Dříve uhašené požáry ve Francii se opět mocně rozhořely

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

Ilustrační fotografie.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během dnešního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se dnes teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

Úřady nejprve vyzývaly řidiče k opatrnosti, kolem 11:00 ale uvedly, že dálnici A63 mezi městy Bayonne a Bordeaux v řádu minut uzavřou. Na silnici je kvůli nedalekému požáru dým a špatná viditelnost. Již dříve byla v úseku snížená maximální rychlost na 90 kilometrů v hodině a zúžení ze tří na dva pruhy.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů.

"Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Toto podezření dnes po cestě do departmentu Aveyron potvrdil i ministr vnitra Gérard Darmanin. Uvedl, že požár, který znovu vypukl v Gironde, podle něj mají na svědomí žháři. "Dnes ráno, mezi osmou a devátou hodinou ranní, vzplálo osm požárů, které se objevily několik set metrů od sebe, což je poměrně neobvyklé," řekl Darmanin. Dodal, že za devět z deseti požárů mohou lidé, i když někdy neúmyslně.

Departement Gironde nedaleko Bordeaux zasáhl požár nebývalého rozsahu už v polovině července, oheň strávil 21.000 hektarů vegetace. Své domovy kvůli němu muselo opustit 36.000 lidí.

Od pondělního večera hoří také v departementu Maine-et-Loire poblíž Nantes na severu Francie. Shořelo tu zatím přes 1200 hektarů lesa. S ohněm tu bojuje na 400 hasičů, plameny ale zatím nedostali pod kontrolu, píše BFM TV. Také zde panují obavy z vysokých teplot a prudkého větru. Boj s ohněm komplikuje i skutečnost, že hoří v oblasti, kam nemá nikdo přístup.

Požár vypukl v pondělí "v katastru obce Baugé-en-Anjou, což je poměrně zvláštní sektor, protože se jedná o vyloučenou zónu: to znamená, že tam nemůže vstoupit ani obyvatelstvo, ani záchranné složky, protože se tam nachází sklad munice z druhé světové války", uvedlo dnes ráno velitelství hasičského zásahu. Hasiči se proto zaměřují na citlivé body v okolí požáru, včetně ubytovacího zařízení pro hendikepované.

Témata: Francie | požáry

Bulharsko volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 174 obětí

02.10.2022 09:22 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Hurikán Ian má na Floridě nejméně 47 obětí. Někde uvádí až 72 mrtvých

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Pro Putina je podle analytiků aktuálně důležitější udržet jih Ukrajiny

02.10.2022 08:53 Aktualizováno Ruská porážka a následné stažení vojsk ze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na…

Ukrajinci si přišli pro Lyman: V ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se…

02.10.2022 05:08 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Zelenskyj: Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky

02.10.2022 04:51 V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam…

Volby v Lotyšsku: Podle prvních odhadů zvítězila strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:45 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Na Krymu došlo k výbuchu na letišti, údajně vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Související:

Nejnovější