Evropanům kvůli incidentu v Norsku přechodně výrazně zdražil plyn
Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh se dopoledne zvýšila téměř o deset procent nad 173 eur za megawatthodinu (MWh). Obchodníci tak reagovali na zprávy o incidentu v Norsku, kde úřady nechaly kvůli neupřesněnému incidentu evakuovat jedno z největších zařízení na zpracování plynu v Evropě.
Policie později bez bližších podrobností oznámila, že incident je vyřešen, a ceny začaly z denních maxim sestupovat. K růstu cen plynu přispívají i stávky v energetickém sektoru ve Francii.
Energetická infrastruktura v Evropě je cílem zvýšeného zájmu vzhledem k tomu, že několik explozí koncem září poničilo podmořské plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa. Tento incident se stále vyřešuje a podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů nelze vyloučit sabotáž. Na trhu tak panuje napětí kvůli obavám z dalšího narušení dodávek energetických surovin na evropský trh.
Krátce před polednem se termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku prodával zhruba za 161 eur (3955 Kč) za megawatthodinu, a proti předchozímu dni tak vykazoval růst o necelé jedno procento. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.
Ceny se dopoledne skokově zvýšily po zprávě o evakuaci zařízení Nyhamna na západě Norska. Tam proudí plyn z hlubokomořského projektu Ormen Lange, který se nachází v norském kontinentálním šelfu. Jde o klíčové pole, které je důležité pro zásobování velké části západní a severní Evropy, včetně Británie.
Norská policie dopoledne bez dalších podrobností informovala, že nejasná situace panuje také v okolí projektu Ormen Lange, tedy nejen na pevnině v zařízení Nyhamna, kde se plyn zpracovává, ale i v oblasti, kde se těží. Povolány tam byly vyzbrojené bezpečnostní složky.
Cena plynu se začala výrazněji zvyšovat loni na podzim, kdy se megawatthodina v TTF prodávala zhruba za 40 eur. Do konce loňského roku cena přechodně vystoupila nad 130 eur/MWh, než se v lednu vrátila k 60 eurům. Podle analytiků patří k hlavním příčinám politika Evropské unie a její snaha co nejrychleji se zbavit fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Další skokový růst přišel na konci února po ruské invazi na Ukrajinu.
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, ale dotknou se i Evropy
22.11.2024 15:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky…
Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit Trumpova cla
20.11.2024 09:59 Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti…
Ministerstvo chce, aby Google prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
19.11.2024 17:22 Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně…
Česká ekonomika meziročně stoupla o 1,3 procenta, vyplývá z odhadů
30.10.2024 10:21 Hrubý domácí produkt Česka stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o…