Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro pořad Epicentrum deníku Blesk uvedl, že lidé pracující v náročnějších profesích by do důchodu mohli odcházet dříve. Vicepremiér zároveň uvedl, že penze mají růst i po případném zavedení chystané reformy, kterou jeho resort připravuje.
Jurečka v rozhovoru uvedl, že s důchodovou reformou se blíží do finále. Podle ministra se vedou jednání se sociálními a opozičními partnery a o drtivé většině opatření už je jasno. Dnešní třicátníci a mladší mohou prý díky úpravám počítat s důstojnými důchody.
"Důchody současných důchodců i těch, kteří budou přicházet v příštích letech do důchodu, budou určitě růst," ujistil vicepremiér. Cílem je podle jeho slov důchodový systém, který bude v Česku fungovat i za 30 až 40 let.
Jurečka také řekl, že věk odchodu do důchodu "z hlediska nějaké konkrétní číslovky měnit nebude". Nabízí se zakotvení doby pobírání starobní penze, která aktuálně činí v průměru 21,5 roku k době dožití. "Pokud se bude doba dožití měnit, tak se případně bude měnit tento parametr, pokud ne, tak bude situace, jaká je dnes," vysvětlil.
Předseda lidovců připustil, že lidé v náročných profesích by mohli odcházet do důchodu dříve. Vnímá totiž rozdíl mezi těmi, kdo pracují od 18 let, a například vysokoškoláky, kteří nastupují do zaměstnání až po dokončení studia. "To jsou věci, které se parametricky musí promítnout do toho, kdy ten člověk potom bude odcházet do důchodu," dodal.
Nová kapitola StarDance se začala psát o uplynulém víkendu v Karlových Varech, kde se odehrála úvodního historicky prvního turné. Jeho specialitou je, že se nevysílá každý večer na televizních obrazovkách. A někteří lidé se s tím zjevně nesmířili.
Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný je opět na svobodě. Ve čtvrtek opustil vazební věznici v Liberci, kde si od začátku července odpykával tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky.
Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou.
Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA.
Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.
Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.
Svět zasáhla ještě ve středu večer velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela Jane Goodallová, světově proslulá expertka na život primátů, zejména šimpanzů. Informovala o tom britská BBC.
Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šest let dnes uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Česko se 1. října 2019 dozvědělo, že Karel Gott podlehl vážné nemoci, se kterou se potýkal v závěru života. Jak si dnes mnohonásobného Slavíka připomněli jeho nejbližší?
Čeští hokejoví fanoušci se v úterý měli dočkat návratu krále. Jaromír Jágr byl připravený naskočit k prvnímu zápasu za Kladno v novém extraligovém ročníku. Diváci ho ale nakonec na ledě neviděli. Trenér Rytířů po utkání prozradil, proč slavný útočník nenastoupil.
Na nadcházející volby do Poslanecké sněmovny se připravuje i policie, která bude přítomná v okolí volebních místností. Policisté v tuto chvíli nemají informace o možném narušení průběhu voleb či veřejného pořádku během pátku a soboty.
Dara Rolins dala důrazně najevo, že jakékoliv spekulace nemají žádný vliv na její vztah s Pavlem Nedvědem. Zpěvačka každopádně vnímá, že zesílily od okamžiku, kdy se Nedvěd vrátil do českého fotbalu. Bylo to dobré rozhodnutí?