Doložte, že jste peníze zdanil, vyzvali Babiše politici. Ovčáček se ho klasicky zastal

Jan Hamáček
Jan Hamáček, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 4. října 2021 09:37
Sdílej:

Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle většiny tuzemských politiků doložit, že prostředky vynaložené na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře v roce 2009 řádně zdanil a uvedl je ve svém daňovém přiznání. Vyplývá to z jejich příspěvků na twitteru.

Web Investigace.cz napsal, že Babiš si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil 16 nemovitostí na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Babiš odmítl, že by v tomto případě udělal cokoli nezákonného a pokládá to za pokus o své očernění a za ovlivnění voleb.

"Andrej Babiš musí doložit, že na transakci použil zdaněné peníze. Pokud ne, nemá právo být v politice a starat se o peníze daňových poplatníků," uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala. Lídr ČSSD a Babišův koaliční partner ve vládě Jan Hamáček na svém účtu uvedl, že doufá, že Babiš všechny své offshorové majetky uvedl v majetkovém přiznání a není to tak, že káže v Čechách pít vodu a pije víno v daňových rájích.

Podle předsedkyně Top 09 Markéty Pekarové Adamové se chce předseda ANO vyhnout vězení, takže klidně nechá spálit tuhle zem a on sám bude žít na francouzské Riviéře, zatímco druzí po něm budou napravovat škody ještě mnoho let. Podobně reagoval i předseda STAN Vít Rakušan, podle kterého má Babiš připravený únikový plán. "Dopřejme mu prosím užít si ho za necelý týden tím, že jej porazíme ve volbách. Interpol si jej tam jistě posléze najde," dodal.

Babiš podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tuto zemi vyždímal jako kus hadru. "Chystá si pan Babiš únikový plán za 400 milionů na zámečku na Francouzské riviéře. Koupil si ho tajně a přes společnosti z daňových rájů, proti kterým údajně bojuje do roztrhání těla. Podle odborníků operace nese znaky praní peněz," napsal.

Naopak podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka podivné “investigativní zjištění” o Andreji Babišovi naznačuje, že určité mocenské síly v zahraničí si nepřejí českou vládu, která hájí suverenitu země. "V každém případě čelíme silné páté koloně, která chce uvrhnout naši vlast do otroctví. Vzhledem k tomu, že tzv. investigativci si vzali na paškál kromě Andreje Babiše i ukrajinského prezidenta, vyvstává závažná otázka, odkud vítr vane. Aby to nebyl mráz," podotkl.

Stalo se
Světové celebrity
Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová

Meghan potěšila fanoušky vzácnou fotkou princezny Lilibet

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle potěšila fanoušky vzácným rodinným snímkem, který zveřejnila u příležitosti letošního svátku svatého Valentýna. Na fotografii je zachycen princ Harry, jak drží v náručí jejich čtyřletou dceru, princeznu Lilibet, která v rukou svírá svazek červených balónků. Meghan příspěvek na Instagramu doplnila dojemným vzkazem, ve kterém označila Harryho, Lilibet i syna Archieho za své „navždy Valentýny“.

Společnost
Barack Obama

Exprezident Obama prozradil, jestli USA ukrývají mimozemšťany

Bývalý americký prezident Barack Obama v nedávném rozhovoru překvapil svými výroky na téma mimozemského života. V podcastu u YouTubera Briana Tylera Cohena potvrdil, že věří v existenci mimozemšťanů, ačkoliv přiznal, že je sám nikdy neviděl. Podle Obamy je toto téma reálné, ale odmítl populární konspirační teorie o tom, že by vláda ukrývala návštěvníky z vesmíru ve známé Oblasti 51 v Nevadě.

Světové celebrity
princezna Kate

Jak Kate a William řekli dětem o rakovině vévodkyně?

Princezna Kate a princ William se během jejího boje s rakovinou v roce 2024 soustředili především na své tři děti. Podrobnosti o tom, jak princ George, princezna Charlotte a princ Louis náročnou situaci zvládli, odhaluje nová kniha Russella Myerse s názvem William and Catherine: The Monarchy's New Era, která má vyjít letos v březnu. Navzdory šoku z diagnózy, která přišla krátce po oznámení nemoci krále Karla III., zůstalo pro manželský pár prioritou zachování běžné rutiny.

Světové celebrity
Rihanna

Rihanna rozvířila spekulace o tajné svatbě

Zpěvačka Rihanna opět rozvířila spekulace o tajné svatbě se svým dlouholetým partnerem, rapperem A$AP Rockym. Naposledy byla spatřena v Los Angeles s nepřehlédnutelným diamantovým prstenem na prsteníčku, který poprvé ukázala během nákupu potravin a později i na procházce, kdy se s partnerem držela za ruce. Dvojice, jejíž občanská jména jsou Robyn Fenty a Rakim Mayers, tvoří pár od roku 2021 a už delší dobu čelí dotazům na svůj rodinný stav.