Evropská komise podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Maďarsko

Maďarsko
Maďarsko, foto: Pixabay
Libor Novák 3. října 2024 17:07
Sdílej:

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu k Maďarsku, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

V únoru letošního roku EK poslala Maďarsku formální oznámení, ve kterém vyjádřila obavy v souvislosti se zněním tohoto zákona. Odpověď Budapešti považovala eurokomise za neuspokojivou a v květnu zaslala Maďarsku odůvodněné stanovisko.

V něm zopakovala stížnosti na porušení Listiny základních práv EU, základních svobod na vnitřním trhu a právních předpisů EU o ochraně údajů. V odpovědi Budapešť uvedla, že zákon o ochraně suverenity neporušuje právo EU a že obavy EK jsou neopodstatněné.

"Po důkladném posouzení odpovědi maďarských orgánů Komise trvá na většině zjištěných nedostatků, které ještě nebyly vyřešeny, " uvedla EK. Maďarský zákon podle ní porušuje například právo na respektování soukromého a rodinného života, svobody projevu a informací, svobody sdružování, práva na advokátní mlčenlivost, jakož i presumpci neviny.

Maďarský parlament schválil zákon v prosinci loňského roku. Vládní strana Fidesz tvrdí, že je potřebný k ochraně před politickými zásahy ze zahraničí. Zákonem byl zřízen Úřad pro ochranu suverenity, jehož úkolem je vyšetřovat konkrétní činnosti prováděné v zájmu jiného státu nebo zahraničního orgánu, organizace nebo fyzické osoby, je-li pravděpodobné, že porušují nebo ohrožují suverenitu Maďarska. Vyšetřování se týká i organizací, jejichž činnost financovaná ze zahraničí může ovlivnit výsledek voleb nebo vůli voličů.

Pokud SDEU rozhodne, že Maďarsko neplní povinnosti a porušuje právo EU, vláda v Budapešti bude nucena vnitrostátní legislativu upravit a dát ji do souladu s právem EU. Pokud EK nebude spokojena s jednáním Maďarska a SDEU následně zjistí, že Budapešť nevyhověla rozsudku, může mu uložit peněžitý trest - paušální pokutu a/nebo pravidelné penále za každý den prodlení.

Stalo se
Zahraničí
Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

USA zavádí reciproční cla, zvyšují cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry a hledání kompromisu. Kdo z rodiny nad ním nezlomil hůl?

V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.​ 

České celebrity
Lucie Bílá

Lucie Bílá prozradila, zdali je ve hře třetí svatba

Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?

Domácí
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Česko rozšiřuje sankční seznam. Do boje se slintavkou a kulhavkou zapojí armádu

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.