Evropská unie podle Fialy potvrdila perspektivu členství západního Balkánu

Evropská unie na dnešním summitu v albánské Tiraně potvrdila závazek perspektivy členství pro všechny státy západního Balkánu. Po vrcholné schůzce to řekl novinářům český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala

Lídři zemí EU a vysocí unijní představitelé na summitu se státy západního Balkánu v Tiraně také zdůraznili nutnost pokračování reforem prováděných těmito žadateli o členství a v závěrečné deklaraci z Tirany rovněž označili za důležitou podporu společné unijní zahraniční a bezpečnostní politiky, včetně sankcí proti Rusku.

"Tento summit, pořádaný poprvé v zemi západního Balkánu, dává jasný vzkaz o našem závazku jednotě a silném partnerství. EU si víc než kdy jindy přeje společnou budoucnost s našimi partnery ze západního Balkánu uvnitř EU," uvedla po summitu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lídři EU podle ní vyzvali k urychlení přístupového procesu a pokračování reforem žadatelských zemí západního Balkánu.

Rovněž německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s vyhlídkami vstupu zemí západního Balkánu do EU hovořil o nové a pozitivní atmosféře. "Jsem si zcela jistý, že se zrodilo nové inkluzivní hnutí a že skepse několika členských států z doby před několika lety se nyní změnila v ochotu aktivně postoupit vpřed," řekl Scholz novinářům po summitu podle agentury Reuters.

Závěrečná deklarace ze summitu jako první bod připomíná, že eskalace ruské války proti Ukrajině ohrožuje evropskou a světovou bezpečnost a podtrhuje význam strategického partnerství mezi EU a západním Balkánem. Rusko podle účastníků summitu nese výhradní zodpovědnost za současnou energetickou a ekonomickou krizi.

EU se na summitu zavázala pomáhat se zmírňováním dopadů energetické krize na země západního Balkánu. V deklaraci je připomenut podpůrný balíček pro západobalkánské země na zvládání energetické krize ve výši jedné miliardy eur, který von der Leyenová oznámila už před měsícem. V závěrech summitu se účastníci rovněž zavázali ke spolupráci v boji proti nelegální migraci.

Také premiér Fiala uvedl, že pro Českou republiku je západní Balkán dlouhodobou prioritou. "Jsme přesvědčeni, že stabilita těchto zemí je důležitá pro naši bezpečnost," řekl novinářům. "Považuji za úspěch, že se tento summit vůbec uskutečnil. Atmosféra byla velmi dobrá, což není vždycky samozřejmostí," dodal.

České předsednictví podle něj v druhé polovině tohoto roku dosáhlo úspěchů v podobě odblokování zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií a rovněž přijetí závazku zrušení víz pro občany Kosova. Uspořádalo také řadu akcí na podporu usmíření mezi státy a národy západního Balkánu.

Podle Fialy je kromě perspektivy členství důležité, aby západobalkánské státy pokračovaly v reformách, zejména v oblastech korupce, vlády práva či podpory občanské společnosti.

Hlavními tématy summitu byly dopady ruské invaze na Ukrajinu, integrace regionu do EU, posilování bezpečnosti na západním Balkáně či nelegální migrace. Jako projev podpory v nelehké situaci války v Evropě se vrcholná schůzka poprvé konala přímo v regionu.

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

V Británii hrozí největší stávky za poslední desetiletí

01.02.2023 10:00 Největší stávkou za poslední desetiletí dnes v Británii vrcholí dosavadní "zima nespokojenosti".…

Rusové i přes velké ztráty nepřestávají útočit na východě Ukrajiny

01.02.2023 08:40 Ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové…

Ve Francii proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo jeden a čtvrt…

31.01.2023 21:30 Ve Francii dnes podle policejních odhadů proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo 1,272…

Papež v Kongu odmítl vykořisťování Afriky

31.01.2023 19:57 Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském…

Ukrajinské ministerstvo vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou…

31.01.2023 18:34 Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a…

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Související:

Nejnovější