V prezidentských volbách, které se budou konat v Turecku zřejmě v polovině května, by nyní zvítězil kandidát opozice Kemal Kiliçdaroglu. Nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by porazil o více než deset procentních bodů. Podle tureckých opozičních médií to vyplývá z průzkumu provedeného mezi 4. a 6. březnem. Ještě v lednovém průzkumu stejného institutu přitom vedl těsně Erdogan.
V posledních době se spekuluje o tom, zda Erdoganovi ubere hlasy reakce vlády po únorovém zemětřesení. Mnozí kabinet kritizovali za pomalou a nedostatečnou pomoc.
Podle víkendového průzkumu, provedeného ve třetině tureckých provincií na 1850 respondentech, by nyní volilo Erdogana 43,2 procenta voličů a Kiliçdaroglua 56,8 procenta. V lednovém průzkumu společnosti ORC Araştirma přitom pro současného prezidenta hlasovalo 42,5 procenta a pro Kiliçdaroglua 41,8 procenta voličů.
Poslední průzkum se uskutečnil ve dnech, kdy šest opozičních stran jednalo o společném kandidátovi do prezidentských voleb. V pondělí oznámily, že se dohodly na lídrovi největší opoziční strany - Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdarogluovi. Proti němu zprvu vystupovala Meral Akşenerová, jejíž nacionalistická Strana dobra (IYI Parti) je podle průzkumů nyní druhou nejsilnější opoziční stranou. Akşenerová prosazovala jako kandidáta starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua či starostu Ankary Mansura Yavaşe, oba jsou rovněž ze strany CHP. Nakonec se šestice stran shodla, že Imamoglu a Yavaş budou viceprezidenti.
Zatím není jasné, zda Kiliçdaroglua podpoří i druhá nejsilnější opoziční strana v parlamentu, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která není součástí Národní aliance, skupiny šesti opoziční stran. HDP ještě začátkem ledna tvrdila, že postaví vlastního kandidáta. Tento týden v pondělí ale uvedla, že by Kiliçdaroglua mohla podpořit. Proti spojenectví s HDP je ale zatím Akşenerová, jejíž strana, stejně jako turecká vláda, viní HDP ze spojenectví s teroristickou organizací Strana kurdských pracujících (PKK). V poslední době ale čelí Akşenerová silnému tlaku z řad opozičních stran, aby svůj odmítavý postoj k HDP změnila, což by mohlo výrazně pomoci k porážce Erdogana.
Strana HDP hrála klíčovou roli ve vítězství Imamoglua v místních volbách v roce 2019, kdy porazil kandidáta vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a stal se starostou Istanbulu. Vedení největšího tureckého města do té doby téměř 20 let ovládala AKP.
V posledních týdnech se spekuluje o tom, do jaké míry ovlivní rozhodování voličů únorové zemětřesení, které si v Turecku vyžádalo přes 46.000 mrtvých. Erdoganova vláda čelí od mnohých kritice za pomalou a nedostatečnou pomoc zejména v prvních dnech po zemětřesení z 6. února, ale také za takzvané stavební amnestie, které místní úřady, podle opozičních médií zejména před volbami, udělovaly při výstavbě domů za úplatu, ačkoli stavba nesplňovala všechny předpisy.
Nadcházející volby jsou považovány za dosud největší výzvu pro nynějšího prezidenta Erdogana. Ten vládne zemi už 20 let, nejprve byl od března 2003 premiérem a od roku 2014 je prezidentem. Turecko se už několik let potýká s vysokou inflací, růst cen umocnila energetická krize a další problémy přineslo únorové zemětřesení.
Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.
Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.