Ve skotském Glasgow dnes formálně začala klimatická konference OSN. Diplomaté i odborníci v následujících dvou týdnech projednají společný postup, jak čelit hrozbě klimatické změny s možnými katastrofálními dopady. Akci odloženou o rok kvůli pandemii covidu-19 v pondělí dvoudenním summitem naplno odstartují světoví lídři, promluví i český premiér Andrej Babiš.
Dnešek je podle agentury AP zasvěcen zejména procedurálním záležitostem před tím, než se do největšího skotského města sjedou představitelé světových států a vlád. Problém při masivní akci představuje mimo jiné to, že se ne všichni delegáti budou moci setkat tváří v tvář kvůli koronavirovým restrikcím.
Konferenci zahájila předsedkyně předchozího setkání v Madridu Carolina Schmidtová, která účastníky požádala o minutu ticha na památku obětí pandemie covidu-19. Konference ve Španělsku se konala v roce 2019, krátce před začátkem globální zdravotnické i ekonomické krize. Její účastníci se i přes dvoutýdenní vyjednávání nakonec nedohodli.
Mnoho témat, která budou delegáti projednávat od dneška do 12. listopadu, byla na programu už několik desetiletí. Týká se to například pomoci vyspělých států snižovat emise v chudších zemích, či jak se adaptovat na vzrůstající teploty. Proti pomalému tempu světových vlád při přijímání rozhodnutí se bouří klimatičtí aktivisté, kteří v Glasgow v průběhu summitu plánují řadu hlasitých i kreativních protestů.
Klimatologové jsou zajedno v tom, že nejčernějším scénářům se dá předejít pouze drastickým snižováním emisí skleníkových plynů, k němuž se musejí zavázat hlavně ti největší znečišťovatelé. Vyhlídky ale před summitem příliš optimistické nebyly a zástupci dvou stovek zemí budou mít nejen kvůli ekonomickým problémům způsobeným pandemií možná ještě složitější pozici než v předchozích letech.Program OSN pro životní prostředí (UNEP) ve své zprávě z tohoto týdne uvedl, že pokud by nadále platily současné závazky omezování emisí, stoupla by globální teplota do konce století o 2,7 stupně Celsia.
Experti jsou přitom zajedno v tom, že extrémním výkyvům počasí, nebezpečnému zvyšování hladin oceánů a nevratným změnám ekosystémů se dá zabránit jen tehdy, pokud se teplota zvýší maximálně o dva, ale lépe jen o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou.
Na konferenci v pondělí a v úterý vystoupí se svými projevy stovka světových státníků včetně amerického prezidenta Joea Bidena, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či britského premiéra Borise Johnsona, jehož země akci hostí. Summitu se zúčastní celkem na 30.000 delegátů, pozvánku dostala i švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová či britský přírodovědec David Attenborough.
Ze zdravotních důvodů se nezúčastní britská královna Alžběta II. a papež František. Zatímco panovnici nahradí její syn princ Charles, který pronese úvodní řeč, papež dnes ve Vatikánu věřící vyzval, aby se modlili a "nářky Země a nářky chudých" tak uslyšeli i účastníci summitu.
Do města se kvůli klimatu sjely tisíce aktivistů, někteří přišli pěšky
V Glasgow dnes začíná klimatická konference OSN, kvůli níž se do skotského města sjely i tisíce aktivistů z celého světa. Svými protestními akcemi chtějí zvýšit tlak na politiky, kteří rozhodují o tom, jakým tempem se budou dál snižovat emise, a přitáhnout pozornost médií. To se podařilo už v sobotu mladé Švédce Gretě Thunbergové, kterou od nádraží provázel policejní kordon. Jiní aktivisté se rozhodli dorazit pěšky, a mají tak v nohách tisíce kilometrů.
Největší protest má být v Glasgow v sobotu 6. listopadu. Přímo na místě se do něj zapojí zástupci stovek organizací a pořadatelé očekávají v centru města na 100.000 demonstrantů, k akci se ale připojí i lidé v desítkách dalších zemí světa. Menší protesty se budou konat denně po celou dobu konference, která skončí 12. listopadu.
První z nich byl už v sobotu večer, kdy do Glasgow z Londýna dorazila i Thunbergová. V parku Glasgow Green se sešly stovky lidí z hnutí Extinction Rebellion, ale také poutníci, kteří na protest proti zvyšování emisí do Skotska přišli pěšky.
Například španělská skupina aktivistů Marcha Glasgow se do Británie dostala trajektem a z přístavu Portsmouth pak putovala přes 600 kilometrů po svých. Lidem ze skupiny Camino to COP26 trvala túra z Londýna a Bristolu skoro dva měsíce, zájemci se mohli připojit kdykoli, třeba jen na jediný den. Mladí křesťané ze sdružení Young Christian Climate Network na trase z Cornwallu ušli 1200 kilometrů a členové pouti ekumenických křesťanů pěšky urazili 120 kilometrů poté, co se vylodili v přístavu Dunbar.
Kromě ekologického aspektu se poutníci snažili také vybrat peníze. "Jako věřící máme duchovní povinnost postarat se o ty, kdo nemají takové štěstí jako my, takže se svou poutí snažíme vybrat peníze pro aktivisty v chudších zemích, které už teď trpí důsledky (změn klimatu)," citoval server BBC Yaze Ashmawiho z hnutí Extinction Rebellion.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.
Kolem Jaromíra Soukupa je v posledních dnech zase rušno a nejde jen o jeho chystaný boxerský zápas. Opět se otevřela otázka jeho vztahu s Evou Feuereislovou alias Plastic Queen. Nyní je prý rozchod hvězdného páru opravdu definitivní.
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.