Euforie v Chersonu. Lidé si užívají svobodu a slaví v ulicích

Posledních osm měsíců museli žít pod ruskou okupací. Mnoho místních zažilo mučení, přežívalo v otřesných podmínkách, teď ale v ulicích ukrajinského Chersonu zavládla euforie, popsal zpravodaj americké televizní stanice CNN, který byl jedním z prvních západních novinářů, kdo se dnes do města dostal. Dobrou náladu obyvatelům podle něj nekazilo ani to, že jsou téměř bez vody, bez elektřiny a bez internetového spojení.

V Chersonu lidé vycházejí na ulice vítat ukrajinské vojáky

"Jsme svobodní, nejsme otroci, jsme Ukrajinci," řekla reportérovi Nicu Robertsonovi jedna z místních žen, Olga. Na hlavním chersonském náměstí někteří zpívali ukrajinskou hymnu, zatímco druzí skandovali Sláva Ukrajině. Projíždějící ukrajinské vojáky vítali pokaždé s jásotem a na všem budovách se snažili vztyčit ukrajinské vlajky.

Cherson, ležící na západním břehu Dněpru poblíž ústí do Černého moře, byl prvním větším městem, kterého se Rusové zmocnili po svém únorovém vpádu na Ukrajinu. V pátek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stažení ruských sil z pravého břehu řeky Dněpr, na kterém leží právě i Cherson. Následně se do města dostali první ukrajinští vojáci a místní lidé začali slavit.

"Měli jsme hrůzu z ruské armády, báli jsme se vojáků, kteří mohli kdykoli přijít k nám domů, jen otevřít dveře a krást, unášet lidi, mučit je," uvedla Olga. Teď ale lidé konečně vyšli svobodně do ulic, zaplavili centrální náměstí a mohli se obléct do ukrajinských vlajek. "Lidé tady objímají vojáky. Všichni se přišli podívat ven, jak to vypadá, když jste konečně svobodní," popsal atmosféru zpravodaj CNN.

Náladu v osvobozeném městě přiblížil i reportér britské televizní stanice Sky News Alex Rossi. Lidé se podle něj začali scházet k oslavám již od časného rána. Jak popsal, místní lidé s nadšením a slzami v očích objímali všechny nově příchozí, od vojáků po novináře. Armáda se podle něj nyní snaží ve městě zprovoznit internet, aby se obyvatelé Chersonu konečně po několika měsících mohli spojit se svými blízkými a říct jim, že jsou v pořádku.

Rusové město, které je správním střediskem stejnojmenné oblasti, okupovali od 2. března. Na podzim se ukrajinský region pokusili anektovat po narychlo uspořádaném hlasování, jehož výsledky svět neuznal. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek uvedl, že Rusko dál město považuje za svoji součást.

Do Chersonu se vrátili ukrajinští policisté, chybí voda, jídlo i léky

Do osvobozeného ukrajinského města Cherson se vrátili ukrajinští policisté. Znovu tam začaly fungovat rovněž rozhlasové a televizní stanice, popsala agentura AP. Podle poradce starosty Chersonu chybí ve městě voda, léky i jídlo, do oblasti ale postupně začíná proudit první humanitární pomoc, zejména ze sousední Mykolajivské oblasti.

Místní obyvatelé žili osm měsíců pod ruskou okupací, v pátek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stažení svých sil z města a v Chersonu se brzy objevili první ukrajinští vojáci.

Podle šéfa ukrajinské policie Ihora Klymenka začalo ve městě pracovat asi 200 policistů. Jejich úkolem je nyní mimo jiné zřizovat kontrolní stanoviště, ale i sbírat důkazy o možných válečných zločinech, které byly v oblasti spáchány. Policejní týmy rovněž pátrají po nevybuchlé munici a snaží se ji zneškodnit. Jeden z policistů byl dnes právě při odminovávání administrativní budovy zraněn, dodal Klymenko na facebooku.

Poradce místního starosty Roman Holovňa popsal situaci ve městě jako "humanitární katastrofu". Lidem, kteří v Chersonu zůstali, chybí voda, léky i jídlo. Například chleba nebylo možné v Chersonu péct kvůli nedostatku elektřiny, dodal Holovňa.

"Okupanti a kolaboranti dělali všechno možné pro to, aby lidé, kteří ve městě zůstali, v těch dnech, týdnech a měsících čekání na ukrajinské vojáky co nejvíce trpěli," citoval Holovňu list Ukrajinska pravda. "Dodávky vody ve městě prakticky neexistují," dodal. Podle jeho odhadů nyní ve městě žije 70.000 až 80.000 lidí., zatímco na začátku invaze to bylo 320.000 obyvatel.

Šéf společnosti Chersonoblenergo, která místním obyvatelům dodává elektřinu, se již nechal slyšet, že se elektrický proud postupně navrátí "do všech obcí v Chersonské oblasti", jakmile budou osvobozeny a dodavatelská firma získá nezbytné povolení od armády.

Stoltenberg: Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v…

09.12.2022 16:56 Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem a NATO, který…

České předsednictví Rady EU chce nastolit omezení cen plynu

09.12.2022 16:50 Čtyři dny před dalším mimořádným jednáním ministrů energetiky se české předsednictví Rady Evropské…

Putin pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko…

09.12.2022 16:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na…

Podrobnosti razie v Německu byly známé předem, tvrdí poslankyně

09.12.2022 15:10 Rozsáhlý středeční zátah německé policie proti krajně pravicovým extremistům, kteří podle…

Policie vyšetřuje podezření z korupce v Evropském parlamentu

09.12.2022 14:54 Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a…

Slovenské ministerstvo obrany čelí kyberútoku, hlásí se k němu Rusové

09.12.2022 14:19 Slovenské ministerstvo obrany dnes zasáhl kybernetický útok, ke kterému se přihlásila ruská skupina…

Netanjahu dostal dalších deset dnů na sestavení vlády

09.12.2022 14:11 Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes dal designovanému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dalších…

Američtí a ruští zástupci se setkají v Istanbulu, obsah jednání je nejasný

09.12.2022 12:55 Zástupci Ruska a Spojených států se dnes setkají v Istanbulu, jednat budou o vízech, personálních…

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Související:

Nejnovější