Poslanci Evropského parlamentu (EP) a vysocí státní činitelé dnes společně na plénu ve Štrasburku uctili památku v úterý zesnulého předsedy EP Davida Sassoliho. Kruhovému hlavnímu jednacímu sálu dominovala fotka Sassoliho s vlajkou Evropské unie v pozadí a bílá kytice.
Na bývalého kolegu vzpomínal italský expremiér a někdejší europoslanec Enrico Letta nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Kondolence na místě přijímala i Sassoliho rodina.
Vzpomínka zahájila plenární zasedání EP, které potrvá do čtvrtka. Hlavním bodem programu bude volba nového předsedy EP, která byla dlouhodobě v plánu.
Pietní akt zahájila úřadující předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová, která je zároveň kandidátkou na předsednický post v úterních volbách. Metsolaová připomněla velká témata, která Sassoli během své politické i novinářské kariéry prosazoval - boj za práva žen, evropské hodnoty, svobodu a neustálé hledání pravdy. Sassoli podle ní vedl parlament v těžkých časech, vždy s důstojností a "hájil svobody nás všech". "Tvůj parlament ti děkuje za vše, co jsi učinil," zakončila projev Metsolaová.
"Boj s klimatickými změnami pro něj nebyla jen slova. Měj vizi, která fascinovala i ty nejmladší," připomněl další ze Sassoliho nosných témat Letta. Zdůraznil také jeho přínos k řešení pandemie covidu-19, když Sassoli z EP udělal testovací a očkovací centrum nebo když dal parlamentní řidiče k dispozici záchranným službám, které bojovaly s nedostatkem personálu.
Po hudebním vystoupení violoncellistky Anne Gastinelové se slova ujal předseda Evropské rady Charles Michel. Po něm patřil řečnický pult Macronovi jako prezidentu země, která nyní předsedá Radě EU. Podle Macrona měl Sassoli "vůli a talent" a "vize dost široké pro celý kontinent". Přirovnal ho k odhodlanému řemeslníkovi, který mnoha kameny významně přispěl k výstavbě EU. "Když ostatní panikařili, zachoval (Sassoli) chladnou hlavu a pracoval," popsal jeho aktivity během pandemie Macron.
Na závěr promluvili představitelé hlavních politických frakcí zastoupených v parlamentu. Ze zasedání se na poslední chvíli omluvila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, protože byla v kontaktu s osobou pozitivně testovanou na covid-19.
Sassoli, který byl předsedou Evropského parlamentu od července 2019, zemřel 11. ledna na klinice v italském Avianu v souvislosti s komplikacemi způsobenými vážnou poruchou imunity. Na tamní kliniku dlouhodobě docházel od doby, co mu před několika lety diagnostikovali nádorové onemocnění. Státní pohřeb se konal v pátek v centru Říma.
Rodák z Florencie vystudoval politologii a kariéru začínal jako novinář v místních médiích. Od roku 1992 pracoval v televizi RAI, kde se stal populárním moderátorem hlavních zpráv. Do politiky vstoupil v roce 2009, kdy byl jako člen středolevicové Demokratické strany (PD) poprvé zvolen do Evropského parlamentu.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.