Europoslanci požadují tvrdší sankce proti Rusku

Evropská unie by měla zavést proti Rusku tvrdší sankce, neboť dosavadní opatření nevedla k zastavení jeho agrese na Ukrajině. Shodli se na tom dnes členové zahraničního výboru Evropského parlamentu, z nichž část vyzvala k rychlému ukončení dovozu ruské ropy a plynu. Tento dlouhodobě zvažovaný krok však stále nemá jednomyslnou podporu unijních zemí, která je k jeho přijetí nutná. Europoslanci v zájmu energetické nezávislosti na Rusku rovněž usilují o co nejrychlejší schválení návrhu na povinné plnění plynových zásobníků před zimní sezónou.

Evropský parlament

Evropský blok za téměř dva měsíce od začátku ruské invaze schválil pět balíků bezprecedentních ekonomických sankcí cílících na ruské banky, dopravu, průmysl nebo export důležitých výrobků a surovin včetně uhlí.

"Sankce jako odstrašení nefungují, válka bohužel pokračuje," prohlásil dnes šéf zahraničního výboru EP David McAllister. Podle německého lidoveckého europoslance stále existuje velký prostor k obcházení postihů, ačkoli se členské státy snaží zlepšovat jejich účinnost.

Většina členů výboru se shodovala, že rezervy má unie například v sankcích proti bankám, jichž byl zatím ušetřen největší ruský bankovní dům Sberbank. Méně jednotný přístup mají poslanci k nejdiskutovanějšímu opatření, jímž je embargo na dovoz energií.

"Musíme udělat mnohem víc, než jsme učinili dosud. Žijeme ve velkém pohodlí, zatímco Ukrajinci trpí," prohlásila francouzská liberální europoslankyně Nathalie Loiseauová. Zákaz dovozu ropy a plynu podpořil i chorvatský socialista Tonino Picula, podle něhož "demokracie stojí peníze".

Úplné energetické embargo podporují zejména země východního křídla EU, proti se ale z ekonomických důvodů staví hlavně Německo, Maďarsko či Rakousko. Itálie, která dříve rovněž odmítala rychlé ukončení dodávek ruského plynu, nyní volá po zavedení stropu na jeho cenu, což by podle Říma mělo Moskvu připravit o část zdrojů.

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové má chystaný šestý balík sankcí zasáhnout zmíněnou banku Sberbank a nespecifikovaným způsobem se dotknout i dovozu ruské ropy.

Komise také ve snaze o zajištění energetické bezpečnosti a snížení závislosti na Rusku v březnu navrhla, aby EU od letošního listopadu plnila své plynové zásobníky z 80 procent, od listopadu 2023 potom před každou zimou z 90 procent. Europarlamentní zpravodaj návrhu Jerzy Buzek dnes prohlásil, že poslanci se budou snažit pravidla projednat ve zrychleném režimu, aby dosáhli s členskými státy dohody na jejich konečném znění před letními prázdninami.

"Musíme přesně definovat sérii kroků, které bude komise podnikat, pokud by některé země systematicky neplnily stanovené cíle," popsal Buzek hlavní nevyřešený bod návrhu. V současnosti jsou unijní zásobníky podle komise plné z necelé třetiny.

S europoslanci dnes na dálku hovořilo několik ukrajinských činitelů, mezi nimi starosta Rusy ovládnutého města Melitopol Ivan Fedorov.

"Jestli rychle něco neuděláme, pak i evropským zemím hrozí, že na ně válka tvrdě dopadne," vyzval k rychlé pomoci Ukrajině starosta, jehož ruské vojsko v březnu pět dní drželo v zajetí.

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby přestal urážet Poláky

24.09.2023 21:23 Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se…

Ukrajinské jednotky postupují do Záporožské oblasti, útočí na…

24.09.2023 19:50 Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou…

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

23.09.2023 14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě…

USA žádají od Polska vysvětlení sporu o dodávky zbraní na Ukrajinu

23.09.2023 12:02 Spojené státy požádaly Polsko, aby objasnilo slova svého premiéra Mateusze Morawieckého, který…

Erdoganovi vadí barevný výzdoba OSN, připomíná duhu

23.09.2023 10:25 Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli…

Související:

Nejnovější