EU by podle Draghiho měla i kvůli válce zůstat otevřená dialogu s Čínou

Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval Evropskou unii, aby si nezavírala dveře k dialogu s Čínou, která podle něj může pomoci ve zprostředkování jednání o konci války na Ukrajině. Draghi to řekl v italském parlamentu před summitem EU, který má ve čtvrtek a v pátek jednat zejména o ruské invazi na Ukrajinu. Summitu se zúčastní i americký prezident Joe Biden.

Evropský parlament.

"Čína má důležitý geopolitický vliv a hraje významnou roli ve světové bezpečnosti. Je nezbytné, aby EU byla jednotná v zachování prostoru pro dialog s Pekingem, což konstruktivně přispěje k úsilí o mezinárodní řešení (konfliktu na Ukrajině)," řekl dnes Draghi italským poslancům. "Musíme zopakovat, že očekáváme, že Peking Moskvu nepodpoří a aktivně a důrazně se zasadí o mír," dodal italský premiér.

Draghi také řekl, že Itálie se s mezinárodním společenstvím snaží o zastavení války. Tato snaha ale podle něj naráží na nezájem ruského prezidenta Vladimira Putina o příměří, které by umožnilo jednání o řešení konfliktu. Italský premiér také řekl, že mnozí Rusové jsou proti Putinově válce a protestováním proti ní riskují svou bezpečnost. Italská vláda jim vyjadřuje solidaritu, dodal Draghi. V úterý po videoprojevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k italskému parlamentu Draghi ocenil hrdinství Ukrajinců, kteří brání svou vlast proti Putinově agresi a kteří tak brání i mír, bezpečnost a svobodu Evropy. "Proto Itálie chce Ukrajinu v Evropské unii," dodal v úterý Draghi.

Čína se v této válce nepostavila jednoznačně na žádnou stranu. Ruskou invazi, která začala 24. února, neodsoudila a tvrdí, že na Ukrajinu posílá humanitární pomoc. O víkendu čínský velvyslanec v USA Čchin Kang označil za dezinformace zprávy o tom, že se Čína chystá Rusku poskytnout zbraně a munici. Velvyslanec též uvedl, že vztahy Ruska a Číny se budovaly mnoho let a pouhé odsouzení ruské invaze na Ukrajinu by ničemu neprospělo. Dodal, že obchodní vztahy s Moskvou fungují dál.

Podle některých analytiků ale Číně současná válka může také spíše uškodit. Zaprvé proto, že čínský hospodářský rozvoj z pár posledních dekád se opírá o mezinárodní ekonomické struktury a svět rozdělený na regionální bloky a celková nestabilita by brzdila i další rozvoj Číny, napsal v pondělí deník El País. Podle něj pozitivní hospodářské výsledky potřebuje i čínská vládní komunistická strana a její lídr a prezident Si Ťin-pching, jemuž napřesrok končí druhý mandát.

Vztahy Číny a Ruska podle analýzy španělského deníku pravděpodobně nejsou tak silné, jak je interpretuje Západ. Existuje sice osobní souznění mezi Sin Ťin-pchingem a Putinem, ale obchodní vazby jsou slabé ve srovnání s čínskými obchodními vztahy s USA či EU. Čínský export do EU a USA byl před válkou podle El País téměř desetkrát větší než do Ruska a čínský dovoz z EU a USA byl v tomto srovnání asi trojnásobný. Ropa a plyn z Ruska se na dovozu těchto surovin do Číny sice podílely asi z 15 procent, což ale pro Peking neznamená nepřekonatelnou závislost, míní komentář deníku El País.

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 15:35 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

Putin se podle Ukrajinců stal terčem atentátu, který se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Kvůli Putinovi hladoví miliony lidí po celém světě, píše prestižní server

23.05.2022 15:01 Ruský prezident Vladimir Putin je kvůli své invazi na Ukrajinu zodpovědný za narůstající hlad lidí…

Putin: Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí

23.05.2022 14:36 Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních…

Dánsko a Skotsko hlásí první případy opičích neštovic

23.05.2022 14:07 První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko. S odvoláním na místní zdravotnické…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Aktualizováno Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Související:

Nejnovější