Drahé Vánoce? Nic proti příštímu roku…
KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Ke štědrovečerní hostině si letos všichni dáme inflaci. Která bude navíc jenom předznamenáním toho, co nastane v příštím roce. Česká národní banka přitom nyní může krotit převážně jen inflaci, jež nastane o příštích Vánocích, těch roku 2022, a pak dále. Takže s růstem hladiny spotřebitelských cen příštích dnů, týdnů a měsíců nic moc nezmůže. I tak ale musí vyslat signál. A nadělit pod letošní stromeček další nadstandardní zvýšení základní úrokové sazby. Proto na svém dnešním měnověpolitickém zasedání její bankovní rada nejspíše většinově odhlasuje růst základního úroku o 0,75 procentního bodu, na 3,5 procenta.
Kapr meziročně zdražuje o více než deset procent, brambory o necelých patnáct, máslo o více než třetinu, majonéza o bezmála čtvrtinu, strouhanka o necelých deset procent, mouka o skoro třetinu. Linecké pečivo o nějakou čtvrtinu. Tak drahé jako letos vánoční pohoštění ještě nikdy nebylo ani vzdáleně. I to je jeden z důvodu, proč centrální banka musí opět zasáhnout.
Půjde o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby ČNB v řadě za sebou. Centrální banka stále cítí silnou potřebu razantně tlumit potenciálně rapidně se zvyšující inflační očekávání. Obavy obyvatel ČR z inflace jsou nejvyšší v historii příslušného sledování. Nejvyšší inflaci v historii ČR pak vykazuje průmyslová výroba, přičemž tento cenový nárůst se v příštím roce z velké části přenese do spotřebitelských cen.
Stěžejním důvodem k nadstandardnímu zvýšení sazeb ale bude stále výrazněji se zvyšující tempo jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé položky typu cen potravin a energií. Tato inflace v listopadu zrychlila na úroveň 7,8 procenta v meziročním vyjádření, a to z říjnové úrovně 6,6 procenta.
Takový nárůst je v celém období od 90. let bezprecedentní, stejně jako vlastní výše listopadové jádrové inflace. Pokud takto roste jádrová inflace, je obtížnější hledět na celkovou inflaci jako na přechodnou nebo jen „dovezenou“. Rapidní inflace totiž v ČR evidentně není jen důsledkem dočasného popandemického zvýšení cen energií či potravin, kterým například Evropská centrální banka zdůvodňuje své přesvědčení, že výrazná inflace v eurozóně není trvalého rázu.
Inflační situace v ČR je zkrátka historicky mimořádná a žádá si mimořádná opatření, pročež ČNB bude pokračovat se zvyšováním základní sazby i v příštím roce, v jehož prvním čtvrtletí by měla kulminovat na úrovni čtyř procent. Tam se stabilizuje a v horizontu zhruba jednoho roku započne svůj sestupný cyklus.
To je však zatím daleko. Ceny v již zmíněné tuzemské průmyslové výrobě rostly v listopadu meziročně o 13,5 procenta, tedy nejvýrazněji od ledna 1992. Důvodem je v prvé řadě dramatický růst cen ropy na světových trzích. Korunová cena barelu ropy Brent se mezi listopadem 2020 a listopadem 2021 zvýšila ze zhruba 1000 korun na 1800 korun, tedy o přibližně 80 procent. Tento růst se promítá do značného cenového nárůstu v položce koksu a rafinovaných ropných produktů. Ropné produkty jako významný vstup figurují v dalších průmyslových odvětvích, zvláště výrazně například v chemickém průmyslu. Tam ceny meziročně narůstají o takřka 55 procent.
S růstem cen ropy souvisí obecnější růst cen energií, který se projevuje také výrazným vzestupem cen zemědělských producentů a stavebních prací. Zemědělští producenti navyšují meziročně své ceny ještě výrazněji než ti průmysloví, a to o 14,6 procenta. Dramaticky zdražuje zejména produkce obilovin a olejnin, v obou případech meziročně o zhruba 30 procent. Tento cenový nárůst se propíše v příštím roce do dalšího zdražování pečiva, které tak podraží o zhruba patnáct procent. Rostoucí ceny energií právě jsou klíčovým důvodem rekordní letošní ceny štědrovečerní hostiny.
Zdražování je ale plošné. Stavební práce v listopadu zdražovaly o výrazných takřka osm procent. Stavební materiály samotné přitom přidaly více než sedmnáct procent a společně s růstem cen energií a nedostatkem vhodné pracovní síly představuje růst jejich cen klíčový inflační činitel ve stavebnictví. Růst cen ve stavebnictví je přitom zásadním zdrojem růstu cen bydlení, které se již projevují ve spotřebitelské inflaci.
Aktuálně výrazně rostoucí výrobní ceny se budou ve spotřebitelské inflaci promítat v příštím roce jejím razantním nárůstem, pravděpodobně až sedmiprocentním v celoročním pohledu. V lednu spotřebitelská inflace vystřelí až k úrovni deseti procent. Rapidní však může zůstat po celý příští rok, byť přece jenom ne na desetiprocentní úrovni. I proto, že evropská plynová a potažmo energetická krize se stupňuje dosud nevídaným způsobem.
Burzovní cena plynu v EU včera odpoledne vystoupala na nový historický rekord, více než 180 eur za megawatthodinu. Ale i pokud se ruské dodávky plynu do EU vrátí alespoň na úroveň minulého týdne, budou v případě běžné, nikterak mrazivé zimy plynové zásobníky v EU na konci března 2022 naplněny pouze z patnácti procent, nejméně v historii sledování. To by znamenalo, že se nemusí podařit dostatečně doplnit zásobníky ani na příští zimu, tudíž poměrně vysoké ceny energií mohou být v EU realitou i v dalších dvou letech. Trvaleji zvýšené ceny energií by přitom znamenaly trvalejší silné inflační tlaky.
Letošní štědrovečerní hostina tedy bude nákladná, ale bohužel nikdo není psáno, že ta příštího roku nemusí být ještě mnohem nákladnější…
Musk ohodnotil cenu Twitteru na 20 miliard dolarů
26.03.2023 08:42 Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20…
ECB tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank, aby opustila ruský trh
24.03.2023 12:15 Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank…
Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně…
24.03.2023 09:40 Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně stoupla o 2,2 bodu na…
Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v zemi
20.03.2023 18:05 Aktualizováno Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních…
Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci rivala Credit…
19.03.2023 20:50 Aktualizováno Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř…
Škoda připustila propouštění a zavíraní provozů kvůli normě Euro 7
19.03.2023 14:29 Aktualizováno V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset uzavřít jednu výrobní halu a o práci…
Mateřská firma zkrachovalé SVB vyhlásila bankrot
17.03.2023 14:05 Aktualizováno Americká společnost SVB Financial Group, což je mateřská firma zkrachovalého finančního ústavu…
Inflace v EU klesla na 9,9 procenta, v Česku zůstává třetí nejvyšší
17.03.2023 11:25 Míra inflace v Evropské unii v únoru opět mírně klesla a poprvé od loňského července se dostala pod…
Ukončení aktivit v Rusku přišlo Škodu Auto loni na 17 miliard
16.03.2023 12:08 Aktualizováno Kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku Škoda Auto Group loni přišla o téměř 700 milionů…
Meziroční růst cen výrobců v únoru zpomalil, rostly vývozní a dovozní ceny
15.03.2023 11:50 Aktualizováno Ceny výrobců v Česku v únoru pokračovaly v meziročním růstu. Tempo růstu ale bylo mírnější než v…