Jak je ve Spojených státech už několik let pravidlem, i tentokrát po hromadném zabíjení spáchaném střelnou zbraní volají představitelé Demokratické strany po regulaci jejich prodeje. Ovšem pravděpodobnost, že jakákoli reforma projde Kongresem, se po útoku v texaském městečku Uvalde zdá stejně mizivá, ne-li mizivější, než byla před skoro deseti lety po masakru na jiné základní škole v Connecticutu, píše agentura AP.
Podle webu Politico už i mnozí demokraté vyjadřují rezignaci.
Jejich plány na zpřísnění pravidel kolem držení zbraní opakovaně narážejí na odpor Republikánské strany, ať už jde o prověřování zákazníků při nákupech nebo zákaz prodeje útočných pušek. Republikáni, bez jejichž podpory dlouhodobě nemají restrikce v Kongresu šanci na úspěch, se přiklánějí k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně. Bezprostředně po úterním útoku, při němž střelec na texaské škole zabil nejméně 21 lidí včetně 19 dětí, se zásadní změna politických možností nerýsovala.
"Úterní děsivé události přinesly obvyklé volání po modlitbách a spravedlnosti pro oběti ze strany republikánů, zatímco demokraté přidávali požadavky legislativních kroků kolem bezpečnosti zbraní. Ale nic nenasvědčovalo tomu, že by nastala shoda ohledně toho, co lze udělat v zájmu prevence těchto incidentů," shrnuje vývoj televize CNN. Podotýká, že případy masové střelby se aktuálně v USA opakují každý týden, "někdy den co den".
Zatímco demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem v noci na dnešek volali po zpřísnění zákonů o zbraních, republikánští politici mluvili o zpřísňování bezpečnostních opatření přímo ve školách. "Nejefektivnějším způsobem, jak udržet děti v bezpečí, je ozbrojená policie na půdě školy," řekl texaský senátor Ted Cruz. Média podotýkala, že měl naplánované vystoupení na víkendové výroční konferenci lobbistické skupiny Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), která je považována za zásadní součást odporu proti regulačním snahám.
Dalším faktorem jsou ovšem nálady americké veřejnosti. Podle průzkumů sice většina Američanů podporuje zpřísnění zákonů, ovšem tato většina se zřejmě v posledních letech zmenšila a spadla téměř k 50procentní hranici. Podpora se zdá být vyšší u konkrétních opatření, jako je již zmíněný zákaz útočných pušek, i zde jsou ovšem propastné rozdíly mezi voliči dvou velkých stran. Podle průzkumu agentury Pew Research Center v dubnu roku 2021 podporovalo zpřísnění zákonů jen 20 procent republikánských či spíše republikánských voličů.
I proto pravděpodobně republikánští představitelé v Kongresu nevyslyší úterní Bidenovu výzvu, že "je čas konat". Bez jejich podpory nemůže žádný návrh v této oblasti projít Senátem, který sice kontrolují demokraté, ovšem nemají dostatek hlasů na překonávání obstrukcí. To s největší pravděpodobností bude platit i po listopadových volbách do Kongresu, naopak se očekává, že v nich demokrati část křesel ztratí.
Mnozí demokraté po úterním útoku v Texasu uváděli, že jsou smíření s tím, že se nic nezmění, píše Politico. Do této skupiny rozhodně nepatří senátor Chris Murphy, který před deseti lety coby kongresman za jeden z obvodů v Connecticutu byl s rodinami dětí zastřelených na základní škole Sandy Hook.
"Co tady děláme? Co tady děláme?" řekl v úterý večer na půdě Senátu, když se obracel na kolegy. "Máme víc masových střeleb než dní v roce. Naše děti žijí ve strachu. (...) Proč tady jste, když ne kvůli řešení tak existenčního problému, jako je tohle? (...) Tohle se děje jenom v téhle zemi, nikde jinde," pokračoval Murphy.
Novinářům poté řekl, že věří, že "za správných podmínek" by se našel dostatek republikánů, kteří by pomohli demokratům prolomit obstrukce a prosadit nějakou formu regulace. "Nerozumím, proč si tady lidi myslí, že jsme bezmocní. Jsem neskutečně ochotný udělat první poslední pro nalezení kompromisu," cituje jej Politico.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Eva Burešová nebude na poslední přímý přenos slovenské taneční show Let's Dance vzpomínat v dobrém. Zastihla ji totiž zpráva o úmrtí Anny Slováčkové a do dalších problémů ji uvrhla hostující porotkyně Dara Rolins. Nyní se česká účastnice soutěže připravuje na další velkou výzvu.