Do hlavního města by na silvestra mohlo dorazit na 60.000 návštěvníků

Do hlavního města by na silvestra mohlo podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit na 60.000 návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií covidu-19. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí PCT Klára Malá.

Praha

Přestože lidí bude v ulicích zřejmě méně, připraveni jsou i záchranáři, kteří postaví velký stan na Václavském náměstí, policie a strážníci. Na poslední letošní noc se připravují i kluby, kina, divadla nebo restaurace. Konat se nebude novoroční ohňostroj. Lidé musí všude dodržovat nařízení proti pandemii covidu-19. Od loňska pak platí zákaz používání pyrotechniky.

"Vzhledem k nové variantě omikron jsou další tři měsíce opět pro cestovní ruch dost nejisté. Kolem Vánoc jezdí běžně do Prahy okolo 700.000 lidí, tento rok odhadujeme, že to bude celkem okolo 200.000 turistů," uvedla Malá.

Na pořádek v ulicích dohlédne státní i městská policie. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka policie konkrétní opatření ještě dolaďuje. "Ve čtvrtek je zveřejníme," řekl.

Hlídky do ulic vyšlou strážníci. "Kromě strážníků z obvodních ředitelství do něj budou zapojeni také strážníci poříčního útvaru s lodí a z celoměstského hlídkového útvaru s úkoly v MHD," uvedla mluvčí městské policie Jiřina Ernestová. Strážníci budou dohlížet na dodržování veřejného pořádku, občanského soužití a používání pyrotechniky.

Připravena bude také záchranná služba. "Poprvé po 16 letech nebude na Václavském náměstí přistaven Golem, ale náhradou za něj tam bude postaven stan. Přestože loni nebyl nápor takový jako v předešlých letech, jsme na něj připraveni," řekl mluvčí pražské záchranné stanice Jana Poštová.

Na Václavském budou dvě posádky včetně lékaře a další dvě potom budou na Staroměstském náměstí. V pohotovosti bude rovněž koordinační vůz, který bude spolupracovat s policií a strážníky.

Na Vltavě bude hlídkovat Vodní záchranná služba českého Červeného kříže. "Bude k dispozici na vodě s našim hlavním zásahovým člunem a čtyřmi záchranáři, kteří budou připraveni zasahovat přímo ve vodě," uvedl předseda pobočného spolku Daniel Vičan. Člun bude vybaven radarem, sonarem a kompletními záchrannými prvky včetně pomůcek k záchraně při poranění páteře.

V Praze je od loňska zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, přírodní parky a chráněná území, okolí vodních toků a ostrovy, přehrady a hráze. Zákaz platí i v okolí trojské zoo a domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou na silvestra zajít do divadla, kina nebo hudebních klubů. Případně se mohou svézt v rámci silvestrovské párty na parníku nebo zajít na večírek do některé z pražských restaurací. Z epidemiologických důvodů je snížena kapacita akcí a lidé na nich musí dodržovat protiepidemická nařízení.

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Současné vedení města v uplynulých letech upustilo od pořádání ohňostroje a nový rok město vítalo zmíněným videomappingem. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem.

Témata: Praha | Silvestr

Milostivé léto se může od září do listopadu zopakovat

25.01.2022 17:24 Aktualizováno Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se…

Pro karanténu žáků a učitelů platí v současnosti jiná pravidla než u…

25.01.2022 17:15 Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla…

Při eskalaci situace na Ukrajině by ČR a SR měly postupovat společně, míní…

25.01.2022 15:56 Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Británie nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k…

Koalice Spolu půjde společně i do podzimních voleb

25.01.2022 14:05 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Kupka rezignoval na funkci náměstka středočeské hejtmanky

25.01.2022 13:54 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky…

Příznivci hnutí Chcípl PES demonstrují proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:37 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona neprojedná

25.01.2022 13:26 Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Zájem o třetí dávku proti covidu má zhruba desetina mladých 12 až 17 let

25.01.2022 13:20 Posilující dávku očkování zdravotníci aplikovali za první den asi 900 mladým ve věku 12 až 17 let.…

Skupina studentů vyzvala k ukončení údajné diskriminace neočkovaných

25.01.2022 11:55 K odmítnutí pandemického zákona a údajné diskriminace neočkovaných proti covidu-19 vyzvala…

Babišova vláda podle expremiéra vymýtila korupci z nejvyšších pater…

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Související:

Nejnovější

reklama