Slunce, moře a rychlé připojení k internetu prostřednictvím wi-fi táhnou lidi pracující na dálku na nejjižnější výspy Evropy. Tito návštěvníci, kterým jejich zaměstnavatelé ještě nenařídili vrátit se do kanceláří, znamenají přilepšení pro turistickou branži tvrdě zasaženou pandemií covidu-19 napsala agentura Reuters.
Čtyřiatřicetiletá Olga Paulová na španělský ostrov Gran Canaria přicestovala v květnu po dlouhých měsících, které kvůli protiepidemickým opatřením strávila zavřená ve svém bytě v Mnichově. "Myslím, že jsem teď výkonnější," říká tato žena, která pracuje jako obchodní analytička pro jednoho z největších výrobců aut v Německu. "Mohu se soustředit na práci a o víkendech prozkoumávat ostrovy ... je to skvělé," nemůže si vynachválit svoje dočasné pracoviště. O přestávkách mezi prací se chodí ze střechy dívat na moře.
Pobývat v turistické destinaci a zároveň pracovat na dálku je v nejslunnějších částech Španělska a Portugalska stále častějším jevem. Přispívá k tomu uvolnění restrikcí v cestování i akční nabídky, které nabízí vyhladovělá turistická branže.
"Určitě jsme svědky růstu v kategorii digitálních nomádů, která během pandemie hraje důležitou roli pro cestovní ruch, protože si objednávají dlouhodobé pobyty a přispívají místním ekonomikám," řekla Jennifer Iduhová, vedoucí výzkumu Evropské komise pro cestování (ETC). Lidé pracující na dálku se registrují jako turisté, takže je těžké zjistit jejich přesné počty, ale důkazy o jejich přítomnosti jsou všudypřítomné - od inzerátů na místa pro coworking po nálepky nabízející mimořádně rychlé a bezplatné připojení přes wi-fi, jež se objevily na mnoha restauracích, kavárnách a barech.
Digitální nomádi ale přinášejí jen částečnou záchranu pro regiony závislé na turistice. Do Španělska za letošní první pololetí přijela jen přibližně třetina z deseti milionů návštěvníků, již do této země zavítali v prvních šesti měsících roku 2019.
Místní turistické asociace na Kanárských ostrovech a na portugalské Madeiře tvrdí, že lidí, kteří tam přijeli s cílem pracovat na dálku, výrazně přibylo. A to i v dražší vrcholné sezoně. Internetový portál Nomad List zařadil ostrov Tenerife mezi deset nejrychleji rostoucích destinací pro práci na dálku za prvních sedm měsíců letošního roku. "Loni v létě jsem si všimla, že přijíždí stále více lidí, kteří sem nemíří na dovolenou, ani se tu nechtějí usadit trvale, ale aby odsud pracovali nějakých šest týdnů, dva či tři měsíce," říká Nele Boesmansová, Belgičanka žijící na Fuerteventuře, která je druhým největším z Kanárských ostrovů. Počet členů ve facebookové skupině nazvané Digital Nomad Fuerteventura, kterou Boesmanová spravuje, se během pandemie zčtyřnásobil.
Turistická kancelář Kanárských ostrovů odhaduje, že za první pololetí letošního roku přijelo 8000 lidí pracujících na dálku a počítá s dalšími 30.000 v následujících pěti letech. Na Madeiře zřídili infocentrum pro takové lidi. "Manažeři v hotelech o lidech pracujících na dálku nevěděli, nyní je ten pojem pro ně naprosto běžný," řekla Micaela Vieirová, manažerka madeirského projektu Digital Nomad.
Na větrné severní straně Fuerteventury jistý místní politik lákal digitální nomády s takovým úspěchem, že se jich do rybářské vesnice El Cotillo stáhlo tolik, že tam vznikla sdílená kancelář nazvaná COCO. Zřídil ji italsko-kolumbijský surfař Matteo Leoni. "Přijížděli sem lidé mezi 25 a 45 lety z Madridu, Paříže, Říma, Milána, kteří přemýšleli o práci někde v teple," vypráví o nebývalém přílivu hostů, který jej i místní lidi zvyklé na klid překvapil. "Na Kanárských ostrovech je tolik místa, že dodržování rozestupů je naprostou samozřejmostí," dodal Leoni. COCO bude v provozu od poloviny září a Leoni doufá, že se najde osm až deset stálých zájemců, kteří budou mít k dispozici odpočinkové zóny, zahradu, kavárnu a kabinky se zvukovou izolací.
Nového trendu se snaží využít také Řecko a Chorvatsko, které svoji idylickou krajinu propaguje jako "vaši novou kanceláří". Okolo 3500 lidí se letos přihlásilo do programu, který pro lidi pracující na dálku připravila Dubaj. Jde hlavně o lidi z Británie, Spojených států a Indie.
Zda digitální nomádství v takové míře přežije i v dalších měsících, je otázkou. V mnoha regionech úspěšně postupuje očkování proti covidu-19 a firmy své zaměstnance svolávají zpět do kanceláří. Mnozí se ale toulek po pláži po práci nehodlají vzdát. "Do kanceláře mě nikdo v dohledné době nedostane," tvrdí portugalský internetový vývojář Joao Santos, který si jako místo pro práci na dálku zvolil Madeiru.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“