Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci, která se vyznačuje především energetickou krizí a z ní plynoucí nejistotou. Zároveň však před zástupci firem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl, že neexistuje žádné rychlé, jednoduché a bezbolestné řešení.
Vláda usiluje o celoevropské řešení, protože bez něj nelze nalézt dobré národní řešení. Kdyby nějaké dobré národní řešení už v nějaké zemi existovalo, tak ho vláda podle Fialy okopíruje, ale žádné takové nevidí.
Česko už určilo maximální ceny elektřiny a plynu pro domácnosti a malé a střední firmy, zástupci průmyslníků ale zdůrazňovali, že ve hře je stále řada velkých firem, které mají často velmi energeticky náročnou výrobu a v dohledu nevidí adekvátní pomoc. Většině firem vyprší fixace na energie na konci letošního roku. "Řešení se nalézt musí, jinak hrozí ukončování výroby a propuštění zaměstnanců," řekl viceprezident Svaz průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Fiala zmínil, že Česko už několik týdnů usiluje při českém předsednictví v Radě EU o celoevropské řešení, které pomůže i velkým firmám. Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) už se podařilo v EU schválit dvě normy, které zasahují do fungování energetiky. Jedna má zajistit dostatek plynu napříč Evropou v případě, že některé země budou mít nedostatek. Druhá upravuje využití nadměrných zisků z některých odvětví k přímé pomoci domácnostem a středním a malým firmám. "Máme v rukou nástroj, který umožňuje pomáhat bez notifikace. A ve středu na vládě schválíme opatření, které pomůže malým a středním firmám a s ohledem na sporné limity předpokládám, že budeme velkorysejší i v pomoci větším firmám. Je nám jasné, že bez pomoci neudržíme ekonomický růst, sociální smír a nebudeme moct pomáhat Ukrajině," řekl Síkela.
Uvedl, že do konce října by mělo být hotové i celoevropské řešení, které by pomohlo i velkým firmám. Vláda také dokončuje návrh, jak by mohl vypadat takzvaný kurzarbeit, tedy podpora firem, které nebudou moct vyrábět kvůli omezené dodávce plynu či v některých případech přeruší výrobu kvůli neúnosným cenám energií. Zároveň budou moct firmy získat peníze na vyšší ceny energií z dočasného krizového rámce, který by měl být prodloužený až do konce příštího roku. Obava velkých firem z toho, že pomoc nebude stačit, ovšem trvá, vyplývalo z vystoupení průmyslníků. "Chápeme, že je potřeba firmám pomoct, protože na nich česká ekonomika stojí," dodal Fiala.
Premiér při komentování energetické krize neopomenul zmínit, že za ni může Rusko a jeho prezident Vladimir Putin, který energie ve válce využívá jako účinnou zbraň proti Západu. "Dali jsme mu ji do ruky naší lehkomyslností. Potřebujeme mezinárodní spolupráci, protože sami na to nestačíme a nemáme žádné bezbolestné řešení. Kvůli neodpovědnému chování předchozích vlád nejsme energeticky zabezpečeni. Snažíme se jednat se sousedy a dalšími zeměmi a diverzifikujeme zdroje plynu a ropy," řekl Fiala. Podle něj je úspěchem jeho vlády, že se nyní debata zúžila na otázku ceny energií, nikoliv jejich dostupnosti.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.