HDP letos podle komory vzroste o 2,4 procenta, příští rok bude stagnovat

Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 procenta. Příští rok bude stagnovat a zastaví se průmysl, který obvykle bývá jejím tahounem. I když bude růst cen během příštího roku zpomalovat, vysoká inflace bude charakterizovat celý rok 2023. Vyplývá to z predikce, kterou dnes zveřejnila Hospodářská komora ČR (HK). Jejím předpokladem je stabilita dodávek energií a funkční systém jejich cenových stropů.

Ilustrační fotografie.

Stagnace ekonomiky bude dána podle HK především dvěma protisměrnými faktory, kdy pozitivní příspěvek zahraničního obchodu bude kompenzován změnou stavu zásob. Navzájem se vyruší i nepatrně vyšší spotřeba vlády a naopak nižší spotřeba domácností.

Přes silnou migrační vlnu a propouštění v podnikatelském sektoru v důsledku pokračujících vysokých cen energií a dalších výrobních vstupů bude podle komory pokračovat převis poptávky po pracovní síle nad její nabídkou, včetně strukturálních nerovnováh. Stále napjatá situace na trhu práce povede podle HK k růstu nominálních mezd, reálně se však mzdy sníží. Průměrná inflace klesne z letošních 15,5 procenta na deset procent.

Kompenzační opatření pro podnikatele by mohly být podle predikce kryty novými příjmovými tituly státního rozpočtu. Na druhé straně souběh odvodů z tržních příjmů a daně z neočekávaných zisků může vést k přesunu některých velkých firem do zemí s příznivějším daňovým zatížením. Rizikem je i nižší intenzita a efektivita domácích kompenzačních opatření ve srovnání s očekávanou státní podporou v Německu, dalších členských státech EU, ale i v USA.

"To přes očekávanou spíše konzervativní měnovou politiku nezvýší konkurenceschopnost českého průmyslu a zeslabí jeho investiční možnosti, což přispěje ke stagnaci průmyslu v příštím roce," uvedla komora.

Nejistoty kolem dalšího vývoje české ekonomiky jsou dány nejen otazníky nad dalším vývojem válečného konfliktu na Ukrajině a související dostupností a efektivní cenou energetických vstupů. K tlumení hospodářského vývoje přispěje i reakce podnikatelského sektoru na zavádění klimaticko-energetických plánů EU a na praktické zavádění evropské regulace spojené s udržitelnou správou a řízením společností.

Hospodářská komora při přípravě národohospodářské prognózy využila mimo jiné výstupy z vlastních průzkumů ve své více než 16tisícové členské základně. Poslední letošní průzkum o kondici a očekáváních podnikatelského sektoru ČR se uskutečnilo v první polovině listopadu.

Obdobnou prognózu jako Hospodářská komora zveřejnily v listopadu ministerstvo financí a Česká bankovní asociace (ČBA). Podle ministerstva se ekonomika letos zvýší o 2,4 procenta a příští rok klesne o 0,2 procenta. ČBA pro letošní rok odhaduje nárůst o 2,5 procenta, příští rok podle ní čeká Česko stagnace s růstem HDP o 0,2 procenta. Listopadový odhad pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) byl pesimističtější. Podle něj česká ekonomika po letošním nárůstu o 2,3 procenta příští rok klesne, HDP se sníží asi o půl procenta.

Česká ekonomika poklesne jen o 0,3 procenta, odhaduje ČNB

02.02.2023 17:17 Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles…

E.ON sníží od poloviny února milionu stálých zákazníků ceny energií pod…

02.02.2023 16:48 Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny…

Rada ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

02.02.2023 16:13 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání znovu ponechala základní úrokovou…

Škoda čeká růst prodejů v Česku, příští týden ale také omezí výrobu

02.02.2023 12:23 Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62.905…

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily

02.02.2023 08:18 Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37…

Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém…

01.02.2023 11:45 Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém poklesu z předchozích…

Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 procenta, v 4. čvrtletí mezikvartálně…

31.01.2023 09:57 Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad …

Škodu Auto opět trápí nedostatek čipů, tento týden omezuje výrobu

30.01.2023 18:05 Automobilka Škoda Auto omezuje kvůli nedostatku čipů tento týden výrobu. Odstávky se dotknou závodů…

Bankovní rada ČNB zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem kanceláře

30.01.2023 12:07 Bankovní rada České národní banky zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem sekce kancelář. ČTK to dnes…

V ČR loni ubylo 1300 živnostníků, předtím jich přibývalo

27.01.2023 10:18 V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V…

Související:

Nejnovější