Dřívější penze náročných profesí se nebudou týkat desetitisíců lidí, tvrdí Jurečka

Dřívější důchody pro náročné profese by se neměly týkat statisíců či desetitisíců pracovníků. Ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce provedou revizi výčtu rizikových povolání, která by mohla mít na předčasnou penzi bez krácení částky nárok. Po jednání se zástupci zaměstnavatelů o plánovaných změnách důchodového systému to novinářům řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Marian Jurečka

Odbory požadují, aby dřív do důchodu mohli chodit pracovníci dosavadní třetí a čtvrté kategorie. Bylo by to kolem 400.000 lidí. Zaměstnavatelé by za ně platili vyšší odvody. Zástupci firem chtějí po ministerstvu přesnější výčet profesí a analýzy vývoje na trhu práce kvůli výpadku sil i kvůli vyššímu pojistnému.

"Je tady velké množství lidí, kteří se subjektivně cítí těmi, kteří by měli být v náročných profesích. Tady není možné, aby to byl výčet osob v řádů desetitisíců, statisíců. Náš záměr je cílit na lidi, kteří dlouhodobě pracují v profesích, které jsou fyzicky náročné, mají dopad na lidské zdraví a není možné chránit pozici dalšími kompenzačními opatřeními," uvedl ministr. Uvedl, že jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví udělají revizi kategorií a přezkoumají rizikovost prací. Podle Jurečky je důležité najít "rovnováhu a transparentnost" ve výčtu povolání a provozů, u nichž bude dřívější penze možná.

Dnešního jednání se účastnili zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Hospodářské komory. Debatu nechtěli přiblížit. "Dohodli jsme se, že nebudeme říkat konkrétní parametry, i když jsme se o některých bavili... Bylo tady tolik úniků, které neodpovídaly projednávaným materiálům. Nechci zvyšovat nejistotu," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Další jednání by se mělo podle něj uskutečnit v příštích dvou či třech týdnech.

Podle Dlouhého je "při očekávaném demografickém vývoji" penzijní reforma zásadní. Ve 30. letech začnou odcházet do penze silné ročníky ze 70. let, tedy takzvané Husákovy dětí. Výpadek pracovních sil tak bude velký, další generace ho nezvládnou doplnit. Propad mohou ještě prohloubit dřívější důchody lidí v náročných profesích. Zaměstnavatelé požadují po Jurečkovi analýzy vývoje trhu práce a další rozbory.

Podle Jurečky by se zástupci zaměstnavatelů měli zapojit také do jeho důchodové komise. Podle představitelů zaměstnavatelských organizací jde o nový tým s ohledem na zákoník práce i zdravotní dopady a vyčlenění rizikových profesí.

Návrh své reformy chtěl Jurečka původně představit na přelomu března a dubna. Dnes řekl, že "personální kapacitu" jeho úřadu zabrala příprava změn mimořádné červnové valorizace a potřeba jsou i jednání s opozicí, odboráři a zaměstnavateli. "Několikrát se ještě sejdeme," uvedl ministr. Do několika týdnů by chtěl mít co nejširší dohodu. Nové zákony chce pak k projednávání předložit ve druhém pololetí.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější