Čeští podnikatelé nemají dostatek informací o státní pomoci ke zmírnění současné energetické krize. Přes 37 procent podniků kvůli tomu nevyužívá některá opatření, na která mají nárok. Uvedla to dnes Hospodářská komora (HK), podle níž je příčinou nedostatečná informační kampaň vlády. Podle průzkumu komory očekává většina firem zhoršení svého hospodářského vývoje v následujícím půlroce.
Zavedení daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) zhorší předvídatelnost daňového systému v Česku a firmy na to mohou reagovat přirážkou ve svých cenách. Dnes to v tiskové zprávě uvedla Hospodářská komora ČR. Komora proto žádá vládu, aby tuto daň vůbec nezaváděla, resp. alespoň snížila sazbu z plánovaných 60 procent na 30 procent.
Vládní novela zákoníku práce sníží podle Hospodářské komory využitelnost pracovních dohod zaměstnanců. Kvůli administrativní a finanční zátěži zaměstnavatelů hrozí zánik pracovních dohod i práce z domova, uvedla komora. Vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které novelu připravilo, ČTK zjišťuje.
Kvůli současné energetické politice Evropské unie zaměřené na klimatické cíle spojené se Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal) hrozí ztráta konkurenceschopnosti českého průmyslu, kterou budou podniky dohánět deset až 15 let. Na dnešní česko-polské konferenci o energetických problémech současnosti to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Současná ekonomická krize je podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého horší než pandemie. Drahé energie mají fatální dopad na firmy a nelze podle něho vyloučit sociální nepokoje. Řešení vidí v zastropování cen, především plynu. Dával by přednost celoevropskému před národním řešením. Řekl to dnes na tiskové konferenci.
Bývalý vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se stal místopředsedou sekce obranného průmyslu Hospodářské komory. Ve funkci nahradil poradce premiéra Petra Fialy (ODS) pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáše Pojara, sdělil dnes ČTK mluvčí komory Miroslav Diro. Na informaci upozornil deník Právo.
Strategické projekty obrany země by se měly konzultovat s Hospodářskou komorou, aby z nich profitoval český průmysl, a tím i stát. Na dnešním briefingu před jednáním s představiteli komory to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Návrh Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi zdroje šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše přinést komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. ČR by měla podle něj zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný a aby jeho podmínky byly realizovatelné. Beneš to uvedl na twitteru.
Firmy budou muset v důsledku růstu cen energií a dalších vstupů zdražit. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory (HK) mezi jejími členy, kterého se zúčastnilo na 400 respondentů. Zvýšení cen energií je podle průzkumu zásadním faktorem, který ovlivní podnikání v příštím roce, na druhém místě je pracovní síla, třetí místo obsadily pohonné hmoty. Výsledky šetření dnes novinářům představil prezident Hospodářské Komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora (HK) po nové Sněmovně, která by měla vzejít z říjnových voleb, bude žádat zvýšení limitu pro registraci podnikatelů k dani z přidané hodnoty (DPH). Stát podle ní tuto sazbu neupravil 17 let, nezohlednil tak mzdový ani cenový vývoj.