Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) dnes v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Obě ženy později zatkla policie. Obraz podle galerie chránilo sklo, takže nebyl poničen, mírně byl však poškozen rám.
Ve večerních hodinách, zhruba šest hodin po incidentu, galerie oznámila, že obraz vyčistila a opět už visí na svém místě.
Dvě ženy přišly do místnosti, kde byl obraz vystaven, v 11:00 místního času (12:00 SELČ) a vychrstly na něj dvě plechovky rajčatové polévky. Záběry incidentu byly zachyceny na videu. V okamžiku, kdy ženy polily obraz polévkou, je slyšet křik šokovaných návštěvníků a muže, který volá ostrahu.
Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: "Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?". Aktivistka zmínila také krizi životních nákladů a miliony rodin, kterým je zima a mají hlad, ale "nemohou si dovolit ohřát ani plechovku polévky". Cena obrazu z roku 1888 je podle britské stanice odhadována na 72,5 milionu liber (přes dvě miliardy Kč).
Policie na twitteru oznámila, že obě aktivistky zatkla.
Slunečnice v londýnské Národní galerii jsou jednou z pěti v erzí obrazu, které visí ve světových galeriích a muzeích. Van Gogh slunečnicových maleb vytvořil mezi lety 1888 a 1889 celkem sedm. Umělec je namaloval jako dekorace do svého francouzského domu v Arles před návštěvou svého přítele a malíře Paula Gaugina.
Aktivisté skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali silnice v okolí parlamentu. Policie minulou neděli uvedla, že po víkendových protestech ekologických skupin bylo zatčeno více než 100 lidí, píše agentura Reuters.
Před třemi měsíci aktivisté ze stejné skupiny v londýnské Národní galerii přilepili na obraz Vůz na seno (The Hay Wain) z roku 1821 od anglického malíře Johna Constablea listy papíru, na nichž byla vyobrazena "apokalyptická vize budoucnosti". Poté se každý z nich přilepil k rámu vystaveného díla.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.
Poslední rozloučení bude jednou velkou připomínkou toho, kým byla zesnulá Anička Slováčková. Půjde samozřejmě o smutné chvíle, ale svým způsobem i o oslavu jejího krátkého života. Kdy a kde se obřad uskuteční, to zatím není jasné. Existuje ale osoba, která tuší, jak bude pohřeb vypadat.
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.