Evropská rada ve společném prohlášení rozhodně odsoudila "nelegální anexi ukrajinského území Ruskem". Tento krok podle unijních představitelů porušuje právo Ukrajiny na nezávislost a suverenitu a Rusko jím ohrožuje globální bezpečnost. Nizozemsko tuto anexi nikdy neuzná, uvedl premiér Mark Rutte. Británie si na protest proti anexi předvolala ruského velvyslance v Londýně, uvedla agentura Reuters. Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron budou o nejnovějším dění na Ukrajině osobně jednat v pondělí, oznámil Elysejský palác. Anexi odsoudili také vysocí představitelé Spojených států, Itálie, Švédska nebo Ukrajiny.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská a Záporožská oblast dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.
"Důrazně odmítáme a jednoznačně odsuzujeme nezákonnou anexi. (...) Rusko záměrně podkopává mezinárodní řád založený na pravidlech a hrubě porušuje základní práva Ukrajiny na nezávislost, svrchovanost a územní celistvost, což jsou základní zásady zakotvené v Chartě OSN a v mezinárodním právu, a ohrožuje tím globální bezpečnost," uvedla v prohlášení Evropská rada. Takzvaná referenda byla jen zinscenovanou záminkou pro další agresivitu Ruska a jejich výsledek nemá žádnou právní závaznost, zdůrazňuje rada.
"Nelegální anexe vyhlášená Putinem nic nezmění. Všechna území nelegálně okupovaná ruskými útočníky jsou a vždy budou ukrajinskou zemí," napsala na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Americký prezident Joe Biden dnes odsoudil "podvodný pokus o anexi suverénního ukrajinského území" a slíbil, že Washington sjednotí mezinárodní komunitu a požene Rusko k odpovědnosti. Ve stejném projevu šéf Bílého domu ohlásil rozšíření protiruských sankcí o dalších téměř 1000 osob a firem spojených s kremelským režimem.
"Putin se snaží získat území, které nemá pod kontrolou ani fyzicky. Pro Ukrajinu se nic nemění: pokračujeme v osvobozování naší země a našeho lidu, obnovujeme naši územní celistvost," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Nizozemsko dnes vyhlášenou anexi neuzná, stejně jako neuznává anexi Krymu, řekl premiér Rutte novinářům v Haagu.
Británie si na protest proti anexi předvolala ruského velvyslance v Londýně a na twitteru zveřejnila názvy anektovaných území v modrožlutých barvách s titulkem, že patří Ukrajině. Bývalý britský premiér Boris Johnson na twitteru napsal, že "svět nikdy nesmí přijmout napodobeniny referenda ani (Putinův) krutý a nelegální pokus o kolonizaci Ukrajiny".
Poslední kroky Ruska dnes odsoudilo také řecké ministerstvo zahraničí nebo vítězka italských voleb a pravděpodobná budoucí premiérka Giorgia Meloniová. "Putinovo referendum je fraška bez jakékoli právní a politické hodnoty," uvedla Meloniová v prohlášení. "Putin opět demonstruje svou neoimperialistickou vizi sovětského typu, která ohrožuje bezpečnost celého evropského kontinentu," napsala krajně pravicová politička, které komentáře na sociálních sítích vyčítají její dřívější pozitivní hodnocení šéfa Kremlu.
Ruskem organizované hlasování o připojení "není nic jiného než absolutní fraška," uvedla švédská premiérka Magdalena Anderssonová a důrazně odsoudila anexi, píše Reuters.
"Tento krok Ruské federace, včetně mobilizace a nezodpovědných jaderných hrozeb, povede pouze k ještě větší eskalaci konfliktu," uvádí se v prohlášení představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Anexi ukrajinských území Moskvou mají za nezákonnou a nepřijatelnou a vyzvali Rusko, aby se stáhlo.
Ministři zahraničí zemí skupiny G7 odsoudili Ruskem vyhlášenou anexi jako "nové dno" války a slíbili, že proti Moskvě podniknou další kroky. Představitelé Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie, USA a EU slíbili další sankce proti všem, kdo politicky nebo ekonomicky podporují toto porušování mezinárodního práva, ať už jsou v Rusku či jinde, cituje prohlášení Reuters.
Česko je národem pejskařů, čehož je důkazem i Kateřina Brožová. Tu pořádně pobouřila nová kauza jedné pražské kliniky, se kterou má ona sama jako klientka velmi neblahou zkušenost.
Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden.
Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami.
Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům.
Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.
Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se po pozastavení členství ve vládní ODS nechystá přestoupit do jiného politického subjektu. Uvedl to na sociální síti. Novotný předtím vyslyšel slova premiéra Petra Fialy, který ho vyzval k odchodu ze strany.
Podezření na ebolu se u amerického pacienta, který v pátek putoval z Tábora do Prahy, nepotvrdilo. Oznámil to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) poté, co do Česka dorazily výsledky testů.
Teplejší počasí než včera a dnes slibuje předpověď na další květnový víkend. Teploty by v jeho průběhu měly překročit dvacítku, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Majetek britského krále Karla III. se loni rozrostl na 640 milionů liber, což odpovídá zhruba devatenácti miliardám korun. Panovník tak zbohatl o zhruba 890 milionů korun a je nyní stejně bohatý jako bývalý ministerský předseda Rishi Sunak a jeho choť. Platí, že 27 celkem Čechů má i tak ještě rozsáhlejší majetek než Karel III. V britském žebříčku nejbohatších je král ovšem až na 238. příčce.
Americký prezident Donald Trump si bude v pondělí volat s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jedním z témat bude samozřejmě otázka míru na Ukrajině. Trump podle svých slov doufá, že výsledkem jednání bude zahájení příměří.
Češi mají za pět utkání ve skupině mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku stejný počet výher. V sobotním duelu s Kazachstánem triumfovali 8:1 zásluhou hattricku jubilanta Romana Červenky a dvougólových střelců Matěje Stránského a Adama Klapky.