EU bude silná, pokud bude jednotná. Musí se spojit proti Rusku, napsal Fiala pro Politico

Evropská unie se musí dokázat sjednotit proti Rusku, i když členské země na řadu témat legitimně mají odlišné pohledy. V dnešním článku pro bruselský web Politico to napsal český premiér Petr Fiala, podle něhož bude české předsednictví usilovat o hledání jednoty i pokud jde o další podporu Ukrajiny.

Petr Fiala (ODS)

Česká vláda chce podle premiéra v čele evropského bloku také prosazovat posílení společné evropské obrany, snížení závislosti na ruských energiích a s ním související omezování emisí skleníkových plynů.

Česko převzalo minulý pátek na půl roku vedení EU. Podle Fialy je nyní evropský blok ve složitější situaci než při prvním českém předsednictví v roce 2009, kdy neměla tehdejší energetická krize a konflikt v Gaze tak přímý dopad na obyvatele jako současná válka a bezprecedentní růst cen. "Hlavním úkolem tohoto předsednictví bude omezovat tyto dopady," napsal Fiala. Zároveň připomněl heslo českého předsednictví Evropa jako úkol a poukázal na "stále silné poselství" Václava Havla, z jehož čtvrt století starého eseje motto pochází.

Praha si jako priority předsednictví zvolila pomoc Ukrajině a zvládnutí náporu ukrajinských uprchlíků, energetickou bezpečnost, posílení obrany, nebo odolnost unijní ekonomiky a demokratických institucí.

"Evropa bude silná jen tehdy, pokud bude ve svém jádru jednotná... Samozřejmě zde budou pokusy nás rozdělovat, zvenčí stejně jako zevnitř," podotkl Fiala. Moskva například již některým zemím zastavila dodávky plynu zatímco dalším je dál poskytuje. Unijní státy nejsou jednotné v otázce dalších protiruských sankcí a zejména Maďarsko se v posledních týdnech pokouší zamezit jakémukoli jejich rozšiřování. Podle Fialy bude české předsednictví při řízení debat mezi členskými zeměmi pečlivě brát v úvahu různost jejich názorů a možný dopad dalších opatření na životní podmínky obyvatel EU. Chce však dosáhnout pokrok, k němuž je nutná jednota.

"Stejně jako jsme na minulé Evropské radě dokázali najít konsenzus a přiznat Ukrajině kandidátský status, tak jej musíme nalézt i u další podpory Ukrajiny včetně té vojenské," uvedl Fiala. Unie by se podle něj měla shodnout na plánu poválečné obnovy země, který bude podle odhadů expertů vyžadovat přinejmenším stovky miliard eur.

Protože Rusko využívá energie dodávané do Evropy jako zbraň, bude patřit k úkolům českého předsednictví také práce na odbourání závislosti na ruské ropě či plynu. "Pokud EU chce být respektována, nesmí být nadále životně závislá na zemích, které přímo ohrožují naši bezpečnost," napsal premiér. I zde však bude Praha muset hledat jednotu mezi státy, z nichž některé s odkazem na ekonomické dopady odmítají o konci ruského plynu debatovat.

Fiala uvedl, že klíčovým bodem cesty k energetické nezávislosti na Rusku bude omezování emisí skleníkových plynů. Dodal přitom, že každá země má právo si vybrat vlastní mix energetických zdrojů. V českém případě je to zejména jádro, o jehož označení za udržitelnou investici bude Evropský parlament hlasovat ve středu krátce po očekávaném Fialově projevu.

Skotsko čelí kritice, protože ambasadorem pro menstruační potřeby zdarma…

17.08.2022 21:37 Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům…

Rusové podle Ukrajinců narychlo přemisťují z Krymu letadla

17.08.2022 19:39 Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují…

WHO eviduje více než 35 tisíc případů opičích neštovic v 92 zemích

17.08.2022 19:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35.400 případů opičích neštovic v 92 zemích.…

Rusko předpovídá, že se vývozní cena plynu letos zdvojnásobí

17.08.2022 16:45 Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů …

Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

Rakousko zatím naplnilo plynové zásobníky na méně než 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Čína pošle své vojáky na cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Slovensko na opatření kvůli válce na Ukrajině vynaloží 241 milionů eur

17.08.2022 13:28 Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241…

Tchaj-wan registruje další vojenské aktivity Číny kolem ostrova

17.08.2022 13:14 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Související:

Nejnovější