EU podle expertů při budování obranných systémů nesmí zapomenout na těžkou techniku

Při budování nových obranných systémů, umělé inteligence nebo vesmírných technologií nesmí Evropa zapomínat na těžkou vojenskou techniku, letectvo nebo protivzdušnou obranu. Vyplynulo to ze středeční bezpečností konference, kterou v rámci českého předsednictví Evropské unii pořádalo ministerstvo obrany.

Evropský parlament

ČTK to řekl náměstek ministryně obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. Evropa by se podle něj měla z války na Ukrajině poučit, že současná převaha Ruska nad Ukrajinou spočívá v kvantitě zbraní, a že je potřeba velmi rychle vyhodnocovat vývoj ve válce.

Konference o významu moderních technologií pro evropskou obranu a bezpečnost se konala ve středu v Praze. Účastníci se věnovali debatám o možnosti společných akvizic zemí EU, nastupujícím a přelomovým technologiím jako výzvě a příležitosti pro evropskou bezpečnost a hledání možných společných iniciativ v obraně mezi EU a NATO.

Podle Kopečného byla součástí konference prohlídka výstavy na Letné, která ukazuje vojenskou techniku, o kterou přišlo Rusko při agresi na Ukrajině. "Aby se účastníci podívali, proti čemu bojujeme, proti čemu reálně dnes vyvíjíme technologie," zdůvodnil prohlídku Kopečný.

Na konferenci podle něj opakovaně zaznělo, že při budování nových systémů, umělé inteligence a vesmírných technologií nesmí evropské země zapomínat na to, co reálně zachraňuje životy a její obranyschopnost. "A to je těžká technika, letectvo a to co tvořilo tradiční nebo starší nástroje armád. Bez dělostřelectva, bez tankového vojska a bez těžkých mechanizovaných brigád, letectva a protivzdušné obrany nemá žádná obrana šanci," poznamenal náměstek.

Za jedno z poučení z války na Ukrajině označil to, že současná převaha Ruska nad Ukrajinou vychází jednoznačně z kvantity. Výhodu získává zejména díky většímu počtu dělostřelectva. "Ukrajina to částečně vyrovnává přesně mířenou střelbou, mnohem lepším propojením s navigací," podotkl.

Několik řečníků ze států EU podle Kopečného zmínilo, že v jejich zemích se nyní vede diskuse hlavně o doplňování skladů například dělostřeleckou municí. Rusko podle něj nemá v této oblasti lepší výrobní kapacity, ale čerpá z desítek let budovaných zásob. I když evropské výrobní kapacity nad ruskými zásobami nakonec převáží, bude to ale trvat dlouho, dodal.

Jako další poučení z války vidí to, že NATO musí při plánování své obrany velmi rychle vyhodnocovat vývoj. Poznamenal, že první tři týdny se na Ukrajině hojně využívaly řízené protitankové střely, poté získaly na významu bezpilotní prostředky. "Dnes ani jedno z toho už není tolik účelné, překlopilo se to do dělostřelecké a protidělostřelecké fáze války," uvedl. Klíčovou roli podle něj hraje také protivzdušná obrana a elektronický boj.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější