Evropská komise dnes podnikla právní kroky proti Británii kvůli plánu Londýna pozměnit některá pobrexitová obchodní pravidla pro Severní Irsko. Oznámil to místopředseda komise Maroš Šefčovič. Exekutiva Evropské unie posunula do další fáze řízení, které vede od loňska, a zároveň zahájila dvě řízení nová. Británie má dva měsíce na reakci, než se komise obrátí na unijní soud
Britská vláda v pondělí představila plán na změnu severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU. Legislativní návrh usiluje o zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.
"Není pochyb o tom, že neexistuje žádné právní ani politické ospravedlnění jednostranných změn mezinárodní smlouvy," upozornil Šefčovič. Londýn se podle něj rozhodl porušit teprve dva roky starou dohodu, která zajišťuje klid a stabilitu Severního Irska. "Nazývejme věci pravými jmény. Tohle je ilegální," prohlásil.
Komise se kvůli tomu dnes rozhodla odeslat do Londýna odůvodněné stanovisko k porušení podmínek smlouvy, kterou obě strany podepsaly před předloňským odchodem Británie z evropského bloku. Brusel tím pokročil v řízení zahájeném loni v březnu kvůli britskému odkladu dohodnutých celních kontrol. Pokud Londýn do dvou měsíců uspokojivě nezareaguje, zažaluje jej komise u soudu v Lucemburku. Ten může Británii v krajním případě vyměřit pokutu. Právě pravomoci unijní justice jsou však jedním ze sporných bodů a Londýn tvrdí, že se nechce jeho verdiktům podřizovat. V pondělí zveřejněný návrh britské vlády počítá s tím, že dohled unijního soudu by v případě irského protokolu nahradila arbitráž.
Vzájemná dohoda unii umožňuje vést řízení s jejím bývalým členem, pokud podle ní porušil právo EU. EK dnes na jejím základě podnikla proti Londýnu právní kroky také kvůli tomu, že neprovádí nutné zdravotní kontroly zboží vyváženého do EU a neposkytuje potřebná statistická data. Tato dvě řízení mohou trvat několik let, více než rok zpravidla zabere i následný soud. Šefčovič podotkl, že unijní exekutiva zároveň přišla s návrhy, jak zmíněné nedostatky jednoduše a rychle odstranit.
Podle Šefčoviče sáhl Brusel k "přiměřeným a vyváženým" krokům, neboť nechce vztah s bývalou členskou zemí hrotit v době, kdy Evropu sužují dopady války na Ukrajině. Krajní řešení, kterým by mohlo být zavedení cel na některé zboží z Británie, zatím EU nechystá.
Komise podle Šefčoviče bez ohledu na dnešní právní kroky stále stojí o dialog s Londýnem. Zatím poslední věcná jednání se však odehrála v únoru, od té doby si obě strany vyměňují svá protichůdná stanoviska.
"Je nejvyšší čas ukázat politickou vůli nalézt společné řešení," prohlásil Šefčovič.
Britská vláda přitom tvrdí, že její plán nijak neohrožuje fungování jednotného trhu EU a že unie nemá důvod k obavám.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.