Dohoda mezi Izraelem a Hamásem: Rukojmí budou vyměněni za vězně a klid zbraní

Radikální hnutí Hamás bude v rámci rýsující se dohody propouštět rukojmí po částech. Výměnou za klid zbraní by mělo propustit zhruba 12 či 13 zajatců denně, řekl dnes pro Times of Israel izraelský vládní zdroj. Izrael propustí některé palestinské vězně, jak původně Hamás požadoval, a zavede dočasné příměří.

Benjamin Netanjahu

Podle Reuters se izraelská vláda chystá schválit dohodu, která počítá s propuštěním 50 lidí unesených Hamásem výměnou za osvobození 150 palestinských vězňů až pětidenním příměřím. V úspěch dohody věří i americký prezident Joe Biden. "Jsme velmi blízko," řekl novinářům.

Osud zbylých rukojmích je zatím nejasný. Hamás během krvavého útoku 7. října zadržel zhruba 240 lidí, z toho aktuálně vězní asi 210 z nich. Zbytek má zadržovat skupina Palestinský Islámský džihád.

Podle serveru Times of Israel by Izrael mohl v rámci dohody propustit až 300 palestinských vězňů, nebudou mezi nimi ale lidé odsouzení za vraždu. Mělo by jít především o ženy a mladistvé. Dohoda také počítá s obnovením dodávky paliva a zboží do Pásma Gazy. Palivo bude do Pásma Gazy dodáváno pouze v době dočasného příměří.

O dohodě dnes už informovalo i hnutí Hamás. Na sociální síti Telegram politický vůdce hnutí Ismáíl Haníja napsal: "Jsme blízko dosažení dohody o příměří." Vysoce postavení představitelé Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás přitom ještě v pondělí popřeli tvrzení, že by dosáhli dohody o příměří a výměně rukojmí.

Katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání už v neděli prohlásil, že dosažení dohody o osvobození rukojmí v současnosti závisí už jen na "méně důležitých" praktických otázek. Víru v brzké dosažení této dohody vyjádřil v pondělí i americký prezident Joe Biden.

Základy dohody vznikly během několikatýdenních jednání v katarském Dauhá mezi Izraelem, USA a Hamásem, kde katarští zástupci zastupovali radikální hnutí. Do poslední chvíle však nebylo jasné, zda Izrael souhlasí s pozastavením své ofenzívy v Gaze, kterou inicioval krvavý útok ze 7. října ze strany Hamásu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naznačil, že se vedou jednání o propuštění alespoň části rukojmích, ale zatím nechtěl sdělit podrobnosti. O osudu rukojmích panují obavy, což spolu s rostoucím počtem palestinských civilních obětí v Gaze zvyšuje tlak na izraelskou vládu. Více než 100 zemí, včetně Spojených států jako hlavního spojence Izraele, vyzvalo k okamžitému přerušení bojů.

Rozhodnutí o přijetí dohody je pro Izrael komplikované, přičemž premiér Netanjahu čelí tlaku jak k návratu rukojmích, tak k tomu, aby jejich propuštění nebylo považováno za směnný obchod.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Na pohřbu Schwarzenberga promluvil Pavel, dorazil i Zeman

09.12.2023 14:59 V katedrále svatého Víta na Pražském hradě proběhla zádušní mše v rámci posledního rozloučení s…

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Související:

Nejnovější