EU musí podle Fialy najít řešení cen energií, třeba strop na plyn ve výrobě elektřiny

Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny. Při příchodu na dnešní neformální summit EU to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). EU také podle něj musí odstranit překážky, které brání vyplacení půjčky celých devíti miliard eur, jež blok slíbil Ukrajině na financování běžného chodu státu.

Liz Trussová a Petr Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a nizozemský premiér Mark Rutte přišli na Pražský hrad společně pěšky. Komentář čekajícím médiím neposkytli. Před summitem se setkali v jedné z pražských budov úřadu české vlády - Hrzánském paláci, aby jednali o novém geopolitickém centru Brussels Institute for Geopolitcs. Česko zváží připojení k němu po konci předsednictví. "Byli jsme jednou z pozvaných zemí. Řekli jsme, že se tím budeme zabývat hned, jak skončí předsednictví," řekl ČTK mluvčí vlády Václav Smolka.

Některé návrhy na řešení cen energií, které nyní v EU zaznívají, jdou podle českého ministerského předsedy správným směrem. "Ale musíme se domluvit na tom, abychom ty kroky také realizovali, ať už jde o zastropování ceny plynu, který je využíván pro výrobu elektrické energie, nebo podobné věci," poznamenal Fiala. Česko je v současnosti předsednickou zemí unie.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tento týden oznámila, že komise je připravena jednat o zavedení cenového stropu na plyn používaný k výrobě elektřiny. Zároveň naznačila, že EK uvažuje také o zastropování ceny plynu při dovozu, které by bylo dočasným řešením do spuštění nového mechanismu pro stanovování cen na unijním trhu. Jako další odpovědi na aktuální vysoké ceny vidí von der Leyenová intenzivnější vyjednávání s partnery a společné nákupy plynu.

Dnes při příchodu šéfka komise připomněla, že pražská schůzka je neformálním jednáním a závěry od ní tedy čekat nelze. Ceny energií budou také tématem řádného unijního summitu v Bruselu 20. a 21. října a krátce před tím, zřejmě 18. října, chce podle informací ČTK komise členským státům předložit konkrétní návrhy, připravené právě na základě nyní stále pokračujících diskusí.

Fiala dále poznamenal, že EU musí pokračovat ve vojenské i ekonomické podpoře Ukrajiny, protože země bojuje nejen za sebe, ale i za bezpečnost Evropy. Připomněl, že EU slíbila Ukrajině devítimiliardovou půjčku. Z balíku zatím byla poskytnuta jen jedna miliarda eur. EK tento týden podpisem memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard, první díl půjčky EU podle eurokomisaře Valdise Dombrovskise pošle kolem poloviny měsíce. Další dvě části mají následovat do konce roku.

"Nejprve musíme naplnit těch devět miliard, což se zatím nestalo. Musíme se bavit o tom, kde jsou překážky," uvedl Fiala. Posun podle něj nastal po jednání ministrů financí zemí EU. Za nutné považuje diskusi také o dalších možnostech pomoci Ukrajině. Země podle něj velmi statečně bojuje, zvládá situaci, ale potřebuje další pomoc.

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější