FBI se přiklání k teorii o úniku koronaviru z čínské laboratoře

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 1. března 2023 12:23
Sdílej:

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se již delší dobu domnívá, že pandemii covidu-19 pravděpodobně způsobil únik koronavirové nákazy z čínské laboratoře. V rozhovoru s televizí Fox News to řekl šéf FBI Chris Wray, aniž by naznačil, o jaké informace se stanovisko agentury opírá.

Podle amerických médií se aktuálně k teorii o laboratorní nehodě přiklání dvě složky federální vlády USA, zatímco čtyři ministerstva a panel zpravodajských služeb upřednostňují scénář s přirozeným přenosem nákazy ze zvířete na člověka.

Vyjádření Wraye představuje první veřejné potvrzení tajného stanoviska, k němuž FBI dospěl zřejmě už v roce 2021. Americká vláda tehdy oznámila, že jedna ze zpravodajských složek USA se "střední mírou jistoty" vyhodnotila, že první infekce člověka byla spojená s laboratoří. Do médií později unikla informace, že se jednalo o FBI.

"FBI už nějakou dobu soudí, že počátkem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní nehoda ve Wu-chanu," řekl v novém rozhovoru Wray s odkazem na čínské město, kde byly před více než třemi lety zaznamenány první případy covidu-19. "FBI má... agenty, specialisty, virology, mikrobiology a tak dále, kteří se zaměřují konkrétně na rizika spojená s biologickými hrozbami, což zahrnuje věci jako nové viry," pokračoval ředitel federální policie.

Jeho prohlášení přišlo poté, co americká média s odvoláním na své zdroje informovala, že k FBI se v této věci přidalo americké ministerstvo energetiky. To bylo dříve v otázce počátku pandemie nerozhodnuté, nyní údajně s "nízkou mírou jistoty" bere jako pravděpodobnější vysvětlení s únikem nákazy z laboratoře. Ani v tomto případě není známé, jaké informace k závěru vedly, ministerstvo nicméně v USA provozuje síť laboratoří včetně těch biologických.

Virové a jiné infekce v minulosti mnohokrát "přeskočily" do lidské populace ze zvířat a v případě koronaviru SARS-CoV-2 zpočátku dominovalo vysvětlení, že jeho šíření mezi lidmi začalo kontaktem člověka s nakaženým zvířetem. K tomu mohlo dojít na jistém wuchanském tržišti, kde se vyskytovala i živá zvířata, a s nímž jsou spojovány některé z prvních známých případů infekce. Někteří vědci jsou nicméně otevření teorii o laboratorním původu infekce, které nahrává skutečnost, že ve Wu-chanu sídlí dvě instituce zabývající se studiem infekčních onemocnění, z nichž jedna se nachází poblíž zmíněného tržiště.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2021 po vlastním vyšetřování označila únik koronaviru z laboratoře za velmi nepravděpodobný, posléze však vyzvala k dalšímu bádání a uvedla, že "všechny hypotézy zůstávají otevřené". Mezinárodnímu vyšetřování však není otevřená Čína, která spekulace o laboratorní nehodě odmítá jako protičínské pomluvy.

Stalo se
Sport
Ilustrační fotografie.

Sparta se loučí s legendou. Zemřel slavný útočník Jiří Kochta (†78)

Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Řádění falešné Heleny Vondráčkové řeší policie. Důvěřivá fanynka přišla o tisíce

Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu. 

České celebrity
Dominika Gottová

Chatrné zdraví Dominiky Gottové. Dcera Slavíka vyjmenovala hned několik problémů

Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.

Zahraničí
Medvěd

Medvědi budou lovnou zvěří. Slovensko rozhodlo o odstřelu stovek jedinců

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.