Počty nových případů nákazy koronavirem stagnují, epidemická situace je nestabilní. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ČTK sdělil, že s ohledem na vývoj v sousedním Rakousku nebo Německu není možné vyloučit obrat epidemie k dalšímu růstu. V posledních dvou týdnech bylo podle dat ministerstva zdravotnictví v pracovních dnech 8000 až 11.000 nových případů denně.
Pokles se zastavil a počty nových případů se pohybují kolem 500 na 100.000 obyvatel za týden. "V populaci se při dané stagnaci stále udržuje vysoká prevalence aktivních nákaz, stále je vysoká pravděpodobnost nákazy v komunitním šíření i při běžných každodenních aktivitách," uvedl Dušek.
Doplnil, že reprodukční číslo, tedy odhadovaný počet osob, které dál nakazí jeden pozitivně testovaný, je už více než týden rovno jedné. "Zatím se vývoj neobrací k významnému růstu, čímž začíná být česká populace až výjimkou, pokud srovnáme vývoj v okolních zemích," dodal.
Návrat k růstu tam podle něj jednoznačně souvisí se subvariantami koronavirové varianty omikron BA.2 a BA.3. Relativní pozitivita testů se v Česku drží nad 30 procent, některé evropské země hlásí až 60 procent, protože testují jen lidi s příznaky.
"Denně je průměrně diagnostikováno více než 250 až 300 potenciálně zranitelných osob, které nejsou nijak imunitně chráněny ani očkovány. Tyto nákazy stále představují téměř tři čtvrtiny nejtěžších onemocnění léčených na jednotkách intenzivní péče," uvedl Dušek.
Celkově ale zátěž nemocniční péče zatím od poloviny února stále klesá. Přesto denně směřuje do nemocnic 200 až 250 nových pacientů s covidem-19. Nejrizikovější nakažení nad 65 let jsou podle Duška ve velké míře očkovaní, což je většinou chrání před hospitalizací. "Za posledních 14 dní byla ale nákaza prokázána u 2800 seniorů bez jakékoli imunitní ochrany a z této kohorty se následně generuje asi 70 procent nejtěžších průběhů nemoci v nemocnicích," doplnil.
Očkovány proti covidu-19 jsou necelé dvě třetiny populace. V nejstarších věkových skupinách nad 65 let je jich více než 90 procent, naopak třicátníků asi 63 procent, dětí ve věku 12 až 16 let téměř 49 procent a nejmenších od pěti let necelých sedm procent.
Odborníci varují, že po několika měsících od dokončení očkování ochrana vyvolaná dvěma vakcínami klesá, a doporučují proto třetí. Tu ale dosud dostalo jen 60 procent lidí, kteří byli očkovaní. Nárok vzniká šest měsíců po dokončení předchozího očkování. Výrobce vakcín Moderna dnes v tiskové zprávě informoval, že 2,5 milionu lidí, kteří už nárok mají, se zatím přeočkovat nenechalo.
"Před dvěma lety, když epidemie začala, každý netrpělivě čekal na vynález vakcíny a státy poté na jejich dodávku," uvedl v tiskové zprávě předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. V současné době zdravotníci podávají v pracovní dny kolem 4400 dávek vakcíny za den, nově se nechává očkovat zhruba 350 z nich. Lidé podle Dlouhého často podlehli dezinformacím.
"Plně očkovaný s posilovací dávkou má v závislosti na věku sedmkrát až desetkrát menší riziko nutnosti hospitalizace na jednotce intenzivní péče," dodal. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že proti koronaviru se bude pravděpodobně očkovat podobně jako proti chřipce, kde se vakcína podává na podzim před začátkem sezóny respiračních onemocnění, kterým je i koronavirus.
Nedávné americké a izraelské údery vrátily íránský jaderný měsíc o několik měsíců nazpět, tvrdí šéf francouzské rozvědky DGSE Nicolas Lerner. Na jeho slova upozornil web DW. Podle Lernera se podařilo zlikvidovat i část íránských zásob obohaceného uranu.
Bude to v červenci přesně rok, co Mirai Navrátil skončil se zlomenou čelistí. Až nyní je celý případ možné považovat za definitivně uzavřený. Podle dostupných informací došlo mezi oběma aktéry k mimosoudnímu vyrovnání.
Deštivé počasí v Česku v posledních hodinách nenaplnilo předpoklady. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) spadla jen polovina předpokládaných srážek. Déšť zatím neměl povodňovou odezvu, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Deštivé počasí nás bude doprovázet i v dalších dnech. Podle ČHMÚ.cz s ním je potřeba počítat minimálně do konce týdne.
Král Karel III. v úterý přivítal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na státní návštěvě ve Windsoru, přičemž veřejnosti neunikl jeden výrazný detail – panovník měl nápadně krvavé pravé oko. Buckinghamský palác však okamžitě reagoval s vysvětlením: jedná se o prasklou cévku, která se objevila přes noc a nijak nesouvisí s jeho probíhající léčbou rakoviny.
Britský princ William a jeho manželka Kate, princezna z Walesu, se 8. července stali prvními zástupci britské královské rodiny, kteří oficiálně přivítali francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho manželku Brigitte na začátku jejich třídenní státní návštěvy Spojeného království. Hosté přiletěli kolem 11. hodiny dopolední na leteckou základnu RAF Northolt v západním Londýně.
Sharon Osbourne, manželka rockové legendy Ozzyho Osbourna, prozradila, že v předvečer rozlučkového koncertu Black Sabbath zrušila účast jedné kapely kvůli jejím přehnaným finančním požadavkům.
Tragédie se v pondělí odpoledne stala ve středočeském Nymburce. Chlapec, kterému nebylo ani pět let, vypadl z okna a v kritickém stavu byl převezen do nemocnice. Vážným zraněním tam podlehl. Případ vyšetřuje policie.
Dobré zprávy přišly v pondělí od středočeských policistů, kteří oznámili, že se jim sám přihlásil pohřešovaný synovec Petra Rychlého. Oblíbený herec to nemohl nechat bez reakce. Z jeho slov vyplývá, že je přesvědčený o tom, že pomoc veřejnosti byla zcela zásadní.
Počasí v Česku si dnes a zítra žádá varování před vydatným deštěm a povodňovými jevy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal nové znění výstrahy, které upřesňuje její časovou a územní platnost. Nadále platí, že nejvíce srážek má spadnout v Jeseníkách a Beskydech.
Naposledy se lidé v pondělí ráno rozloučili s kadeřníkem slavných Jakubem Zábranským, který v červnu náhle zemřel ve věku 28 let. Na smutečním obřadu se zcela pochopitelně objevila řada známých osobností.
V úterý ráno se z preventivních důvodů sešla ústřední povodňová komise. Na Moravě a ve Slezsku totiž dnes a zítra hrozí vydatné srážky. Platí meteorologická výstraha, místy spadne až 200 milimetrů.