EK nepřipustí jednostranné zvýhodnění německého průmyslu, řekl Fiala

Státy EU podle premiéra Petra Fialy (ODS) považují za nepřijatelné, aby Německo jednostranně zvýhodnilo svůj průmysl. Podle kritiků by chystané uvolnění až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci cen energií mohlo znevýhodnit ostatní země unie. Evropská komise nepřipustí to, aby některá země v rozporu s unijními pravidly zvýhodněným způsobem podporovala své podniky, řekl dnes senátorům Fiala, když je informoval o závěrech říjnové Evropské rady.

Petr Fiala

"Země Evropské unie nepovažují za přijatelné, aby Německo šlo cestou nějaké jednostranné podpory. Evropská komise ústy předsedkyně Ursuly von der Leyenové jasně řekla, že v případě Německa a jakékoli jiné země bude EK dbát na dodržování pravidel a nepřipustí to, aby některá země mohla zvýhodněným způsobem podporovat svůj průmysl nebo svoje podniky," uvedl dnes ministerský předseda.

Fiala tak reagoval na obavy senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), podle něhož by německý plán dát prostřednictvím fondu ke stabilizaci cen energií na pomoc domácnostem a firmám mohl znamenat krach českých firem, které by nebyly konkurenceschopné. Fiala uvedl, že Česko se rozhodlo poskytnout na pomoc s růstem cen energií zhruba 200 miliard korun, což je maximum, co si stát může dovolit.

Česko proto podle premiéra usiluje o společné evropské řešení energetické krize. Fiala vyzdvihl unijní dohodu na dobrovolných společných nákupech plynu, což může zajistit jeho levnější cenu, nebo rozhodnutí připravit zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny. Odmítl interpretaci senátorky Jany Zwyrtek Hamplové (za NEZ), podle níž se státy EU dohodly pouze na tom, že se dohodnou. "Společné nákupy plynu by byly úžasné, kdyby nebyly dobrovolné, solidarita jako obecný princip v praxi nefunguje," uvedla senátorka.

"Dohodli jsme se na konkrétních věcech, včetně dohody přípravy zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny," uvedl Fiala. Podle premiéra to chce většina zemí EU, což přispělo ke snížení cen energií. Fiala připustil, že mezi odpůrce tohoto kroku patří Německo. "Jsem přesvědčen, že naše vláda dělá dost a dělá to včas," uvedl premiér k výhradám senátora ANO Ladislava Václavce.

Vládní kroky v rámci EU podpořil naopak předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Vyzdvihl mimo jiné sankce proti Rusku i proti Íránu za dodávky zbraní, které jsou používány při ruské agresi vůči Ukrajině, stejně jako snižování ekonomické závislosti na Číně. Podle Fischera je na místě revize smluvních vztahů s Ruskem a Čínou.

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější