EU by měla pracovat na dalším balíku sankcí proti Rusku, zní z Kyjeva

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev, foto: Pixabay
ČTK 2. března 2023 17:41
Sdílej:

Kyjev vyzývá Evropskou unii, aby "co nejrychleji" začala pracovat na jedenáctém balíku sankcí namířených proti Rusku kvůli jeho válce proti Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko řekl, že vláda v Kyjevě je vděčná za protiruská opatření, které sedmadvacítka doposud zavedla, ale že desátý balík sankcí, který přijala teprve minulý týden, nezavádí tresty na ruský jaderný sektor a oblast informačních technologií.

"Skutečností je, že Rusko má stále přístup k obrovským finančním a technologickým zdrojům," uvedl Nikolenko a jejich hodnotu odhadl na stovky milionů dolarů.

Dodal, že ačkoliv Kyjev nijak nezmenšuje význam opatření proti obcházení již existujících sankcí, EU se musí podle něho připravovat na přijetí jedenáctého balíku. Ten desátý obsahuje kromě jiného větší restrikce vývozu zboží dvojího využití, opatření proti subjektům podporujícím válku, šířícím propagandu nebo dodávajícím drony, jež Rusko využívá k útokům. Kvůli odporu některých členských zemí se sankce nevztahují na sektor ruské jaderné energetiky.

Stalo se
Sport
Adam Bydžovský

České judo ranila smrt zápasníka a trenéra. Zemřel Adam Bydžovský (†25)

Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí až do začátku června. Teploty v Česku přece jen porostou

Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů. 

Sport
Ilustrační fotografie.

Češi zvítězili na MS i potřetí. Demolici domácích Dánů řídil Pastrňák

Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2. 

České celebrity
Veronika Arichteva

Maminka jí zůstává. Veronika Arichteva na Den matek nezapomněla

Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.