých cenách. Dnes to v tiskové zprávě uvedla Hospodářská komora ČR. Komora proto žádá vládu, aby tuto daň vůbec nezaváděla, resp. alespoň snížila sazbu z plánovaných 60 procent na 30 procent.

Ilustrační fotografie.

Výnosy z windfall tax, která by měla postihnout firmy z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv, by podle ministerstva financí měly sloužit k pokrytí nákladů na zastropování cen energií.

"Daň z neočekávaných zisků zhorší z pohledu firem předvídatelnost daňového systému, protože může být neočekávaně uvalena na jakýkoli sektor pokaždé, když kterákoli vláda bude potřebovat dodatečný rozpočtový zdroj," uvedla komora. Podle ní se tím zvyšuje nejistota firem při plánování investic, které mají delší návratnost než je čtyřletý politický cyklus. Komora vyjádřila obavy, že by zavedení daně mohlo v budoucnu odradit zahraniční investory.

Hospodářská komora kritizovala i navrženou výši sazby daně, podle ní to může v mezních případech vést u některých firem k odebrání až 79 procent celkového zisku.

Komora nesouhlasí ani s definicí neočekávaného zisku, který ministerstvo financí financí stanovilo jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. "Ministerstvem navržené jen dvacetiprocentní navýšení historického průměru zisků jako srovnávací základny pro klasifikaci toho, co je, anebo už není očekávaný zisk, vypadá jako průhledná snaha dostat do nového daňového chomoutu co nejvíce poplatníků," uvedl předseda komory Vladimír Dlouhý. Podle komory by indexace zisku měla být minimálně padesátiprocentní.

Podle některých analytiků se plánované zavedení daně už nyní promítá do vývoje akcií energetických společností, když například akcie ČEZ klesají více než týden v řadě. "Akciím ČEZ výrazně škodí současné plánované nastavení takzvané daně z mimořádných zisků, kterou vláda plánuje zavést vedle zastropování cen ve výrobě elektřiny. Navíc nejasnosti kolem konkrétního znění návrhu dodatečně zvyšují riziko pro investory," uvedl minulý týden například analytik J&T Banky Milan Vaníček. Podle Vojtěcha Boháče z investiční společnosti Wood & Company akcie ČEZ v pondělí klesly na 757 korun a uzavřely nejníže od loňského prosince.

Ministerstvo financí zavedlo daň z neočekávaného zisku s cílem získat prostředky na pokrytí nákladů spojených s cenovými stropy na drahé energie. Daň by podle ministerstva měla přinést příští rok do rozpočtu 85 miliard korun, dalších 15 miliard korun mají v příštím roce přinést evropské cenové stropy pro výrobce energií.

Volkswagen zatím nerozhodl, kde postaví továrnu na baterie

08.12.2022 19:12 Aktualizováno Automobilový koncern Volkswagen o několik měsíců odkládá rozhodnutí o tom, kde ve východní Evropě…

Obchodní bilance v říjnu podeváté v řadě skončila schodkem

07.12.2022 15:05 Aktualizováno Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset…

HDP letos podle komory vzroste o 2,4 procenta, příští rok bude stagnovat

07.12.2022 12:32 Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 procenta. Příští rok bude…

Eurostat: Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí proti odhadům rychleji

07.12.2022 11:30 Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4…

Stavebnictví se vrátilo k růstu, průmyslová výroba oproti září klesla

07.12.2022 09:59 Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a…

Firma Donalda Trumpa byla u soudu shledána vinnou z daňového podvodu

06.12.2022 22:58 Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v…

Klienti ČEZ už dostávají nové zálohy, část je má i přes zdražení stejné

06.12.2022 14:12 Zákazníci největšího dodavatele elektřiny v Česku společnosti ČEZ už dostávají nové zálohy za…

Maloobchodní tržby nadále klesají, v říjnu o více než 9 procent

06.12.2022 10:12 Aktualizováno Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta…

Firmy s tržbami do dvou milionů korun mají čas na odhlášení z odvodů DPH…

05.12.2022 16:22 Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z…

Reálná mzda klesla v Česku o 9,8 procenta, nominálně rostla na 39.858 Kč

05.12.2022 10:12 Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně…

Související:

Nejnovější