Novela zákoníku práce sníží využití pracovních dohod, tvrdí komora

Vládní novela zákoníku práce sníží podle Hospodářské komory využitelnost pracovních dohod zaměstnanců. Kvůli administrativní a finanční zátěži zaměstnavatelů hrozí zánik pracovních dohod i práce z domova, uvedla komora. Vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které novelu připravilo, ČTK zjišťuje.

Ilustrační fotografie.

Komora poukázala na to, že vláda se v programovém prohlášení zavázala zatraktivnit dohody o provedení práce zejména prostřednictvím snížení odvodového zatížení výdělků. MPSV ale navrhuje administrativně náročnější změny pracovněprávních vztahů, hlavně u dohod o práci konané mimo pracovní poměr a dohod o práci na dálku. Za neseriózní komora považuje to, že ačkoliv se ministerstvo zaštiťuje evropskými směrnicemi, řada jím navrhovaných parametrů dohod, jako je úprava dovolené či příplatků, evropská směrnice neobsahuje.

Zaměstnavatelé se obávají, že novela v praxi zcela smaže rozdíl mezi částečným úvazkem a prací na dohodu, která by tak ztratila smysl. Podle komory se trh práce mění, spolu s tím by naopak měla růst i flexibilita pracovněprávních vztahů. Za flexibilní považuje komora přitom právě práci na dohodu.

Pro odvod sociálního a zdravotního pojištění platí u dohod o provedení práce pravidlo, že do výdělku 10.000 Kč za měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel. Tento limit se od roku 2012 nezměnil. Hospodářská komora proto už od loňska doporučuje vládě zvýšit hranici na 15.000 Kč měsíčně, a práci na dohodu tak zatraktivnit. Takovou změnu novela nezavádí.

Novela zákoníku práce vedle dohod nově upravuje i povinnosti zaměstnavatelů u práce z domova, tzv. home office. Komora připouští, že v některých případech je dnešní právní úprava pro práci na dálku kusá a její upřesnění by pomohlo praxi. Navržené změny zákoníku ale podle ní svazují zaměstnavatelům příliš ruce.

Hospodářská komora označila za absurdní navrhované detaily, které bude muset dohoda o home office obsahovat. V případě, že by se ministerská úprava práce z domova přijala do praxe, zaměstnavatelé by museli znovu sjednat řádově několik set tisíc, možná dokonce přes milion dohod o práci na dálku, uveda komora.

Návrh novely rovněž zavádí paušální výši náhrady nákladů vyplácených zaměstnanci na home office. Firmy přitom poukazují na fakt, že pro home office mající mnoho podob nelze nastavit jeden způsob náhrady nákladů paušálně pro všechny případy. Podle komory třeba u zaměstnanců, kteří se o práci z domu dohodnou se zaměstnavatelem a vykonávají ji jen po nevelkou část měsíční pracovní doby, by náhrada nákladů i její výše měly nadále zůstat věcí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Hledání primátora Prahy pokračuje. Spolu chce jednat o menšinové radě

06.12.2022 12:02 Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních…

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 11:44 Aktualizováno Policie dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli…

Letiště Praha odbavilo do víkendu 10 milionů cestujících, meziročně…

06.12.2022 11:36 Pražské letiště Václava Havla překročilo o víkendu hranici deseti milionů přepravených cestujících…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst byly bez…

06.12.2022 11:20 Aktualizováno Mokrý sníh dnes od rána komplikuje dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky…

Na Frýdlantsku jsou tabule upozorňující na omezení vstupu do lesů

06.12.2022 11:11 Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Související:

Nejnovější