Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými státy, Austrálií a Británií, v jehož důsledku přišla Francie o lukrativní kontrakt na dodávku ponorek pro australskou armádu. Německo se před dnešním jednáním unijních ministrů pro evropské záležitosti přidalo k volání Francie po společné reakci a potřebě větší samostatnosti EU ve vztahu k Washingtonu.
Velvyslanci členských zemí se zároveň rozhodli odložit přípravu prvního jednání o technologické spolupráci s USA plánovaného na příští týden. Některé země včetně České republiky ale nutnost společné unijní reakce na zrušení francouzské smlouvy nevidí.
Lídři unijních institucí kriticky reagovali na postup Spojených států v rámci pondělního jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Jednomu z našich členských států se dostalo nepřijatelného zacházení. Musíme se dozvědět, co se stalo a proč," prohlásila na adresu francouzské zakázky předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Nezvykle ostře se na adresu Spojených států ozval předseda Evropské rady Charles Michel, který chce téma prodiskutovat na neformálním summitu začátkem října ve Slovinsku.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se v New Yorku sešel s některými ministry zahraničí unijních zemí, kteří podle něj vyjádřili Paříži solidaritu a dali najevo zklamání ze zmíněné dohody trojice dlouhodobých spojenců EU.
Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth se před dnešním jednáním v Bruselu rovněž postavil za Francii a prohlásil, že se EU musí z této události poučit. "Nemůžeme výhradně spoléhat na druhé, musíme spolupracovat, překonat naše rozdílné názory a mluvit jedním hlasem," nabádal k jednotě sedmadvacítky.
Francouzský ministr Clément Beaune už o víkendu prohlásil, že zrušení kontraktu může mít vliv na pokračování rozhovorů o obchodní dohodě EU s Austrálií. Komise kromě toho podle diplomatických zdrojů uvažuje o odklad prvního zasedání nové americko-unijní rady pro technologickou spolupráci, jehož přípravou se měli ve středu zabývat velvyslanci členských zemí.
Politici některých států ale hovoří o tom, že zrušená francouzská smlouva není otázkou, kterou by se měla zabývat unie. Například podle české státní tajemnice pro EU Mileny Hrdinkové, která na dnešním bruselském jednání zastupuje českou vládu, by toto téma nemělo přerůstat do vztahů EU se Spojenými státy.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.